РЕКОНСТРУКЦІЯ ВІЙСЬККОМАТУ В ЦЕНТР ЗДОРОВ’Я «ОБЕРІГ»: ЯК, ДЛЯ ЧОГО І КОЛИ

Нещодавно, 27 лютого 2019 року, депутати Борівської селищної ради на черговій сесії прийняли рішення «Про розробку проектно-кошторисної документації “Реконструкція нежитлової будівлі (військовий комісаріат) в інноваційний енергоефективний медичний заклад первинної медицини “Центр здоров’я “Оберіг” за адресою: вул. Миру, 74, смт. Борова, Борівський район Харківська область”.

Це рішення викликало неабиякий резонанс серед жителів Борівського району. Населення відреагувало здебільшого негативними відгуками і критикою на адресу як селищних депутатів, так і медичних працівників – авторів проекту.

Як зрозуміли борівчани, у приміщенні колишнього райвійськкомату планують зробити медичний заклад, де прийматимуть пацієнтів сімейні лікарі. Така ідея багатьом людям не сподобалася і ось, що вони кажуть з цього приводу.

“Сімейні лікарі зараз приймають пацієнтів у поліклініці. Це зручно, оскільки тут же можна здати аналізи, пройти рентген чи флюорографію, відвідати іншого лікаря. Тож навіщо щось змінювати, та ще й витрачати великі кошти з місцевого бюджету, коли і так все нормально? Краще вкласти ці гроші в ремонт доріг чи освітлення вулиць”.

“Будівля військкомату знаходиться далеко від поліклініки, та ще й нормальної пішохідної доріжки між ними немає. Якщо сімейний лікар направить пацієнта до іншого лікаря – вузького спеціаліста, доведеться йти в поліклініку, а потім повертатися назад. Те ж саме й з рентгеном і аналізами. Це дуже незручно, особливо для хворих поважного віку і мам з маленькими дітьми”.  

Висловлювались і радикальні припущення:

“Сімейні лікарі хочуть зробити для себе приватну клініку за бюджетні кошти, а потім будуть приймати там пацієнтів за гроші”.

Ми вирішили розібратися, що являтиме собою “Центр здоров’я “Оберіг”, чи дійсно є необхідність у його створенні і чому саме у приміщенні колишнього військкомату.

Головний лікар Борівської ЦРЛ Любов Віннікова та головний лікар ЦПМСД Наталія Павленко

За роз’ясненнями ми звернулися до головного лікаря Борівської центральної районної лікарні Любові Віннікової та головного лікаря Центру первинної медико-санітарної допомоги Наталії Павленко. Вони разом погодилися відповісти на усі наші запитання.

Одразу хочемо попередити, що ця стаття не має на меті когось у чомусь переконати, а носить суто інформаційний характер.

НАВІЩО СТВОРЮВАТИ ЦЕНТР ЗДОРОВ’Я «ОБЕРІГ»?

Усі наші сімейні лікарі є працівниками комунального некомерційного підприємства “Борівський районний центр первинної медико-санітарної допомоги” Борівської районної ради Харківської області. З 2013 року це окрема від Борівської центральної районної лікарні медична установа. Будівля ж поліклініки належить саме ЦРЛ, а ЦПМСД орендує у неї окремі приміщення – кабінети сімейних лікарів, денного стаціонару, адміністративну частину тощо. Через це кабінети Центру «розкидані» по різних поверхах будівлі, а «зібрати» їх разом немає можливості.

Борівська поліклініка

За інформацією головних лікарів, кабінети першого поверху поліклініки не пристосовані для роботи сімейних лікарів і створити належні умови там технічно неможливо.

Єдине більш-менш підходяще для цього місце у цій будівлі – територія колишнього пологового відділення на другому поверсі. Але є велика вірогідність того, що в недалекому майбутньому туди переведуть терапію. Крім того, на базі Борівської центральної районної лікарні планують створити відділення відновлювального лікування. Там лікуватимуться пацієнти з Борівського, Ізюмського і Барвінківського районів, які перенесли інфаркт, інсульт тощо.

Тож у будь-який момент, коли центральній районній лікарні знадобляться кабінети, лікарі Центру первинної медико-санітарної допомоги повинні будуть їх звільнити. Тому ЦПМСД не вважає за доцільне облаштовувати приміщення, яке незабаром доведеться залишити, а прагне мати своє, де, відповідно до сучасних вимог, будуть створені належні умови для первинної медицини.

ЩО ЯВЛЯТИМЕ СОБОЮ ЦЕНТР ЗДОРОВ’Я «ОБЕРІГ»?

Проект щодо створення інноваційного енергоефективного медичного закладу первинної медицини “Центр здоров’я “Оберіг” розробили головний лікар Борівського районного центру первинної медико-санітарної допомоги Наталія Павленко та сімейний лікар Марина Степаненко.

Приміщення колишнього військкомату пропонують капітально відремонтувати і повністю переобладнати.

У будівлі планують перекрити дах, утеплити стіни, замінити вікна на металопластикові. Вхід облаштувати пандусом та кнопкою для виклику адміністратора.

В середині будівлі планується ремонт усіх приміщень, стін, підлоги, заміна внутрішніх дверей, реконструкція системи водопостачання та каналізації з встановленням сантехніки, реконструкція системи опалення, встановлення модульної котельні на альтернативному паливі.

Передбачається підведення телефонних мереж, підключення до інтернету, обладнання приміщення автоматичною пожежною сигналізацією та системою оповіщення про пожежу, системою охоронного відеоспостереження.

Автори проекту також пропонують встановити сонячні батареї для резервного живлення або зовнішнього освітлення, теплові насоси.

У Центрі здоров’я «Оберіг», відповідно до проекту, будуть обладнані:

– кабінети сімейних лікарів;

– хол чекання, де буде розміщений рецепшн (реєстратура) і завжди знаходитиметься фаховий спеціаліст, який зможе надати долікарську консультацію;

– кімната здоров’я (лекторій), оснащена сучасними ІТ-технологіями – тут проводитиметься «Школа молодих мам», колективні заняття для хворих на діабет тощо;

– процедурна-маніпуляційна;

– кабінет щеплень з окремим входом;

– кабінет здорової дитини;

– палати денного стаціонару;

– кабінет для забору біоматеріалів та скрінінгових досліджень, тобто аналізи можна буде здати на місці, а результати деяких з них отримати за 10 хвилин;

– аптечний пункт, де можна буде придбати доступні ліки та інсулінові препарати;

– сучасні санітарні вузли тощо.

Увесь внутрішній простір Центру планують облаштувати з урахуванням інтересів і можливостей осіб з особливими потребами.

Зовні передбачається облаштування території очікування, тротуарів, зони паркування.

У спеціально відведених місцях пропонують встановити контейнери для сортування сміття.

Наступним етапом реалізації проекту, після проведення ремонту, буде забезпечення Центру медичним обладнанням.

Окрім стетоскопів, фонендоскопів, тест-смужок, аналізаторів і т.п. передбачається встановлення спеціального обладнання для впровадження телемедицини. Це дасть можливість на місці отримувати консультації і рекомендації від лікарів третього рівня щодо окремих пацієнтів, яким на місці важко встановити точний діагноз чи призначити найбільш ефективне лікування у урахування усіх особливостей протікання хвороби.

Довідково. Телемедицина – це комплекс заходів, що забезпечує надання дистанційної консультаційної медичної послуги, при якій пацієнт або лікар, що безпосередньо проводить обстеження та/або лікування пацієнта, отримує дистанційну консультацію іншого лікаря з використанням телекомунікацій.

Депутати селищної ради також підтримали пропозицію в рамках проекту придбати спеціально обладнаний автомобіль для роботи мобільних груп, які виїжджатимуть на села і надаватимуть там первинну медичну допомогу. Автомобіль буде доступним для людей з особливими потребами, там можна буде зробити основні аналізи, ЕКГ тощо.

ЧОМУ САМЕ У ПРИМІЩЕННІ КОЛИШНЬОГО ВІЙСЬККОМАТУ?

Будівля колишнього військкомату

На думку авторів проекту будівля військкомату підходить для Центру здоров’я за площею і будовою.

Чому не можна зробити такий Центр в приміщенні поліклініки, ми писали вище.

На інші будівлі Центральної районної лікарні, де зараз знаходяться терапія, дитяче та інфекційне відділення, виготовити проектно-кошторисну документацію неможливо, оскільки вони експлуатуються.

Крім того, головний лікар Борівської ЦРЛ Любов Віннікова зазначила, що ці споруди досить старі (будівля терапії збудована у 1936 році) і їхнє внутрішнє планування не підходить для сучасного медичного Центру.

ЩО ОЗНАЧАЄ РІШЕННЯ СЕЛИЩНОЇ РАДИ?

Депутати селищної ради прийняли рішення, згідно з яким буде проведено обстеження технічного стану будівлі військового комісаріату та розроблено проектно-кошторисну документацію на реконструкцію цієї будівлі в інноваційний енергоефективний медичний заклад первинної медицини “Центр здоров’я “Оберіг”.

КОЛИ ПРОЕКТ БУДЕ РЕАЛІЗОВАНИЙ І ЗА ЧИЙ РАХУНОК ЦЕЙ «БАНКЕТ»?

Проект подається на конкурс державного фонду регіонального розвитку, який проводиться на території всієї України. За словами Марини Степаненко, наразі лише від Харківської області вже подано близько 30 проектів. Оцінка і відбір проектів до реалізації відбуватиметься у 2020 році.

Шанси на перемогу наші лікарі оцінюють як 20% проти 80%.

У разі, якщо наш проект зі створення медичного закладу первинної медицини “Центр здоров’я “Оберіг” буде відібраний до реалізації, його виконання, ймовірно, розпочнеться у 2021 році.

Обов’язковою умовою для цього є наявність проектно-кошторисної документації.

Фінансує проект, у разі перемоги, державний фонд регіонального розвитку за умови 10% співфінансування з місцевого бюджету. Тобто, якщо загальна вартість проекту становитиме 20 мільйонів гривень, 18 млн грн надасть державний фонд регіонального розвитку, а 2 млн грн. – місцевий бюджет.

ЯКЩО СІМЕЙНІ ЛІКАРІ СТАНУТЬ ПІДПРИЄМЦЯМИ?

Кожен сімейний лікар може оформитись як фізична особа- підприємець і відкрити свій приватний кабінет.

Як зазначила Любов Віннікова, наразі жоден із борівських лікарів цього робити не збирається.

У той же час, якщо хтось із них і наважиться на такий крок, йому доведеться самотужки орендувати приміщення.

Селищний голова Олександр Тертишний під час сесії пояснив депутатам, що медичний заклад первинної медицини “Центр здоров’я “Оберіг” буде комунальним підприємством, а в жодному разі не приватним.

Оксана Дудник,

Валерія Гонтар.

 

На ту ж тему
Обсуждение: 2 коментарі
  1. (Віктор сказав:

    У мене викликає сумнів, чи вистачить приміщень на всі кабінети, лікарям, лабораторія, УЗД, денна терапія та інші, які описані у статті. Чому пані Віннікова, яка до сімейної медицини не відноситься, стверджує що вони не будуть реєструватись як ФОП. На мою думку, на всі ті мрії 20 млн. не вистачить, однозначно. і де потім брати кошти, мабуть з бюджету громади.

  2. Олександр сказав:

    А що буде в кабінетах, які звільться в полікніці? Невже сімейним лікарям не вистачає місця в своїх кабінетах? А кошти, які плануються на ремонт будівлі райвійськомату, доцільніше використати на покращення обладнання поліклініки. Це моя власна суб’єктивна думка.

ПОДІЛІТЬСЯ СВОЄЮ ДУМКОЮ
Для оформлення повідомлень Ви можете використовувати наступні теги:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Борова-інфо © 2020 ·   Увійти   · Наверх