На громадських обговореннях борівчани підтримали створення ОТГ

16 березня у Боровій відбулося громадське обговорення щодо створення Борівської об’єднаної територіальної громади.

У обговоренні взяли участь близько 150 громадян, серед яких не лише жителі населених пунктів Борівської селищної ради, а й представники сільських рад району, зокрема Гороховатської та Першотравневої, та внутрішньо переміщені особи, які зараз мешкають у Боровій.

У якості консультанта зі створення ОТГ до обговорень долучився радник з питань децентралізації Харківського центру розвитку місцевого самоврядування Віктор Нестеренко.

На порядок денний було винесено питання про ініціативу створення територіальної громади смт Борова, сіл Шийківка, Новоплатонівка та Бойні щодо добровільного об’єднання територіальних громад Богуславської, Гороховатської, Вищесолоненської, Ізюмської, Першотравневої, Підвисочанської, Підлиманської, Піско-Радьківської, Чернещинської сільських рад в Борівську селищну об’єднану територіальну громаду з центром у смт Борова.

Головував на зібранні Борівський селищний голова Олександр Тертишний.

Обговорення тривали майже три години. Виступити, висловитися чи поставити запитання могли усі охочі, але голосувати мали право лише члени громади – зареєстровані жителі Борової, Шийківки, Новоплатонівки та с.Бойні.

Про зміни, які чекають на громаду у разі об’єднання, присутнім розповіли селищний голова Олександр Тертишний,

громадська діячка та член ініціативної групи Валерія Гонтар,

заступник голови райдержадміністрації Сергій Шутько,

депутат селищної ради Володимир Кавун,

радник з питань децентралізації Харківського центру розвитку місцевого самоврядування Віктор Нестеренко.

Усі вони говорили про переваги об’єднання та додаткові можливості, які надає громадам реформа децентралізації, відповідали на запитання присутніх.

Депутат районної ради Анатолій Васильєв виступив з зауваженнями щодо процедури проведення обговорення. Він запропонував не проводити голосування, а продовжити обговорення в громаді ще протягом 30 днів. А рішення про підтримку ініціативи добровільного об’єднання громад вважати легітимним, якщо його підтримає третина усіх жителів, які зареєстровані на території Борівської селищної ради. Та присутні члени громади пропозицію відхилили шляхом голосування і обговорення відбулося відповідно до законодавства та запропонованого головуючим порядку денного.

У ході обговорення присутні уточнили і з’ясували наступні питання.

 • У разі добровільного об’єднання громад Борівського району відповідно до перспективного плану, селищна і усі сільські ради району об’єднаються в єдину громаду з центром у смт Борова.
 • Очолюватиме Борівську ОТГ голова, якого обиратимуть члени усієї об’єднаної громади. Голова ОТГ не підпорядковується обласним адміністраціям, Кабміну, Парламенту чи Президенту.
 • До компетенції голови ОТГ належить розробка програм розвитку, призначення керівників комунальних підприємств, представництво громади перед іншими органами державної влади, місцевого самоврядування, організаціями, об’єднаннями громадян, підприємствами, установами і навіть представництво на міжнародному рівні.
 • До ради Борівської ОТГ входитиме 26 депутатів від усіх територій громади.
 • Вибори голови та депутатів ради Борівської ОТГ, у разі згоди громади на об’єднання, ймовірно відбудуться у жовтні 2019 року.
 • Замість сільських рад будуть створені старостинські округи. Діючі сільські голови будуть виконувати обов’язки старост до місцевих виборів 2020 року. Секретарі сільських рад перейдуть на посади спеціалістів.
 • Староста матиме печатку і ряд повноважень. Усі нотаріальні послуги і необхідні довідки, які зараз люди отримують у сільських радах, вони так само будуть отримувати на місцях – у старостинських округах. В плані доступності послуг для населення нічого не зміниться.
 • Зараз у нас існує районний бюджет, селищний і окремі бюджети 9 сільських рад району. Старостинські округи не матимуть своїх бюджетів, а районний бюджет не матиме податкових надходжень, оскільки буде один зведений бюджет об’єднаної територіальної громади. Це дасть можливість ефективніше використовувати кошти в громаді, оскільки не треба буде перекидати їх субвенціями з одного бюджету в інший і проводити ряд тривалих процедур.
 • Податок з доходів фізичних осіб, який зараз надходить в районний бюджет, буде надходити в бюджет об’єднаної територіальної громади. Крім того, у бюджеті ОТГ повністю залишаються надходження від єдиного податку, податку на прибуток підприємств і фінансових установ комунальної власності, податок на майно (нерухомість, земля, транспорт), 3% рентних платежів за користування надрами.
 • Об’єднана територіальна громада перебирає на себе повноваження, які зараз має район. Тож у разі укрупнення районів і приєднання Борівського району до Ізюмського, громада Борівщини не постраждає, якщо до того часу буде створена Борівська ОТГ, адже повноваження і податкові доходи залишаться на місці.
 • У разі добровільного об’єднання в 2019 році громада зможе отримати державну субвенцію на розвиток інфраструктури ОТГ,  при цьому інші субвенції і дотації від держави також зберігаються.
 • ОТГ мають право створювати муніципальну варту – структуру, що стежить за дотриманням правопорядку, опікується благоустроєм, паркуванням, бореться з незаконними звалищами.
 • ОТГ можуть самостійно визначати містобудівну політику.
 • ОТГ самостійно розпоряджаються земельними ресурсами на місцях.
 • По всій Україні вже створено 876 об’єднаних територіальних громад, вони покривають 40% всієї території країни. Немає жодної області, де б не було ОТГ. Найбільше їх на Дніпропетровщині (62), а найменше – на Закарпатті (6).
 • У Харківській області вже створено 18 ОТГ і всі вони показали себе спроможними.
 • Проти об’єднання найчастіше виступають районні ради, оскільки ті податки, які йшли у районний бюджет, тепер йтимуть до бюджету ОТГ і районні ради не зможуть його розподіляти.

За результатами обговорень присутні вирішили підтримати ініціативу щодо добровільного об’єднання територіальних громад Борівської селищної ради та усіх сільських рад Борівського району.

«За» проголосувало 122 члени громади, «проти» – 6, «утрималися» – 4.

Проект рішення про надання згоди на добровільне об’єднання територіальних громад буде винесено на розгляд найближчої сесії Борівської селищної ради.

Після того, як за прийняття рішення проголосують селищні депутати, воно буде направлене в усі сільські ради району з запрошенням до об’єднання. Тоді сільради повинні будуть провести такі громадські обговорення у себе в громадах.

Оксана Дудник.

 

На ту ж тему
ПОДІЛІТЬСЯ СВОЄЮ ДУМКОЮ
Для оформлення повідомлень Ви можете використовувати наступні теги:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Борова-інфо © 2021 ·   Увійти   · Наверх