Навіщо борівчанам громадський бюджет

Громадський бюджет Борової: є чи немає? Буде, та для чого?

Борівська районна громадська організація «Суспільна Служба України» розпочала процес втілення цього механізму у нашому селищі.

Перше, що було зроблено – це консультації з селищним головою та депутатами селищної ради. Далі плануємо створити робочу групу по розробці положень ГБ. Та все ж таки, навіщо?

Це дуже дієвий механізм діалогу, налагодження довіри між владою та громадою. Він втілюється через участь жителів у розподілі бюджету селища  безпосередньо через власні проекти, тобто є таким собі механізмом прямої демократії.

Чому це важливо саме у нашому селищі? Бо процес утворення громади повзе як равлик, а навколо вирує життя та відбуваються перетворення саме у процесах управління, тобто відбувається децентралізація.

Чи готові жителі Борової? Люди сковані страхом змін, які неминучі. І важливо розуміти, що саме громадський бюджет надає можливість простому члену громади взяти участь у позитивних змінах і долучитися до вирішення проблем свого селища.  Так, будь-хто з жителів може створити власний проект, який буде корисним для громади. Виконуватиме проект селищна рада, яка виділяє кошти на реалізацію проекту з бюджету і знаходить підрядника – виконавця робіт. Але для цього треба, щоб проект підтримала громада, тож проектант буде агітувати інших за свою ідею, долучати їх до голосування, домовлятися з представниками влади. Слід зрозуміти, що це не просто конкурс проектів, а забезпечення простору для обговорення та деліберації (Делібераціяпроцес вироблення і прийняття рішень з їх попереднім всебічним обговоренням) місцевих потреб, зважуванням можливих варіантів вирішення місцевих проблем.

В Україні станом на вересень 2017 року 91 орган місцевого самоврядування запровадив громадський бюджет. Розмір громадського бюджету може складати певну частинку бюджету селища (від 1-5%), а в цілому по Україні він склав суму 684 708 578 грн за період його існування з 2015 року.

Вперше бюджет участі (так ще називають громадський бюджет, і це не останнє його визначення) відбувся у місті Порту-Алегрі (Бразилія) 1989 року. Це щорічний процес дискусії та ухвалення рішень, у якому тисячі мешканців міста вирішують, як видавати частину міського бюджету. У процесі загальнодоступних сусідських, районних і загальноміських зібрань громадяни й обрані бюджетні делегати голосують за те, які пріоритетні потреби профінансувати додатково і на якому рівні. У Європі проект підхопили деякі муніципалітети Франції, Італії, Німеччині, Іспанії та Великої Британії, Польщі. Зокрема американські дослідники Браян Вамплер та Майк Тачстон дійшли висновків, що муніципалітети з учасницькими програмами покращують життя своїх громадян.

Але треба пам’ятати про основні принципи громадського бюджету:

-прозорість та відкритість процесу;

-ретельність проведення і достовірність результатів голосування;

-доступність та відкритість обраних проектів;

-надання мешканцям гарантій, що вибрані ними проекти обов‘язково будуть реалізовані;

-визначення основних положень та принципів процесу за участю мешканців.

Валерія Гонтар.

На ту ж тему
ПОДІЛІТЬСЯ СВОЄЮ ДУМКОЮ
Для оформлення повідомлень Ви можете використовувати наступні теги:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Борова-інфо © 2021 ·   Увійти   · Наверх