Борівчани здали на переробку майже 400 кг батарейок

Волонтери Борівської районної громадської організації «Суспільна Служба України» зібрали і відправили на переробку 383 кг батарейок. Збір тривав майже 4 роки. Тепер відпрацьовані елементи живлення перероблять на заводі GreenWEEE в Румунії.

Ініціатива збору відпрацьованих батарейок у Боровій належить голові БРГО «Суспільна Служба України» Віктору Шаховському. Він започаткував цю справу ще у вересні 2016 року. Сам встановив ємності для збору батарейок в офісі громадської організації та, за домовленістю з підприємцями, у кількох магазинах по Боровій. Протягом чотирьох років Віктор Іванович сумлінно опікувався цим процесом – забирав з магазинів заповнені ємності та зберігав зібрані батарейки у гаражі, який у безоплатну оренду громадській організації надала жителька Борової.

«Ми прагнемо зберегти навколишнє середовище для нащадків, зупинити екологічне лихо, тож і виступили ініціаторами у цій справі. Підприємці радо відгукнулися на нашу пропозицію встановити ємності для батарейок. По мірі того, як вони будуть заповнюватись, ми власними силами відправлятимемо їх на переробку», – розповідав Віктор Іванович.

Спочатку була домовленість про відправку батарейок на Львівський завод «Аргентум», але у 2016 році підприємство повідомило про збитковість і припинило роботу. Це було єдине підприємство в Україні, яке займалося переробкою відпрацьованих елементів живлення. Та Віктор Шаховський не здався, не припинив ініціативу, а наполегливо шукав варіанти для вирішення проблеми.

Так він знайшов проєкт «Батарейки, здавайтеся!», який діє в Україні. Учасники цього проєкту – такі ж небайдужі українці, які переймаються проблемами екології. Партнери – торгівельна мережа «Епіцентр» та відомі виробники батарейок VARTA, GP, Duracell, Hausmark. Саме вони оплачують переробку батарейок на заводі GreenWEEE в Румунії.

Перед відправкою зібрані «енергоносії» пересипали і запакували у підготовлені ємності, закуплені за кошти громадської організації для цієї цілі.

Віктор Шаховський пояснює: «Батарейки – то така отрута, що пороз’їдали дно пластикових пляшок. І що ж це буде за діло, якщо розсипляться по дорозі, хіба ми для того їх збирали?».

На відправку зібраних батарейок громадська організація з власних ресурсів витратила 1350 грн.

«Велика подяка Володимиру Яковині та працівнику Нової Пошти, з якими ми біля відділення НП на сонці 50+, пересипали батарейки з баклажок у баки, потім з вагів перетягували на піддон (110 кг один бак)», – додає Віктор Іванович.

Борівська ініціатива привернула увагу медійників і Віктора Шаховського запросили на телебачення. 14 липня Віктор Іванович дав інтерв’ю на телеканалі UA: СУСПІЛЬНЕ Харків, де розповів про свою ініціативу. А 16 липня телевізійна група побувала у Боровій, де зняла репортаж про збір батарейок.


Сучасне життя важко уявити без батарейок чи акумуляторів. Від цих маленьких пристроїв працюють годинники, ліхтарики, телефони, фотоапарати, ноутбуки, сигналізації, медичні прилади та інше обладнання. Рано чи пізно всі батарейки переходять у непрацездатний стан, перетворюються на непотрібні. І коли приходить час позбавлятися від неробочих елементів живлення, мало хто звертає увагу на позначку «не викидати у сміттєвий кошик».

Чи знаєте ви, якої шкоди завдають вони навколишньому середовищу після потрапляння на смітник? Саме тоді проявляється негативний чинник ще донедавна такої корисної речі. Незважаючи на те, що батарейка може вибухнути, протекти і пошкодити ваше обладнання, основна шкода, яку вона завдасть, – забруднення природного середовища (якщо не буде правильно утилізована).

Одна пальчикова сольова батарейка, викинута на сміттєзвалище, забруднює важкими металами близько 20 квадратних метрів землі або 400 літрів води. Взагалі, батарейки – це хімічні пристрої, елементи яких вступають у реакцію, даючи на виході електрику. Батарейки, залежно від їхнього типу, містять важкі метали та елементи, токсичні і небезпечні для живих організмів: свинець, кадмій, ртуть, нікель і цинк. Після викидання металеве покриття батарейки руйнується від корозії і важкі метали потрапляють у ґрунт і ґрунтові води, звідки вже недалеко і до річок, озер та інших водойм, які використовуються для водопостачання.
Ці елементи практично не виводяться з організму, а накопичуються в ньому, вражаючи нирки, кісткові тканини, викликають розлади нервової системи, порушують функції підшлункової та щитовидної залоз. Маючи мутагенні та канцерогенні властивості, становлять потенційну генетичну небезпеку, провокують ракові захворювання.

 

 

Оксана Дудник

 

На ту ж тему
ПОДІЛІТЬСЯ СВОЄЮ ДУМКОЮ
Для оформлення повідомлень Ви можете використовувати наступні теги:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Борова-інфо © 2020 ·   Увійти   · Наверх