БОРІВЧАНИ ВИВЧАЛИ ДОСВІД ЗОЛОЧІВСЬКОЇ ОТГ

Група борівчан 13 березня відвідала Золочівську ОТГ, щоб дізнатися «з перших вуст» про особливості і нюанси процесу об’єднання та побачити на власні очі, як працює об’єднана громада.

Візит відбувся в рамках прес-туру, організованого Харківським Центром розвитку місцевого самоврядування, створеним за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону.

У заході взяли участь Борівський селищний голова, Першотравневий та Чернещинський сільські голови разом з секретарями, представники відділів культури та освіти райдержадміністрації, члени ініціативної групи, які ініціювали створення Борівської ОТГ, журналісти.

Об’єднана Золочівщина

Золочівська об’єднана територіальна громада була утворена в жовтні 2017 року на базі Золочівської слищної ради. Вона об’єднала 13 колишніх сільрад – 69 населених пунктів з населенням 25 173 особи на території 916,25 км2.

Основні види діяльності краю – сільське господарство та переробка сільськогосподарської продукції.

До ради ОТГ входить 18 депутатів від Золочева і 18 від усіх інших територій громади.

Головою Золочівської об”єднаної теритоіальної громади жителі обрали колишнього голову районної ради Леоніда Канівця. Разом з ним працюють три заступники, кожен з яких опікується певним напрямком: 

  • фінансові питання;
  • будівництво і інфраструктура;
  • освіта і соціальні питання.

Голова Золочівської ОТГ Леонід Канівець радо зустрів гостей громади і відповів на всі питання учасників прес-туру.

Бюджет ОТГ

На прямих взаємовідносинах з бюджетом  наша громада перебуває 1 рік і 2 місяці – з 1 січня 2018 року.

Наш бюджет після об’єднання збільшився на 50% і склав за 2018 рік 230 млн.грн. З них 83 млн. грн. – це наші власні доходи, 10 млн. грн. – державна субвенція на розвиток інфраструктури ОТГ, решта – інші субвенції та надходження.

Власні доходи частково вдалося збільшити вирішивши питання з мережевиками. Скрізь є такі торгові мережі типу «Посад», «Кисет», «Аврора» тощо. У них працюють по 20-30 чоловік, а зарплати вони отримують десь у іншому місці і податки від них ідуть невідомо куди. Ми поставили їм умову – реєструйтеся тут і ми вам будемо йти назустріч, створювати умови, допомагати, а ні – закриваємо. І всі прийшли до нас, перереєструвалися тепер усі податки йдуть нам у бюджет.

Держава передала нам землю і ми тепер самі вирішуємо земельні питання.

Ми тепер напряму можемо взаємодіяти з інвесторами і самі вирішуємо, надавати їм землю під той чи інший проект, чи ні. Можемо ставити свої умови в інтересах громади.

Зараз законодавство на боці ОТГ і це дуже допомагає.

Сільські ради після об’єднання

На території Золочівського району було 14 сільрад, 13 з них об’єдналися, 14-та лишилася сама по собі. Ті сільради, які увійшли до складу ОТГ, перетворилися на старостинські округи. Сільські голови тепер виконують обов’язки старост. Ми домовилися, якщо сільський голова погоджується на об’єднання, він залишається виконувачем обов’язків старости, щоб людина могла проявити себе на цій посаді до виборів 2020 року.

Дехто боявся залишитися без власного окремого бюджету, але в результаті жодна з сільських рад не постраждала.

В районі були такі сільські ради, бюджету яких вистачало лише на утримання апарату.

Наприклад, Феськівська сільська рада – власних доходів 1 млн 200 тис. грн. В ОТГ з різних джерел фінансування вони отримали 30 мільйонів. Зробили їм дорогу 4 км на 18 мільйонів, облаштували пішохідні доріжки, поставили майданчики.

Звичайно, за один рік ми всі населені пункти не охопимо, але є початок.

Жоден зі старост не втратив у зарплаті у порівнянні з посадою сільського голови. Вони так само працюють у приміщенні колишніх сільських рад, мають печатки, видають усі необхідні довідки, як і раніше. Секретарі працюють разом зі старостами у якості спеціалістів, разом виконують нотаріальні дії – реєстрацію народження, смерті тощо. Лише фінансові питання не вирішують.

У кого є автомобіль – залишились і водії. Є прибиральниці. От тільки землевпорядників і бухгалтерів довелося скоротити, адже і земля і фінанси тепер в об’єднаній громаді.

Ми по-максимуму намагалися працевлаштувати наших людей – хтось перейшов працювати в ОТГ, хтось в районну раду чи в райдержадміністрацію чи ще кудись – ніхто не залишився без роботи.

У питанні об”єднання все залежить від того, як поведе себе голова і секретар. Вони залишились працювати, а зарплати стали більшими. Для людей взагалі нічого не змінилося.

Як живе сільська рада, яка відмовилася від об’єднання

Гур’єво-Козачанська сільська рада відмовилася від об’єднання. Вона знаходиться на самому кордоні з Росією і населяють її здебільшого старовіри. У них свої звичаї, свої традиції. Там люди боялися, що об’єднана громада не буде про них дбати, закриє школу, а вийшло навпаки.

Ми на території ОТГ не закрили жодного закладу, а вони не змогли утримувати самотужки ні школу, ні клуб, ні фельдшерсько-акушерські пункти – все позакривали. Їм райдержадмінстрація і районна рада допомагають, але коштів все одно не вистачає. Тепер возять дітей до нас, платять нам за школу і за медицину.

Як використовуються кошти

У нас все прозоро. В громаді 68 населених пунктів. З кожного з них ми запросили молодь і запитали, що вони хочуть у своєму старостинському окрузі. І вже на основі їх відповідей розробляємо стратегію, разом продумуємо і вирішуємо, що і де треба зробити.

Ми вже 5 млн грн. виділили на виготовлення проектно-кошторисної документації, бо жоден інвестор не дасть грошей на реалізацію проекту без ПКД.

Самі шукаємо інвесторів. Допомагає Харківський центр розвитку місцевого самоврядування: для об’єднаних громад розробили інвестиційні паспорти, де вказана інформація, що цікавить інвесторів, організовуються візити в Польщу, Німеччину, запрошуються посли з інших країн, ведуться перемовини про партнерство.

Перевага ОТГ в тому, що голова громади може напряму взаємодіяти з інвесторами, чого не міг робити сільський голова.

Що вже зробили

Ремонтуємо дороги, міняємо каналізацію, купуємо техніку: 2 трактори, екскаватор, 2 машини для первинної медицини, сміттєвоз, 120 сміттєвих баків купили. Все це за один рік. Налагоджуємо вивіз сміття не лише у селищі, як було раніше, а й по селах.

Будуємо 2 фельдшерсько-акушерських пункти в селах, провели капітальний ремонт мережі водопостачання 2 вулиць, ремонти 9 доріг, зробили освітлення у 4 населених пунктах.

Нещодавно фізкультурно-оздоровчий комплекс відкрили. Будували на умовах співфінансування – 5 млн грн. своїх вклали.

Як працює райдержадміністрація?

Усі відділи райдержадміністрації ми «забрали» собі. У нас є свій відділ освіти, відділ культури, інші відділи. Всі спеціалісти залишились на місцях, жодна людина не була звільнена.

Районна державна адміністрація також працює, лише штат значно зменшився, але не за рахунок скорочення, а за рахунок переходу в штат ОТГ.  Залишилися деякі недобудови, незавершені проекти, там залишилося по 2 людини, щоб завершити всі справи.

Як працює районна рада?

Районна рада працює, але сильно змінилася наповнюваність районного бюджету. До створення ОТГ податок з доходів фізичних осіб йшов у районний бюджет, тепер він наповнює бюджет об’єднаної громади, а до районного бюджету надходить лише ПДФО з єдиної сільської ради, яка не приєдналася. Таким чином, одна сільська рада фінансує районну раду. Є ще вільний залишок коштів, якого їм повинно вистачити до кінця року.

Яких можливостей громаді додало об’єднання?

Можливості в громаді значно збільшилися завдяки земельному питанню, адже земля тепер у віданні громади. Збільшилися податкові надходження від мережевиків, завдяки перереєстрації їхніх підприємств у нас в громаді. І, що дуже важливо, зараз дуже багато уваги об’єднаним громадам приділяє держава і інвестори. Вони зараз зосереджені саме на ОТГ, зацікавлені вкладати в нас гроші.

Секрет успіху

Запорука успіху об’єднаної громади – сильна команда: заступники, старости, депутати ОТГ. Ми зразкова ОТГ по взаємодії з районною державною адміністрацією і районною радою. Я вважаю, треба усім працювати разом на результат. Якщо ми будемо мірятися мускулами, результату не буде, а страждатимуть люди.

Крім того, розраховуємо на підтримку держави, області, інвесторів. Один в полі не воїн, а спільними зусиллями можна всього досягти», – підсумовує Леонід Канівець.

Подарунок на згадку

На згадку про теплу зустріч і продуктивне спілкування Борівський селищний голова Олександр Тертишний вручив голові Золочівської ОТГ пам’ятні подарунки – фотокартину з мальовничими краєвидами Борівщини та книгу Леся Ісаїва «Приоскілля козацьке».

ЕКСКУРСІЯ СЕЛИЩЕМ

Після спілкування з головою громади учасники прес-туру відвідали будинок культури, де в цей час саме відбувалося інтегроване просторове планування. Представники старостинських округів інтенсивно працювали у групах з картами і ноутбуками, емоційно щось обговорювали, писали, креслили, створювали стратегію розвитку своєї громади.

Часу було обмаль, тож вдалося поспілкуватися лише з однією групою. Це були жителі села Одноробівка. Вони розповіли, що цілком задоволені змінами, які їм принесла ОТГ, адже завдяки цьому у їхньому селі побудували каток вартістю 100 тис.грн і взимку у них там відбувалися змагання з хокею.

Після будинку культури борівчани побачили опорну школу, сучасні спортивні майданчики, збудовані за кошти GIZ, відвідали економічний ліцей, нещодавно відкритий фізкультурно-оздоровчий комплекс, побували в церкві Віри, Надії, Любові та матері їх Софії.

ДОВЖИЦЬКИЙ СТАРОСТИНСЬКИЙ ОКРУГ

Завершилася подорож Золочівщиною у Довжицькому старостинському окрузі, де виконуюча обов’язки старости Валентина Коник, яка до об’єднання працювала сільським головою, розповіла про свою роботу в ОТГ.

«Я не відмовляла людей від об’єднання, бо розуміла, що не можу брати на себе таку відповідальність. Якщо ми не зможемо розвиватися самі, хто буде винен? – ділиться Валентина Борисівна. – Після об’єднання для людей нічого не змінилося в плані надання послуг. Усі послуги і довідки, які ми надавали в сільраді, ми тепер надаємо в старостинському окрузі. Кошти нам виділяють. Дорогу минулого року зробили за кошти обласного бюджету,  дах на будинку культури буревій зруйнував – замінили за рахунок ОТГ, фельдшерсько-акушерський пункт будуємо…»

ВРАЖЕННЯ ТА ВИСНОВКИ

Дорогою додому борівчани обговорювали побачене і почуте, ділилися враженнями.

Борівський селищний голова Олександр Тертишний: «Треба об’єднуватися. У нас потенціал більший і база краща. Те, що вони зараз роблять, у нас вже є, тож ми можемо одразу піти далі. Так що все вийде».

Першотравневий сільський голова Оганес Нерсісян: «Та нам взагалі боятися нічого. У нас і сільські ради кращі. Треба робити громаду».

Чернещинський сільський голова Світлана Вразовська: «Я вважаю, що треба ще почекати, вивчити більш досконало це питання».

Загалом враження від знайомства з Золочівською ОТГ у борівчан склалися досить суперечливі.

Викликав прихильність голова ОТГ – своєю емоційністю, енергійністю, дієвістю, тим, що горять очі і в кожному слові відчувається любов до своєї малої батьківщини.

Сподобався ліцей – затишний, чистий, красивий. Майже на кожній стіні в коридорах різноманітні стенди про рідний край: тут і видатні люди, і пам’ятні місця, і історія, і просто красиві поетичні вислови про Золочів. 70% вчителів цього закладу мають вищу категорію. За один навчальний рік – 14 перемог на обласних олімпіадах, успіхи в МАН.

Саме ж селище за розвитком інфраструктури дещо відстає від Борової. Те, що ми вже маємо, вони лише зараз починають реалізовувати.

«А ми у Боровій навіть краще живемо. Можливо, вони квапилися об’єднатися, бо в них все було набагато гірше і лише зараз налагоджується» -висловлюють свої думки учасники заходу.

Оксана Дудник.

Більше фото за посиланням.

 

 

На ту ж тему
ПОДІЛІТЬСЯ СВОЄЮ ДУМКОЮ
Для оформлення повідомлень Ви можете використовувати наступні теги:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Борова-інфо © 2021 ·   Увійти   · Наверх