Що змінилося в Борівській центральній лікарні після реформування? Інтерв’ю з головною лікаркою Борівської центральної лікарні Ярославою Коліховою

Як живе  Борівська центральна  лікарня після реформування, які послуги платні, які можна отримати безоплатно, чому важливо укласти декларацію із сімейним лікарем? На  питання, що хвилюють жителів Борівської громади,  дала відповіді в інтерв’ю головний лікар Борівської центральної лікарні Ярослава Коліхова.

Ярослава Коліхова, головна лікарка Борівської центральної лікарні

– Ярославо Миколаївно, розкажіть, будь ласка, про роботу лікарні після реформування.

– Лікарня працює в звичайному  режимі, зміни, які відбулися нещодавно, – це переведення відділень. Ми змушені були прийняти таке рішення, тому що, відповідно до законодавства,  будівля лікарні повинна  відповідати Державним будівельним нормам, вона має бути доступною для людей з інвалідністю. Це єдина будівля, яка відповідає нормам – є ліфт, пандус, широкі дверні отвори. Дитяче відділення перевели на 3-й поверх  – де було гінекологічне відділення, хірургічне відділення   об’єднали з гінекологічним, триває переїзд терапевтичного відділення на 2-й поверх – де колись було пологове відділення.

Цього року розширилися пакети медичних послуг. Минулого року було три пакети, цього року з НСЗУ заключили договори на  6 пакетів. Це амбулаторна поліклінічна допомога, терапевтичний стаціонар (інфекційне, дитяче, терапевтичне відділення), хірургічний стаціонар (гінекологія та хірургія), ведення вагітних в амбулаторних умовах, стоматологічна допомога, мобільна паліативна допомога (для онкохворих). Ми зможемо їм надавати мобільну допомогу, до них виїжджатимуть лікарі, медсестри.

Хочу нагадати: щоб отримати допомогу на вторинній ланці, основною умовою є направлення від сімейного лікаря.  Тому дуже важливо, щоб усі жителі Борівської громади мали свого сімейного лікаря, з яким укладена декларація. Тоді люди зможуть отримувати медичні послуги безплатно. Якщо людина не підписувала декларацію з сімейним лікарем, безплатну допомогу вона зможе отримати лише у разі невідкладного стану. Рентгенологічне, лабораторне  обстеження, прийом лікаря – за ці послуги доведеться платити, якщо декларація не укладена.

– Ви розповіли про переведення дитячого, гінекологічного, терапевтичного відділень. А як щодо інфекційного відділення? Чи планується його перевести? Адже будівля, в якій знаходиться інфекційне відділення, в поганому стані.

– Планується, ми вели перемовини з Борівським селищним головою Олександром Тертишним, шукаємо можливості, компроміси для того, щоб перевести відділення. Ми розуміємо, що будівля в поганому стані, але є певні вимоги для роботи інфекційного відділення. Наприклад, у кожній палаті має бути водопровід, спеціальна вентиляція і т.д. Тобто, просто взяти і перевести відділення в будь-яку іншу будівлю ми не можемо: нам потрібно виконати всі вимоги. Але ми будемо робити все для того, щоб перевести відділення в іншу  будівлю.

– Чи є якісь варіанти, куди можна було б перевести інфекційне відділення?

– Плануємо перевести в будівлю, де було розташоване дитяче відділення.

–  За які кошти існує лікарня, хто фінансує зарплати медиків, оплату енергоносіїв, придбання медичного обладнання тощо?

– Вагома  частина  витрат   здійснюється за кошти НСЗУ, що їх отримує лікарня за ті 6 пакетів, по  яких укладені договори. Але енергоносії та багато інших витрат фінансуються з місцевого бюджету, нам допомагає громада, виділяє кошти, тому що грошей від НСЗУ не вистачає. Наприклад, цього року на стоматологічну допомогу від НСЗУ ми отримуємо 5336 грн на місяць. З цих коштів нам потрібно заплатити зарплату стоматологу-хірургу, двом стоматологам-дитячим лікарям (працюють на 0,5 ставки) і медичній сестрі. І за ці кошти нам ще потрібно купити медичні матеріали.

– Тому  в лікарні надаються платні послуги?

– Так,   платні послуги в лікарні є. Але це не значить, що всі люди повинні платити за них. 

– Після публікації в газеті «Трудова слава» про прийняті тарифи люди почали говорити, що тепер за всі медичні послуги потрібно платити, навіть за вимірювання тиску і за клінічний аналіз крові.  Роз’ясніть, будь ласка, детально, хто за що має платити.

– Платні послуги розраховувалися для проведення періодичних медичних профілактичних оглядів або для медогляду при прийнятті на роботу.  Наприклад, комусь для профогляду потрібна консультація дерматолога, комусь – ні, тому немає однієї фіксованої ціни на профогляд.

Якщо  є направлення від сімейного лікаря, громадяни  отримують медичну допомогу безплатно. Деякі послуги пацієнтам надають на первинній ланці, і це входить у пакет первинної медичної допомоги.

–              А, наприклад, якщо хочу з власної ініціативи  пройти ультразвукове дослідження, можу  це зробити  без направлення сімейного лікаря?

–              Так, тоді  Ви заплатите за тарифом 50 грн  80 коп.

–              А якщо направлення сімейного лікаря є?

–              Тоді цю послугу Вам нададуть безплатно.

–              Чи є лікарі, які  приймають  без направлення?

–              Так, деякі лікарі приймають без направлення, наприклад, гінеколог, стоматолог, нарколог, психіатр, і лікуючий лікар, якщо Ви у нього на диспансерному обліку. Послуги цих лікарів безплатні (крім отримання сертифіката).

–              Розкажіть, будь ласка, про стоматологічні послуги. У тарифах є послуга «порада», яка коштує  31 грн 61 коп. Це завжди платна послуга?

–              Відповідно до умов НСЗУ, безоплатними  є лише дитяча стоматологічна допомога і ургентна (гострий біль). Всі інші послуги стоматологів платні.

–             Скільки наразі в лікарні стоматологів?

–              Стоматолог-хірург і два дитячих стоматолога (у Боровій і Пісках-Радьківських, працюють на   0,5 ставки).

–              Чи потрібно платити за флюорологічне, рентгенологічне дослідження?

–              Ні, якщо є направлення сімейного лікаря.

–              Скажіть, будь ласка, як розраховувалися тарифи за медичні послуги, що входить у тариф?

–              Це і заробітна плата, і нарахування на зарплату, амортизація, енергоносії та ін.

–              А як здійснюється оплата послуг?

–              Лікар дає пацієнту рахунок, його потрібно оплатити в банку. З квитанцією прийти до лікаря.

–              Ви розповіли про роботу поліклінічного відділення, а як щодо послуг, що надаються в стаціонарі лікарні? Вони безплатні?

–              Головною умовою для безоплатних медичних послуг є направлення сімейного лікаря або лікуючого лікаря на стаціонарне лікування. Якщо хворого привозить «швидка допомога», направлення також не потрібне. Але якщо  у пацієнта немає декларації з сімейним лікарем, йому нададуть безплатно лише невідкладну допомогу. Тому наголошую:  всі громадяни мають укласти декларації  з сімейними лікарями.

–              Усі лікарі стикаються в своїй роботі з хворими на ковід. Чи отримують вони доплату за роботу з такими хворими?

–              Ні, цього року медики не отримують доплат. Минулого року з вересня по грудень були так звані ковідні – 1200 грн молодшому медичному персоналу, 2500 грн – медсестрам, близько 4000 тисяч грн платили лікарям. Зараз такі доплати отримують лише в опорних лікарнях. Борівська центральна лікарня не входить до переліку таких медзакладів.

–              Які зараз у лікарні є нагальні проблеми, що їх потрібно вирішувати?

–              Нагальною проблемою була і залишається відсутність деяких лікарів. На жаль, у сільську місцевість лікарі не дуже хочуть їхати. Лікарні дуже потрібен лікар-невропатолог. 

–              Дякую за відповіді на гострі питання, що турбують нашу громаду.

З Ярославою Коліховою спілкувалася Оксана Дудник

На ту ж тему
ПОДІЛІТЬСЯ СВОЄЮ ДУМКОЮ
Для оформлення повідомлень Ви можете використовувати наступні теги:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Борова-інфо © 2023 ·   Увійти   · Наверх