ГРОМАДИ НА ШЛЯХУ ДО СПРОМОЖНОСТІ: ДОСВІД ТА РЕКОМЕНДАЦІЇ ВЗІРЦЕВИХ ГРОМАД – ПАРТНЕРІВ ПРОГРАМИ DOBRE

Минулого тижня в Українському кризовому медіа-центрі (м.Київ) відбулася конференція «Громади на шляху до спроможності», на якій відзначили досягнення Взірцевих громад – партнерів Програми DOBRE.

Програма USAID «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE) з 2016 року співпрацює з громадами в Україні та допомагає їм досягти кращих результатів спроможності та ефективності управління. Загалом, Програма спрямована на громади, які здатні стратегічно планувати свій розвиток, покращувати якість і рівень надання послуг мешканцям,  ефективно управляти ресурсами та залучати громадян до прийняття рішень.

НАГОРОДЖЕННЯ ВЗІРЦЕВИХ ГРОМАД

Цього року за найвищі бали «Індексу Спроможності Місцевого Самоврядування» відзнаки від Програма DOBRE отримали три громади:

  • Софіївська селищна територіальна громада Дніпропетровської області;
  • Дмитрівська сільська територіальна громада Кіровоградської області;
  • Миколаївська сільська територіальна громада Дніпропетровської області.

Нагороди представникам взірцевих громад вручили Джим Хоуп, Директор Місії USAID, та В’ячеслав Негода, заступник Міністра розвитку громад та територій України.

Голови Взірцевих громад поділилися досвідом, набутим на шляху до спроможності, та відповіли на запитання журналістів.

ДОСВІД ТА РЕКОМЕНДАЦІЇ

  1. Стратегія розвитку громади

В громаді має бути обов’язково розроблена і затверджена Стратегія розвитку громади. Причому важливим аспектом ефективності Стратегії є обов’язкове залучення до її розроблення мешканців громади.

Софіївський селищний голова  Петро Сегедій переконаний, що це один з найважливіших документів для розвитку громади. За його словами, Стратегія – це коли мешканці бачать, що, коли і де в громаді робитиметься, і все це робиться.

«У людей не виникає запитань – чому у одному селі зараз щось роблять, а в іншому – ні. Все буде виконано відповідно до Стратегії. Тоді з’являється взаєморозуміння і довіра в громаді», – говорить Петро Сегедій.

Заступниця голови з питань регіонального розвитку та інвестицій Новоукраїнської територіальної громади Кіровоградської області Людмила Білокоз у розмові про Стратегію розвитку громади наводить для прикладу притчу про човняра:

Притча про човняра

Човняр перевозив мандрівника на інший берег на дуже красивому човні.
Подорожній зауважив, що не бачив досі такого красивого човна. Та раптом він помітив якісь надписи на веслах. На одному веслі було написано: «Думай», а на другому: «Роби».

– Чудовий в тебе човен, – сказав мандрівник. – А навіщо такі написи на веслах?

– Дивись, – посміхаючись, сказав човняр. І почав гребти тільки одним веслом, з написом «Думай».

Човен почав кружляти на одному місці.

– Бувало, я думав про щось, розмірковував, будував плани … Але нічого корисного це не приносило. Я просто кружляв на одному місці, як цей човен.

Човняр перестав гребти одним веслом і почав гребти іншим, з написом «Роби». Човен почав кружляти, але вже в інший бік.

– Бувало, я кидався в іншу крайність. Робив щось бездумно, без планів. Багато сил і часу витрачав. Але, в підсумку, теж кружляв на місці.

– Ось і зробив напис на веслах, – продовжував човняр, – щоб пам’ятати, що на кожен помах лівого весла повинен бути помах правого весла.

А потім показав на красивий будинок, який височів на березі річки поблизу церкви:

– Дивись! Цей будинок я побудував після того, як зробив на веслах ці написи.

«Так само і з громадами, – підсумувала Людмила Білокоз. – Коли немає Стратегії розвитку, громада просто кружляє на місці, як той човен з одним веслом. Треба розробляти Стратегію, де планувати кожну послугу, кожну дію».

  1. Постійне навчання.

Спочатку навчання – потім кошти. Саме так описують свій досвід до спроможності та співпрацю з Програмою DOBRE голови взірцевих громад.

«Нам хотілося, щоб нам одразу дали грошей на будівництво та капітальні ремонти, а виявилося – спочатку треба навчатися, – згадує Петро Сегедій. – А вже, коли почали навчання разом з Програмою DOBRE, зрозуміли, наскільки це важливо».

У громадах вчилися розробляти стратегії розвитку, налагоджувати комунікацію з мешканцями та залучати їх до активностей, писати грантові проєкти, впроваджувати громадські бюджети, робити систему управління сучасною та відкритою, знаходити інвесторів та залучати інвестиції, будувати партнерські стосунки з іншими громадами (у тому числі і за кордоном), вивчали досвід успішних українських громад та за кордоном (зокрема у Польщі) тощо.

І навчання дало свої результати.

«Програма DOBRE змінила нашу свідомість, – говорить голова Дмитрівської громади Наталія Стиркуль. –  Ми отримали величезний багаж знань і зрозуміли, що не лише матеріальні речі важливі. Адже, щоб їх отримувати і ефективно використовувати, необхідно мати відповідні знання».

  1. Командна робота і комунікація.

Громада має працювати єдиною командою, рухатися в одному напрямку до єдиних цілей – лише тоді буде результат. З цим погоджуються і на цьому наголошують усі голови взірцевих громад. Інтереси громади мають стояти вище будь-яких політичних поглядів.

Для налагодження командної роботи важлива комунікація – як зовнішня, так і внутрішня.

Завдяки ефективній комунікації підвищується рівень довіри громадян до місцевої влади, налагоджується співпраця, зростає рівень відповідальності мешканців за свою громаду і за ті зміни, які в ній відбуваються.

«Нічого для людей – без людей!» – це гасло Мереф’янської громади Харківської області, яка теж визнана успішною і спроможною.

Секретар Мереф’янської громади Тетяна Дядченко на конференції розповіла, що роботу після об’єднання вони розпочали з виявлення активних громадян, працювали з громадськими організаціями. В громаді були створені органи самоорганізації населення, розроблено Положення про громадський простір в громаді. Саме спільно з представниками громадськості розроблялася Стратегія розвитку громади. А Статут громади містить усі інструменти громадської участі.

Одним з таких інструментів є бюджет участі (громадський бюджет) – він дозволив не просто залучити громадян до життя громади, а ще й позитивно змінити ставлення місцевих мешканців до влади та підвищити рівень відповідальності громадян за свою громаду.

Велике значення має налагодження комунікації між владою, бізнесом і громадськістю. А така комунікація можлива лише за умови прозорості і відкритості влади.

  1. Стратегічне партнерство.

Важливе значення для стимулювання  розвитку громад має побудова вигідного партнерства між органами місцевого самоврядування, бізнесом та міжнародними зацікавленими сторонами.

Для цього, знову ж таки, громада має бути відкритою, фінансові операції з бюджетом мають бути прозорими, і вся ця інформація має відображатися у вільному доступі на офіційному веб-сайті громади.

Для залучення інвестицій громада повинна мати інвестиційний паспорт, який також має бути розміщений у вільному доступі на офіційному вебсайті.  Приклад такого інвестиційного паспорту можна переглянути за посиланням https://shyroke.org.ua/pro-hromadu/pasport-gromady/

Не менш важливими для розвитку громади є внутрішні інвестори! Залучити місцевих підприємців до співпраці можливо також за умови постійного і доступного інформування про податкові надходження та використання бюджетних коштів.

Програма  DOBRE

Велику допомогу у питаннях, необхідних для розвитку громад, надає Програма  DOBRE.

Протягом 2016 – 2020 років близько 100 громад України отримали підтримку Програми DOBRE.  Наразі Програма зосереджує свою роботу на нових громадах-партнерах.

Нагадуємо, що Борівська громада нещодавно також  долучилася до активностей DOBRE і бере участь у конкурсі «Наша громада», який організували телеканали ICTV та СТБ разом з Українським кризовим медіа-центром у рамках програми USAID «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE).

Саме зараз триває голосування за проєкти громад, тож не забудьте підтримати Борівщину і віддати свій голос за наш проєкт. Для цього перейдіть за посиланням: https://otg.fakty.com.ua/

На ту ж тему
ПОДІЛІТЬСЯ СВОЄЮ ДУМКОЮ
Для оформлення повідомлень Ви можете використовувати наступні теги:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Борова-інфо © 2022 ·   Увійти   · Наверх