Що означає підписання Томосу і чого чекати вірянам

5 січня Вселенський патріарх Варфоломій під час церемонії у Стамбулі підписав Томос про автокефалію для Православної церкви України.

Фактично автокефалія означає рівність Православної церкви України з іншими автокефальними православними церквами світу.

Щоб зрозуміти суть події, звернемося до історії.

У 1686 році Київську митрополію Константинопольського патріархату приєднали до Московського патріархату, коли Вселенський патріарх Діонісій IV та Священний Синод Константинопольської Церкви видали суперечливий Томос про передачу Київської митрополії в юрисдикцію Московського патріархату. На переконання багатьох українських істориків, цей процес був незаконним, і центр православ’я з Києва до Москви перенесли за гроші.

З того моменту і до сьогоднішнього дня Московський патріархат спекулював тим, що Українська православна церква Київського патріархату не є канонічною, не визнана в світі і існує поза церковним законом.

Сьогодні, з підписанням Томосу, історична справедливість була відновлена – Православна церква України отримала автокефалію від Вселенського патріарха.

Що ж буде з православними церквами в Україні, які підпорядковуються Московському патріархату?

Після перейменування в Російську православну церкву вони продовжать працювати як і раніше або, за бажанням громад, можуть перейти до новоствореної ПЦУ.

20 грудня 2018 року, Верховна Рада підтримала законопроект №5309, який передбачає перейменування Української православної церкви Московського патріархату на Російську православну церкву в Україні.

Предстоятель незалежної Православної церкви України митрополит Епіфаній заявив, що Російська православна церква продовжить існувати в Україні, і буде багато охочих у ній залишитись. Православна церква України у них на шляху не стоятиме, проте її двері будуть відкритими для громади.

Про це Епіфаній розповів в інтерв’ю Deutsche Welle.

Така позиція митрополита ґрунтується на тому, що всі віряни повинні добровільно обирати свій релігійний центр.

Ми розуміємо, що в Україні буде в подальшому існувати Російська Православна Церква і буде багато бажаючих залишатись там. Але ми проти цього нічого не маємо. Архієрей з єпархією чи священник з громадою повинні визначитися. Якщо вони на загальних зборах вирішують, що хочуть добровільно долучитися до новоствореної ПЦУ, відповідно звертаються до нас, і ми приймаємо їх вже у нашу структуру єдиної ПЦУ, – зазначив Епіфаній.

Предстоятель ПЦУ наголосив, що двері незалежної Української церкви відкриті для всіх.

“Ми запрошуємо всіх представників, які зараз перебувають в лоні Російської Православної Церкви, щоб вони приєдналися до незалежної ПЦУ. Якщо говорити про певну стратегію, то вона повинна будуватися на євангельських засадах любові, миру, порозуміння, братської взаємоповаги”, – додав митрополит.

Наразі Православна церква України має близько 7 тисяч парафій. Протягом 2 тижнів після об’єднавчого Собору до ПЦУ вирішили перейти понад 20 парафій УПЦ МП на чолі зі своїми священиками. Окрім того, в інтернеті створили онлайн-карту, на якій позначені громади, що перейшли під юрисдикцію Православної церкви України від УПЦ Московського патріархату.

Чому це важливо для України?

На переконання Президента України Петра Порошенка – власна церква у державі – атрибут незалежності як держави, так і церкви. Тому, хоч церква в Україні і відділена від держави, але питання це в першу чергу – політичне. Особливо з огляду на те, що Українська Церква з додатком “Московського патріархату”, по суті є підрозділом Російської Церкви.

З іншої сторони, як пояснив у коментарі сайту “24” експерт з релігійних питань, колишній священнослужитель Роман Мельниченко, для людей, які не надто близькі до Церкви, з наданням автокефалії Українській Церкві мало що зміниться. Для більш церковних людей, хто якимось чином послуговується церковними затребами – життя стане простішим. Наприклад, зараз не поодинокі випадки, коли церковнослужителі різних православних конфесій не визнають обряди один одного, вважаючи “не своє” хрещення чи відспівування покійного “не правильним”. Після того, як українська церква стане єдиною, канонічною, страх, що якось “не правильно” похрестив чи поховав – зникне.

Аналітик Сергій Фурса зауважив, що, на його думку, різні релігійні організації ставляться до вірян як до “великого ринку”. А оскільки в Україні 70% людей вважають себе віруючими і при цьому беруть участь у виборах, на результати яких через них впливають і “люди в рясах”, тому “абсолютно ненормально, що більшу частину ринку релігії контролює контора, яку очолює КГБшник, і яка безпосередньо підкоряється Кремлю”.

Крім того, не варто забувати, що частина прибутків кожного приходу йде в патріархат. Таким чином, віряни Московського патріархату несуть свої гроші в Москву – державі-агресору.

Довідково: 

Томос – це унікальний церковний документ, указ. Випускають його, коли головна церква хоче надати фактичну незалежність – автокефалію. Зрідка Томос видають з питань, які стосуються положень християнського віровчення, найчастіше він стосується церковного устрою.

 

На ту ж тему
ПОДІЛІТЬСЯ СВОЄЮ ДУМКОЮ
Для оформлення повідомлень Ви можете використовувати наступні теги:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Борова-інфо © 2021 ·   Увійти   · Наверх