Громадський бюджет у Боровій: 2 роки в дії – політ нормальний!

У цій статті мова йтиме, в першу чергу, про демократію та громадянське суспільство. 

Та про що це я?

Так, нам не подобається про це говорити і ми не завжди готові читати про це. Хтось взагалі не розуміє, про що йде мова. Або не хоче розуміти. Але сьогодні буде про нас, про наше суспільство, яке змінюється, зростає і вибудовує нову громаду прямо зараз, прямо тут, у Боровій. Це наша реальність і це про те, що ми можемо зробити для своєї громади.

Мова йтиме про громадський бюджет.

Громадський бюджет селищної ради почав діяти з 2018 року і він про те, як мешканцям самим вирішувати, куди краще і найнеобхідніше витратити кошти бюджету селища, його невеликої частинки – 4%.

Він про активних і небайдужих людей, які витрачали час, життя, ресурси на написання та реалізацію проєктів.

У 2018 році жителі населених пунктів Борівської селищної ради підготували і подали на розгляд 23 проєкти. Вони були виставлені на голосування. Загалом за всі проєкти разом місцеві жителі віддали 2048 голосів. 17 проєктів перемогли і були реалізовані. 

У 2019 році місцеві жителі подали 25 проєктів. Координаційна рада допустила до голосування 23 з них (два проєкти не відповідали умовам Положення про громадський бюджет Борівської селищної ради), 13 стали переможцями. Під час голосування ці проєкти разом зібрали 3788 голосів борівчан.

З 13 проєктів-переможців депутати прийняли рішення профінансувати 11 проєктів. Два проєкти вилучили тому, що вони набрали незначну кількість голосів, але стали переможцями у своїй номінації через відсутність “конкурентів”. Це були проєкти з встановлення баків для паперу і для компостування.

Всі проекти можна подивитися за посиланням: http://ssu.bor-selrada.gov.ua/uk

На сьогодні практично всі проєкти громадського бюджету 2018-2019 років реалізовані, один з них можна вважати реалізованим частково.

Що це за проекти, хто їх писав, хто їх реалізовував?

Усі проекти були реалізовані за кошти місцевого бюджету – Борівської селищної ради, тобто з податків самих мешканців.

Писали проєкти звичайні жителі Борової, Шийківки, Новоплатонівки. Це люди, які проявили свою громадянську активність і супроводжували свої проєкти протягом усього шляху: від зародження ідеї, написання заявки, інформування односельців, залучення людей до голосування і аж до повної його реалізації.

Один з проєктів 2018 року реалізований у Шийківці. Це джерело, яке із захаращеного місця перетворилося у справжню оазу і туристичний об’єкт у маленькому селі. Його авторка – невтомна завідувачка місцевого сільського клубу Галина Нікітенко.  Галина продовжує опікуватися своїм проєктом і сьогодні, постійно доглядає, оновлює і удосконалює його.

Знак Незалежності на центральній площі Борової. Цей символ української державності став своєрідним символом Борової і місцем для фотосесій. Він дійсно привертає увагу, гордовито виблискує у промінчиках сонця і ніби стверджує – “Борівщина – це Україна!”

Авторка цього проєкту – Ольга Рівчак, вибухова і енергійна жінка, яка відстояла, викохала свій проєкт, своїми руками та руками однодумців встановлювала його на місці, де був повалений символ тоталітаризму.

Тетяна Помелуйко (Гольденберг), активна та цілеспрямована жінка, яка написала дві проєктні заявки за два роки на благо своєї громади. Це дитячий лабіринт, встановлений у парку і місток, який з’єднує вулиці Східну і Центральну. Обидва проєкти отримали підтримку громади, але, при цьому, авторці довелося понервувати після їх реалізації.

По проєкту “Місточок мого дитинства” Тетяні довелося поспілкуватися з правоохоронними органами.

Як і в 2018 році, прокуратура перевіряла законність реалізації проєктів. Але, щоб було зрозуміло, розпорядником коштів і відповідальним за реалізацію є виконавчий комітет селищної ради. Автори можуть спостерігати, допомагати, організовувати людей, так, як робилося з багатьма проєктами, але жодного доступу до коштів вони не мають.

Тільки спільні зусилля і співпраця приводять до ефекту синергії та створення нових мереж і команд, досягнення очікуваного результату.

Школяр Олексій Коновалов, невтомний оптиміст, який сам зі своїми друзями виходив на очистку території котловану, створював простір для велосипедистів, не покидав справу, навіть тоді, коли йому казали – облиш, воно тобі треба?

Завдяки громадським проєктам облаштували музичну залу та інклюзивну кімнату у дитячих садках. У школах з’явилося нове обладнання, меблі, облаштовані зони для відпочинку та занять спортом. Територію у дворі Борівської школи №2 виклали плиткою. У Борівському ДНЗ №1 “Берізка” замінили вікна на металопластикові.

Для Борівського міського будинку культури (Новоселівка), Шийківського та Новоплатонівського клубів закупили сценічні костюми.

Минулого року стерилізували та чипували 19 безпритульних собак.

Опубліковано Valeriia Gontar Неділя, 31 травня 2020 р.

Звісно ж, не все гладко і завжди є певні недопрацювання, але ми лише два роки впроваджуємо абсолютно новий механізм для Борової. Тому важливо працювати над недоліками, враховувати мінуси і підсилювати плюси.

Зазвичай, проєкти, подані активістами для суспільних просторів, мають слабку підтримку після їх реалізації і не перетворюються у системні. Наприклад, проведення кінопоказів для дітей. Якби до цього процесу долучилися відповідні структури, що мають певні ресурси, як-то відділ культури, молоді, спорту тощо, результат був би системним і від цього виграла б уся громада.

Також, догляд за об’єктами не завжди є належним і вчасним, на жаль. Активісти, які працюють над проєктами виключно на волонтерських засадах, не можуть супроводжувати їх постійно і здійснювати системний контроль. Це вже спільна справа громади.

Та я хочу подякувати авторам проєктів за їхні ідеї, небайдужість до своєї громади, наполегливість у досягненні цілей. Це Гунько Світлана, Курочка Олена, Кам’янська Тетяна, Муха Ніна, Придатько Ніна, Коновалов Олексій, Бровко Віталій, Стрілець Олександра, Власова Юлія, Шкуро Тетяна, Піддубна Оксана, Бурлачка Людмила, Шутько Марина, Ткачова Марина, Грабар Артем, Якубова Ольга, Тютя Андрій, Сидоренко Ольга, Семидоцька Юлія, Ткачова Марина, Лобода Світлана, Галуза Світлана, Кашпор Надія, Піддубна Оксана, Прядка Наталія, Білоцерковець Марина, Дудник Оксана, Ляпко Лариса, Зібров Олександр, Чуйко Ольга, Пацьора Марина, Склярова Марина, Надольна Вікторія, Тугай Сергій, Жалпіс Лілія.

Не можна не сказати про роботу Координаційної ради, яка з 2017 року розробляла Положення, вносила зміни, модерувала подані проєктні заявки, підраховувала голоси, спілкувалася з авторами проєктів, налагоджувала взаємодію і співпрацю з селищною радою. Це Гунько Світлана, Хайнечук Юрій, Нікітенко Галина, Северин Тетяна, Кашпор Надія, Гармаш Зоя, Шевченко Олена, Рівчак Ольга, Хаустова Тетяна.

Всі ці люди, яких понад 50 чоловік, працювали безкоштовно, витрачали свій час і сили задля розвитку громади, суспільства, довіри і співпраці. Це величезний ресурс і потенціал для громади, її розвитку і майбутнього. Головне, не втратити і не злякати отой паросток громадянського суспільства і демократичних, учасницьких процесів у нашій громаді.

За два роки участь жінок у розвитку громади склала 87%. Тобто бачимо, що жінки ближчі до проблем, розуміють їх і мають рішення для їх усунення. Вони активні, креативні і успішні у багатьох справах.

За два роки маємо майже 100% виконання громадських проєктів. То ж чекаємо на тебе, супергерой своєї громади, де твої ідеї? Готуй їх та давай разом напишемо проєкт і зробимо цей світ кращим (ну, принаймні, нашу маленьку громаду).

З 1 червня 2020 року починається прийом проєктних заявок на 2020 рік, він триватиме до 31 липня 2020 року. Положення та порядок подання заявок, додатки оприлюднені на сайті Борівської селищної ради.

Валерія Гонтар, ініціаторка впровадження громадського бюджету в Боровій, голова координаційної ради, фундаторка ГО “Фонд розвитку Борівської громади”

На ту ж тему
ПОДІЛІТЬСЯ СВОЄЮ ДУМКОЮ
Для оформлення повідомлень Ви можете використовувати наступні теги:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Борова-інфо © 2021 ·   Увійти   · Наверх