На каналі «24» покажуть фільм харків’ян про стан архітектурної спадщини в Україні

У суботу 14 квітня о 21:30 (повтор 15 квітня о 18:00) на телеканалі «24» відбудеться національна прем’єра документального фільму «Зберегти не можна зруйнувати» ( «Зберегти нельзя зруйнуватися»), зробленого харківською командою всеукраїнського проекту «Ctrl + S . Закон на захисті культурної спадщини ».

Це дослідження ситуації зі збереженням архітектурних пам’ятників України на прикладі дев’яти міст, включаючи Харків. 24 покази, які вже пройшли в цих містах, зібрали майже 1000 глядачів, а тепер картину зможуть побачити всі українці. Показ відбудеться напередодні Міжнародного дня пам’яток та історичних місць, який відзначається 18 квітня. У цей день у Верховній Раді пройдуть слухання «Стан, проблеми та перспективи охорони культурної спадщини в Україні», серед тих, хто виступатиме – творці і герої фільму.

У лютому-березні творці кінострічки відвідали всі міста, де проходили зйомки: Харків, Київ, Полтаву, Запоріжжя, Одесу, Дніпро, Ужгород, Івано-Франківськ, Львів, показали її місцевим жителям, обговорили з ними питання, підняті у фільмі. Фільм виявився цікавий не лише фахівцям і активістам, а й людям, яким небайдужа доля рідного міста і його вигляду. Зараз картину демонструють у харківських ВНЗ, де після перегляду також проходять обговорення. У квітні фільм покажуть в ХНПУ ім. Г.С. Сковороди і в ХНАДУ (ХАДІ).

За словами режисера картини Павла Сіроменка, головним відкриттям для глядачів в різних містах стала системність проблеми: «Про руйнування пам’ятників архітектури в місті місцеві жителі знають і без нас. Але про те, що те ж саме відбувається по всій країні, багато хто не здогадувався, – пояснює режисер. – Проблема – загальна для всієї України. Але до неї по-різному ставляться в різних містах. Десь зайнялися захистом свого архітектурного багатства, а десь чекають манни небесної, хоча умови у всіх однакові».

Багато активістів з різних міст України, дізнавшись про існування такого фільму, подивившись трейлер, запрошують авторів показати його для місцевої аудиторії. «Наприклад, миколаївці запропонували провести онлайн-перегляд з обговоренням по скайпу, – розповідає директорка БО «Благодійний фонд “Харків з тобою” Олена Рофе-Бекетова, керівник проекту «Ctrl + S. Закон на захисті культурної спадщини», правнучка знаменитого академіка архітектури, харків’янина Олексія Бекетова. – У всіх українців тепер є можливість подивитися його в ефірі національного каналу «24» і також обговорити підняті питання».

Харківський архітектор і реставратор Володимир Новгородов вважає, що фільм може стати важливим кроком до вирішення проблеми: «Ця картина – дуже корисна і важлива. Але якщо її показувати лише фахівцям, зиску буде небагато, – упевнений архітектор. – Треба її показувати широкому колу глядачів, а особливо – молоді».

У той же час Олена Рофе-Бекетова сподівається, що демонстрація фільму на національному телеканалі допоможе сформувати громадську думку з приводу втрати архітектурних пам’яток в українських містах. Це буде тим більш необхідним в день парламентських слухань для підтримки законопроекту, який юристи проекту подали днями до Комітету Верховної Ради України з питань культури і духовності.

«Коли ми починали роботу над проектом рік тому, ми і уявити собі не могли, що потрапимо на парламентські слухання. Ми навіть не знали, що 2018 рік буде роком Культурної спадщини в Україні, – згадує Олена Рофе-Бекетова. – Але тепер розуміємо, що і фільм, і виступ у Верховній Раді – це можливість поділитися тим, що ми дізналися, можливість змінити ситуацію не для окремої будівлі або міста, а для всієї країни».

Facebook-сторінка проекту

Сайт фільму

На ту ж тему
ПОДІЛІТЬСЯ СВОЄЮ ДУМКОЮ
Для оформлення повідомлень Ви можете використовувати наступні теги:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Борова-інфо © 2021 ·   Увійти   · Наверх