Юлія Світлична побувала в гостях у програми «Непрості питання». Як зазначає сама політикиня, питання були дійсно непрості.
НЕПРОСТІ ПИТАННЯ до Юлії Світличної. Интерв'ю на каналі Р1 від 15.07.2020
Була в гостях у програми «Непрості питання». Питання були дійсно непрості, запрошую усіх бажаючих до перегляду.
Опубліковано Юлія Світлична офіційна Понеділок, 20 липня 2020 р.
– Поговоримо про важливі питання. Майже щодня в засобах масової інформації ми чуємо про протести людей, пов’язані з адміністративно-територіальною реформою в тому вигляді, в якому зараз її намагаються впровадити. Що не так із цим законом?
– Люди й будуть обурюватися і страйкувати, тому що втрачена комунікація. В принципі, адміністративно-територіальна реформа в країні назріла і це логічно – переглянути функції органів місцевого самоврядування після реформи децентралізації. Однак, перш ніж приступати до поділу і формування нових районів, потрібно запитати у людей. Потрібно пояснити людям: навіщо це їм потрібно, які функції тепер будуть у нових районів, який буде перспективний розвиток нових територій, куди звільниться фінансування, яке раніше йшло на забезпечення апарату, а сьогодні, напевно, буде направлено на розвиток районів. Ніхто цього не зробив. Людей ставлять перед фактом – скільки районів буде. Важлива ж не кількість, а принцип – ось у цьому суть реформи. А зараз це звелося до банального поділу – скільки районів в Харківській області потрібно: чотири чи сім. І чотири не оптимальне і сім мало. Тому люди справді обурені. Реформа повинна проводитися логічно, системно, зрозуміло для людей, тому що кожна реформа спрямована на поліпшення життя кожного громадянина. Тому, дійсно, те, що на сьогоднішній день, в такому вигляді, в якому реформа представлена, вона не зрозуміла, і не оптимальна.
– Питання легалізації грального бізнесу в Україні. Як Ви оцінюєте цей закон?
– Я не підтримувала його. По-перше, в країні досить багато викликів. Інших викликів: і економічних, і соціальних, і геополітичних, для того, щоб розглядати тільки цей закон. А по-друге, в тому вигляді, в якому він був винесений до Верховної Ради, його приймати не можна було. В цілому, зрозуміло, країні потрібно визначитися: чи узаконити гральний бізнес, чи заборонити. Звичайно, якщо ми говоримо про законодавчу частину, потрібно зробити так, щоб, по суті, гральний бізнес не став тією соціальною виразкою, якій дають можливість поширюватися. Тому що так, як сьогодні прописано правило – це повсюдне поширення тих же автоматів, де вільно й доступно це буде практично для кожного громадянина України. Вважаю, це неправильно, тому що це не приносить користі. Якщо ми говоримо про легалізацію грального бізнесу, то тоді потрібно підходити до цього дуже обережно, щоб локалізувати цю сферу і дати можливість їй бути під контролем держави. В тому числі, наповнюючи бюджет. Але не підходити до цього закону виключно як до засобу або джерела фінансування державного бюджету, або наповнення місцевих бюджетів.
– У Верховній Раді Ви не підтримали програму уряду, яка була представлена народним депутатам. Чому?
– Її ж немає. Попередня програма від останньої програми відрізняється тільки кількістю сторінок. Її немає. По суті, вона нічого спільного з поліпшенням якості життя людей не має. І це було розглянуто усіма депутатами та прийнято спільне рішення. Немає жодного – ні кількісного, ні якісного показника. Це не програма уряду сорокамільйонної країни.
– У нас в Україні не затримуються на своїх постах прем’єр-міністри. Але, все-таки, який уряд якісніше, Гончарука чи Шмигаля?
– Якщо об’єктивно дивитися, то ні перший, ні другий ефективно не керували Кабінетом Міністрів України. Але, якщо порівнювати, то у Гончарука хоча б було бачення управління реформ. Так, можна говорити, що не вистачило досвіду, не вистачило кваліфікації міністрів, щоб здійснити ті чи інші реформи, не вистачило часу, можливо. Але у цього прем’єр-міністра навіть бачення немає. Ось Ви журналіст, який цікавиться політикою, який її аналізує. Ви можете згадати, яку реформу впровадив уряд за останні три або чотири місяці?
– Ні.
– Навіть Ви не згадаєте. Так і більшість людей абсолютно незадоволені тим, що сьогодні відбувається. Кабмін не справляється зі своїми завданнями, тому було прийнято таке рішення в залі – відправити програму на доопрацювання. А вірніше, на представлення нової, такої, якою вона має бути.
– Чи означає це, що уряд і Верховна Рада повинні піти у відставку?
– На сьогоднішній день Кабінет Міністрів явно не справляється зі своїми функціями. Що стосується Верховної Ради, на сьогодні немає законних і конституційних підстав розпустити Верховну Раду України. Але, якщо такі підстави виникнуть, то я буду абсолютно «за» розпуск і перезавантаження Верховної Ради України. Там зібралася велика кількість людей, які ніякого відношення не мають ні до політики, ні до законотворчості. Не мали, не мають, і не будуть мати. Такий склад не відображає ситуацію в країні. Тому, безумовно, він повинен бути замінений.
– Під час обговорення ситуації в країні уряд часто звинувачує коронавірус і карантин, у зв’язку з коронавірусом. А як Ви вважаєте, уряд справляється з наслідками карантину?
– Якщо говорити про центральні органи влади, то в цілому роботу можна визнати як задовільну. У частині економічних заборон тут були взяті шаблони і європейські підходи. Але так трафаретом перенести європейський досвід на українські реалії неможливо, тому що, об’єктивно, у європейських і розвинених країн більший запас міцності, у них є фінансовий ресурс на підтримку різних сфер, та й бізнес у них багатший. Наш бізнес, в цілому, не впорався з цим. Ви бачите, що малий і середній підприємець іноді не виходить з карантину і втрачає можливість існування. Тому в цій частині були не до кінця продумані кроки. Але, в цілому, можна визнати роботу правильною. Тому що виклик, дійсно, досить серйозний. А ось на місцях, в області, робота повністю провалена. Було два місяці для того, щоб почати підготовку, для того, щоб забезпечити лікарні необхідним обладнанням, забезпечити всіх медиків засобами індивідуального захисту, виділити фінансування для об’єктів і предметів першої необхідності. Зрештою – підготувати окрему будівлю, щоб не порушувати медичний процес, і в разі необхідності переводити туди тих хворих, які хворіють COVID-19, не створюючи труднощі при цьому ніякому медичному закладу. Замість підготовчої роботи були яскраві бравації і звітування, як у нас все добре. На сьогоднішній день повністю провалена ситуація по коронавірусу в Харківській області.
– Так, дійсно, Харківська область зараз серед лідерів за кількістю хворих і смертельних випадках.
– Питання, яке на сьогоднішній день цікавить дуже багатьох. Ви будете брати участь у місцевих виборах, які можуть відбутися в жовтні цього року?
– Наша команда братиме участь у всіх рівнях місцевих виборів. Для нас важливий не «спортивний інтерес» отримання мандата. Для нас важлива сама можливість продовжувати розвивати Харківську область і допомагати людям.
– Серед діючих «гравців» на політичній арені країни Ви бачите своїх можливих союзників?
– Співпраця можлива тільки з тією партією, яка відстоює національні інтереси, державні інтереси, інтереси кожного громадянина України і має характер патріотичної діяльності. Для мене це важливо. Такі партії є, і ми можемо об’єднати наші зусилля.
– У березні цього року на проміжних виборах до Верховної Ради Ви перемогли з рекордною кількістю голосів, хоча при цьому проти Вас використовувалися «чорні» технології ваших опонентів. В тому числі, це і «двійники» в списках, і стеження, і так далі. Невже Ви це залишите просто так?
– Ні, не залишимо. Людей намагалися обдурити. Справа не в кандидаті, справа в підходах. Нещодавно Державним бюро розслідувань було відкрито провадження, і ми надамо всю наявну інформацію для того, щоб слідство повністю розглянуло і знайшло і виконавців, і організаторів всіх цих незаконних дій.
– А Ви вірите, що наша правоохоронна система може впоратися з цим питанням?
– Може. І впорається. Без сумнівів.
– Цього року було дуже голосно заявлено про програму всеукраїнського масштабу «Велике будівництво». Про неї говорять і в Харківській області. Як Ви оцінюєте її реалізацію?
– Будувати треба. І здавати об’єкти треба. І чим більше їх буде, тим краще. Тому що цього люди чекали дуже довго, іноді десятиліттями. А щодо «Великого будівництва», тут багато питань, тому що люди чекали не банального завершення об’єктів з високим ступенем готовності, які готові на 80% або 95%. Люди чекали іншого. Під великим будівництвом потрібно розуміти системні великі проєкти, такі як будівництво спортивних комплексів доступних для діток і всіх жителів, будівництво великих автомагістралей, новий аеропорт, там, де це необхідно, соціальну інфраструктуру, медичні комплекси, впровадження або розробку нових житлових програм, які б дали можливість знизити ціну на ринку і зробити житло доступним для всіх категорій людей. Під цим мають на увазі велике будівництво, а не добудувати 10 або 15 об’єктів, які й так вже практично на виході.
Чи потрібно добудовувати дитячий садок в Південному або в Пісочині? Так, звичайно потрібно, його здавати потрібно, тому що дітям треба йти в школу, і люди вже два роки ходять повз цих об’єктів і чекають, поки вони відкриються. Справа ж не в тому, хто відкриє. Справа в тому, що ти намагаєшся будувати перспективу, прислухаєшся до думки людей, тому що ці об’єкти приноситимуть користь багато-багато років.
– Тоді питання таке. Що тоді було кілька років тому, коли була відремонтована повністю філармонія, було побудовано дуже багато нових доріг, школи й садочки з нуля?
– Це якраз приклади великого будівництва. Такі приклади й повинні бути внесені в програму великого державного будівництва. У тому числі і онкологічний комплекс, який вже був підготовлений, розроблений, почали будівництво, а зараз цей проєкт повністю заморожений. Я абсолютно проти цього. Це неправильно – насамперед по відношенню до мінімум 80 тисяч жителів Харківської області, які мають онкозахворювання.
– Цей проєкт, ініційований Вами кілька років тому, був розрахований на 7 тисяч квадратних метрів і міг допомогти хворим не тільки з Харківської області, а й з усієї України. На сьогоднішній день, як Ви оцінюєте те, що цей проєкт заморозили?
– Вважаю, що це абсолютно неправильно. Абсолютно невірний підхід. Не людський, не управлінський. Він говорить багато про що. Я не підтримую це, і наша реакція, відповідно до цього, теж буде.
– Ви кілька місяців вже представляєте Харківську область у Верховній Раді. Як Ви оцінюєте хід економічних і соціальних питань в Харківській області та їхню реалізацію?
– Немає руху вперед. Є імітація. Вірніше, спроба імітації, і та невдала.
– Як думаєте, чому на сьогоднішній день так стрімко падає рейтинг влади в країні?
– Людям багато обіцяли, було багато очікувань. Людям сказали, що буде краще, а краще не відбувається. Це неправильно. Вважаю, що повністю непридатний Кабінет Міністрів і його нинішній склад. Вважаю, що голови обласних державних адміністрацій – абсолютно непідготовлені люди. Знаєте, Бог з ним, «без досвіду». Погано, та, як кажуть, «справа наживна». Але якимось дивним чином підібрані люди, які просто не в змозі керувати такими категоріями, як область. Вважаю, що повністю провалена регіональна політика на рівні держави. І Президенту потрібно розібратися: це відбувається від некомпетентності чи через якісь «шкурні» інтереси.
– Ви казали про це Президенту?
– Так.
– Що відповів Зеленський?
– У деяких питаннях згоден.
-А він знає про ситуацію в Харківській області?
– Думаю, знає.
– Як Ви думаєте, реакція буде?
– Має бути. Інакше він втратить підтримку й довіру людей, яку потім не повернути.
– Юліє Олександрівно, а Ви пам’ятаєте людей, які підходять на зустрічах?
– Звичайно, пам’ятаю. Обличчя пам’ятаю, історії. Іноді самі люди дивуються, що ми з ними запам’ятовуємо ті моменти, коли знайомилися. Звичайно, і мені дуже приємно, що на зустрічах ми спілкуємося і з тими людьми, з якими реалізуємо проєкти або досягаємо чогось, і з новими, з якими можна творити і робити щось корисне для громади.
– А Вас дратує критика?
– Я б розділила. Критика ж буває різною. Іноді буває критика у вигляді пропозицій. Досить емоційна, але для того, щоб щось поліпшити. І це нормально абсолютно, коли люди висловлюють свою думку, коли у них чогось бракує, або вони щось пропонують. Ось з цією критикою можна працювати, вона стимулює. А є критика заради критики, тому що потрібно критикувати. Іноді це якесь політичне замовлення, тому що всіх потрібно трішки тримати в тонусі. Тут вислухаєш, але витрачати час на це немає сенсу, тому що вона не несе конкретики. Нічого корисного з неї не візьмеш. А є критика із заздрості. Ось на неї точно не варто витрачати свій час. Вона радує: значить все правильно. Значить, потрібно продовжувати, причому, впевненіше й сильніше.
– Що Вас може змусити плакати?
– Плакати може змусити гордість за країну, за гідних людей, українців. Або коли люди приходять за допомогою і підтримкою, ти переживаєш їхню історію, відчуваєш співчуття, іноді, через різні обставини, ми просто не можемо, не в наших силах допомогти людині. Ось для прикладу, ми нещодавно зустрічалися з однією прекрасною дівчиною в Кегичівському районі. Молода дівчина, 19 років. Вона захворіла на онкозахворювання і в процесі лікування втратила ногу. Прекрасна й добра людина з високим ступенем справедливості, красива дівчина. Ми допомагали їй, будемо допомагати, але, на жаль, ми не в змозі зробити так, щоб ця людина була по-справжньому щасливою. Ось такі моменти співчуття, безумовно, змушують замислитися.
– У Вас багато друзів?
– Звичайно, дуже багато. І в Україні, я вдячна Богу за те, що, дійсно, багато і союзників, і друзів, з якими я дружу вже досить давно. У тому числі, й за межами України. Я вважаю, що це дар. Вважаю, що це дуже добре й корисно. Дружба не може бути споживацькою. Потрібно віддавати тоді, коли це необхідно.
– А в жіночу дружбу вірите?
– Звісно. Безумовно, вірю. У мене дуже багато друзів-жінок. Вона така ж, як і чоловіча.
– Якби не стали політиком, то ким?
– Хороше питання. Як у дитинстві: «Ким ти хочеш стати?». Журналістом. Я ж народилася в День журналістики, тому тут відповідь очевидна (сміється). Я вважаю, що це якраз те, чим би я займалася. У школі любила писати, і гуманітарні науки були моїми улюбленими. Тому, безумовно, журналістика – та професія, з якою, я думаю, йшла б по життю.
– А зараз, якщо дозволите, бліц-опитування.
– Давайте.
– Кішка чи собака?
– Звичайно, собака.
– Відпочинок лежачи на пляжі чи пішки на екскурсію?
– Пішки на екскурсію.
– Шампанське чи лимонад?
– Лимонад, але з хорошої нагоди від келиха шампанського не відмовлюся.
– Хочете сина чи доньку?
– І сина і доньку.
– Скільки разів на тиждень телефонуєте мамі?
– Телефоную часто і мамі, й татові. Але, якщо чесно, то мама мені дзвонить частіше.
– Хто кращий президент для країни: чоловік чи жінка?
– Чесна людина, яка вміє тримати слово. Це кращий президент для країни.
Інтерв’ю на каналі Р1 від 15.07.2020
#ad