Сміттєве питання у Боровій: чи є вихід?

Те, що у Боровій існує проблема зі сміттям, ні для кого не секрет. Свідченням тому є стихійні сміттєзвалища у самому селищі, в населених пунктах району, в лісі та посадках, на березі водосховища. Якісь купи сміття прибираються по кілька разів на рік небайдужими громадянами та бюджетниками під час суботників, але вони виростають знову та з’являються нові.

За ініціативи Борівської РДА навіть був запроваджений «Сміттєвий патруль» – жителям району запропонували позначати місця стихійних сміттєзвалищ на інтерактивній карті, щоб у подальшому їх ліквідовувати. Біля лісу та Гороховатського мосту встановили ящики для сміття.

Та смітники від цього не перестали з’являтися, а сміттєві баки дуже швидко переповнюються. Можливо, людям просто нікуди дівати сміття?

Перед тим, як шукати відповідь на запитання «Що робити?» ми намагалися з’ясувати «Хто винен?» і знайти причини.

Спочатку ми запитали у користувачів Фейсбуку в групі «Борова.Інфо Group»: як ви вважаєте, хто винен у тому, що Борова потерпає від сміття?

В опитуванні було запропоновано три варіанти відповідей:

  1. Люди, бо викидають сміття, де їм заманеться;
  2. Влада, бо не створила умов для збору і вивезення сміття;
  3. Люди і влада однаковою мірою.

Переважна більшість учасників опитування обрала третій варіант відповіді – люди і влада однаковою мірою. Було кілька голосів за «люди, бо викидають сміття, де їм заманеться». І лише одиниці винною вважають виключно місцеву владу.

Тобто на запитання «Хто винен?» маємо відповідь «Люди і влада однаковою мірою». Люди, бо викидають сміття, де їм заманеться. Влада – тому що не створила умов для збору і вивезення сміття.

Як відбувається збір і вивезення сміття у Боровій?

Мешканці багатоквартирних будинків мають договори з КП ЖКГ на поводження з твердими побутовими відходами. Три дні на тиждень вранці і ввечері у двори цих будинків приїжджає сміттєвоз, забирає сміття і вивозить на полігон твердих побутових відходів.

Складніше у приватному секторі. У такий спосіб обслуговується лише декілька вулиць у Боровій. Основна частина селища і села району взагалі не охоплені такою послугою. Людям реально нікуди дівати сміття, тому одні викидають його, де заманеться, інші частину спалюють, частину компостують, частину самотужки вивозять на полігон ТПВ.

І тут маємо негативні наслідки: поява стихійних сміттєзвалищ – забруднення навколишнього середовища; шкідливі викиди в атмосферу через спалювання; захаращений полігон, який розростається на проїжджу частину і сусідні поля.

Що про це думають місцеві мешканці?

У фейсбук-групі «Борова.Інфо Group» ми провели ще одне опитування для мешканців приватного сектору: «Чи готові ви укласти договір з відповідним виконавцем (наприклад, КП ЖКГ) про надання послуг з поводження з побутовими відходами і платити за вивезення сміття з вашої вулиці, як це роблять мешканці багатоквартирних будинків?»

До опитування долучилися 133 учасники спільноти. 103 людини відповіли, що готові до організованого збору відходів, 29 – в залежності від ціни послуги, 2 вважають, що їхнє сміття то їхній клопіт і платити за нього не збираються.

Ще опитування

В рамках проєкту «Не пали, компостуй!» громадська організація «Фонд розвитку Борівської громади» провела опитування мешканців Борівського району у Фейсбуці щодо поводження з побутовими відходами.

Заповнили анкети 65 учасників, з них 43% – мешканці багатоповерхівок, 42% – приватного сектору смт Борова, 15% – приватного сектору Борівського району.
53% зазначили, що в них відбувається вивіз ТПВ, 47% – ні. 19% задоволені системою збору і вивозу ТПВ, 77% – ні.

Чим незадоволені мешканці?

35% – незадоволені кількістю разів збору відходів,

6% – місцем збору,

4% – часом збору,

30% – відсутністю збору.

Що люди роблять зі сміттям?

З усіх опитаних 74% сортують або частково сортують відходи, 25% – не сортують, 98% готові сортувати.

49% компостують органічні відходи: 69% – у ямі для компосту, 10 % – у контейнері або ящику, 8% – вермикомпостування, тобто використовують хробачків!

51%, які не компостують, пояснюють це так:
38% – немає досвіду і знань;
21% – це незручно;
14% – не хочу зайвого клопоту.

Висновки

Більшість опитаних мешканців:
1. Згодні укласти договір на вивезення ТПВ (твердих побутових відходів);
2. Незадоволені системою збору ТПВ;
3. Сортують ТПВ вдома;
4. Готові сортувати за наявності відповідних контейнерів;
5. Готові компостувати або брати участь у цьому процесі.

Що думає про це місцева влада і надавач послуг?

Ми запитали про це у селищного голови Олександра Тертишного та у директора КП ЖКГ Юрія Чуйка.

Керівники погоджуються, що проблема існує і її треба вирішувати.

За інформацією комунгоспу, наразі здійснюється організований вивіз сміття з вулиці Миру, провулку Миру, 14 кварталу, вулиць Шкільна, Паркова, Партизанська (по понеділках, середах, суботах о 6.00 і о 18.00), з вулиць Світла та Затишна (по суботах о 7.20 – 8.00), з вулиці Московської (по суботах о 9.00), з частини вулиці Центральної та по провулку Весняному (по середах о 19.30).

Вартість тарифу – 37,64 грн з однієї особи. В розрахунок береться норма накопичення – 1,4 м3 на 1 людину на рік.

Але як бути тим, хто не охоплений послугою?

Варіанти вивезення відходів

Договір з кожним домоволодінням

Відповідно до законодавства, договір про поводження з ТПВ має бути укладений кожним домоволодінням, адже усі продукують сміття. На жаль, у Борівському районі це поки що неможливо.

Директор Борівського КП ЖКГ Юрій Чуйко пояснив, що для їхнього підприємства це незручно, адже тоді треба буде у Харкові затверджувати графік вивезення сміття, а для цього, за його словами, туди доведеться їздити 7-8 разів. До того ж, треба буде брати на роботу ще людей, які б займалися квитанціями, а у підприємства немає на це коштів.

Договір з однією людиною з вулиці

КП ЖКГ пропонує борівчанам здійснювати вивезення сміття через укладення договору з однією людиною з вулиці. Тобто договір на поводження з ТПВ укладається між ЖКГ і людиною, яка збирає кошти за вивезення сміття з усієї вулиці. Ця людина потім оплачує цю послугу в банку, а ЖКГ вивозить відходи у визначений час з усієї вулиці.

Такий спосіб зручний для ЖКГ, але не дуже зручний для населення.

Вивезення сміття за індивідуальним замовленням

Якщо у вас накопичилося сміття і вам треба його вивезти, ви можете індивідуально замовити разову послугу з вивезення відходів в КП ЖКГ. Для цього вам треба особисто звернутися на підприємство або зробити замовлення за телефоном: 6-11-41, 6-11-43. Потім цю послугу доведеться оплатити через банк, а квитанцію про оплату надати в ЖКГ.

Придбав пакет – заплатив за вивезення відходів

Наразі селищною радою та Борівським КП ЖКГ розглядається варіант запровадження маркованих пакетів для збору сміття. За задумом, житлово-комунальне господарство має продавати спеціальні марковані пакети. Один такий пакет вміщатиме 5 відер відходів. Вартість мішка становитиме близько 20 грн, а його покупка і буде оплатою за послугу вивезення сміття. Мешканці приватного сектору у цих пакетах виноситимуть сміття на своїй вулиці до сміттєвоза у визначений час. Сміття прийматиметься на машину без договору, але виключно у маркованих пакетах.

Такий спосіб для збору сміття обрали вже у багатьох громадах України.

Чи підтримають цей варіант жителі Борівщини? Спробуємо з’ясувати у нашому наступному опитуванні у Фейсбуці в «Борова.Інфо Group». Слідкуйте за оновленнями.

Контейнери для сміття

Кілька років тому була спроба поставити на вулицях приватного сектору контейнери для сміття. Тоді їх встановили на кількох вулицях неподалік центру Борової. За лічені години контейнери заповнювалися, біля них виростали купи найрізноманітнішого сміття, де можна було побачити навіть трупи домашніх тварин. Сміттєвоз, який збирає відходи за прорахованим наперед графіком, просто не встигав обслуговувати ці пункти.

Досвід інших громад також показує, що сміттєві баки у сільській місцевості – не вихід.

Як пояснив Олександр Тертишний, з цієї причини не стали встановлювати закуплені раніше контейнери для сміття і на території 14-го кварталу. До того ж, за інформацією селищного голови, за паспортизацію місць видалення відходів треба заплатити з бюджету 200 000 грн. Тож контейнери розподілили між місцевими організаціями та установами, а мешканці багатоквартирних будинків продовжують виносити відходи «на машину» відповідно за графіком.

А що в районі?

Комунальне підприємство, яке займається вивезенням відходів, є лише у Борівській селищній раді, тож може обслуговувати тільки населені пункти селищної ради: Борову, Бойні, Новоплатонівку, Шийківку. Усі сільські ради району вимушені вирішувати це питання самотужки. У кожного це виходить по-різному, але то вже тема для окремої статті.

За інформацією ГО «Фонд розвитку Борівської громади», по селах району зафіксовано 10 несанкціонованих сміттєзвалищ: у с. Вище Солоне, с. Богуславка, с. Першотравневе, с. Чернещина, с. Піски Радьківські, с. Гороховатка, с. Підвисоке, с. Ізюмське, с. Дружелюбівка та на Новоселівці.

Полігон ТПВ

На території району є єдиний офіційно зареєстрований полігон твердих побутових відходів. Розташований він на території Підлиманської сільради та знаходиться на балансі Борівського КП ЖКГ.

Полігон був створений і переданий на баланс ЖКГ у 1993 році. Його потужність розрахована на 12 років, які вже давно минули.

У підприємства не вистачає коштів на його утримання, тому полігон не охороняється і, як результат, більше нагадує гігантське стихійне сміттєзвалище. Сюди вивозять сміття з усього району, часто залишаючи його прямо на в’їзді, біля дороги. Вітром і собаками воно розноситься далі по полях і узбіччях автошляху.

З періодичністю один раз на кілька років за ініціативи місцевого керівництва, силами фермерських господарств та працівників ЖКГ на полігоні наводиться відносний лад. Та вистачає його ненадовго, оскільки полігон ніким не контролюється. Так, краще вивезти сміття сюди, ніж у ліс, але завозити його треба на сам полігон, а не кидати на в’їзді.

«Щоб там був порядок, потрібно утримувати трьох охоронців і забезпечити їхнє цілодобове перебування на полігоні, – говорить директор КП ЖКГ Юрій Чуйко. – Але підприємство коштів на це не має».

У тариф на поводження з побутовими відходами, по якому місцеві мешканці платять за вивезення сміття, закладено лише його збір і завезення на полігон ТПВ. На утримання самого полігону кошти не передбачені.

Олександр Тертишний пояснює, що селищна рада не може надавати субвенцію на утримання полігону, оскільки він не перебуває у них на балансі та ще й розташований на землі Підлиманської сільради.

На рівні районної ради обговорювалось питання щодо спільного фінансування полігону коштом усіх сільських рад району, та далі обговорення справа не зрушилася.

Селищний голова вважає, що єдиним виходом із цієї ситуації є передача полігону на баланс районної ради. Тоді, за його словами, усі сільради району зможуть надавати субвенцію на утримання цього об’єкту – єдиного у районі офіційно зареєстрованого полігону твердих побутових відходів. Та чи зацікавлені у цьому сільські ради, особливо віддалені? Питання риторичне.

Тож наразі проблема утримання полігону в належному стані залишається невирішеною.

Думка експерта

Микола Єдімент

Микола Єдімент 15 років працював на посаді державного інспектора з екологічної безпеки у Борівському районі. Тож ми запитали, що він думає з приводу засилля сміття у Боровій.

Про сміттєвий патруль

Вважаю, що це не вихід. Сміттєвий патруль – це постійно прибирати за кимось, а цей процес може бути нескінченним. Так ми намагаємося усунути наслідки, а треба усувати причини, домогтися того, щоб таких сміттєзвалищ не було. Ліс, узбережжя водосховища завалені сміттям. Чому? Можливо, людям просто нікуди його дівати?

На початку 2000-х років ми об’єднували зусилля, щоб вирішити цю проблему. Державний інспектор з екології, сільські ради, міліція – працювали разом.

Сільські ради розробляли тарифи на вивезення сміття, затверджували їх рішенням сесії. Потім працювали з населенням і з відпочивальниками на узбережжі. Обходили кожного. Люди оплачували по тарифу, їм видавалася квитанція про оплату за кількістю днів. Оплата нараховувалася на кожну дорослу людину (дітей і інвалідів не враховували). Раз на тиждень у визначені місця приїжджала машина і забирала сміття. Після цього, також раз на тиждень, приїжджала інспекція (інспектор з екології, представники міліції, сільради) і перевіряла. Якщо виявляли сміття і відсутність квитанції, складали приписи. Якщо ситуація повторювалась – протоколи про правопорушення.

Найкраще тоді по цьому питанню працювали сільські голови Володимир Андрійович Смаль (Піско-Радьківська сільська рада) та Галина Іванівна Халімова (Підлиманська сільська рада). У них все завжди було під контролем.

Спочатку було важко. Потім люди привчилися, зрозуміли, що це зручно, у першу чергу, для них самих. Починати завжди важко, та головне – почати.

Стосовно лісу, прибережної зони – важливо почати ще до початку сезону. Спочатку розробити і затвердити тарифи, підготувати все, продумати, а як тільки почнуть заїжджати перші відпочивальники – впроваджувати.

Про договір на одну людину з вулиці

Це взагалі не варіант. Дуже незручно для людей. Чому хтось один має думати і піклуватися за всіх, витрачати свій час, нерви? За логікою виходить, якщо людина збирає з усієї вулиці гроші для ЖКГ, то підприємство їй має платити зарплату.

Про марковані пакети для сміття

Така ідея мені подобається. На мою думку, це найкращий варіант. Купив пакет, склав непотріб, виніс на вулицю до машини у визначений час. Це було б зручно для всіх і без зайвої колотнечі.

Про полігон ТПВ

Полігон постійно розростається і знаходиться у такому стані, бо туди неконтрольовано вивозять сміття усі, хто хоче. А що робити, коли його нікуди дівати? Краще вивезти на полігон, ніж у ліс чи кинути на вулиці. Та якби у нас була налагоджена система збору сміття, думаю і полігон так би не захаращувався. Навіщо витрачатися на бензин, кудись їхати, щоб вивезти відходи, якщо у тебе їх можуть забрати біля двору?

Треба проводити роботу з підприємцями, щоб укладали договори на вивезення сміття, перевіряти їх наявність. Усі його продукують. А куди дівають? Колись у селищній раді цим питанням опікувався тодішній заступник селищного голови Іван Федорович Сухофій. Так ми з ним усю Борову пішки обходили і села селищної ради. І приписи виписували.

Законодавче регулювання питання

Тепер звернімося до законодавства і з’ясуємо, хто має повноваження щодо врегулювання питання поводження з відходами і яка передбачена відповідальність за порушення.

Ці питання регламентуються наступними законами і правилами:

Закон України «Про відходи»;

Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні»;

Кодекс України про адміністративні правопорушення;

Правила благоустрою на території Борівської селищної ради (Затверджено рішенням Борівської селищної ради від 18.04.2011 року № 6).

Процитуємо деякі з них:

Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні», стаття 33:

Повноваження у сфері регулювання земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища
1. До відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать:

б) делеговані повноваження:

7) визначення території для розміщення відходів відповідно до законодавства;

7-1) здійснення контролю за діяльністю суб’єктів підприємницької діяльності у сфері поводження з відходами;
12) здійснення контролю за додержанням юридичними та фізичними особами вимог у сфері поводження з побутовими та виробничими відходами та розгляд справ про адміністративні правопорушення або передача їх матеріалів на розгляд інших державних органів у разі порушення законодавства про відходи;

Закон України «Про відходи»

Стаття 35-1. Вимоги щодо поводження з побутовими відходами

Поводження з побутовими відходами здійснюється відповідно до державних норм, стандартів і правил.

Власники або наймачі, користувачі, у тому числі орендарі, джерел утворення побутових відходів укладають договори з виконавцем послуг з вивезення побутових відходів, здійснюють оплату послуг з поводження з побутовими відходами та забезпечують роздільне збирання побутових відходів…

…Виконавець послуг з вивезення побутових відходів укладає договори про надання послуг з поводження з побутовими відходами із споживачами. Виконавець послуг з вивезення побутових відходів зобов’язаний укласти договори про надання послуг з перероблення та захоронення побутових відходів із суб’єктами господарювання, що надають такі послуги відповідно до правил благоустрою території населеного пункту, розроблених з урахуванням схеми санітарного очищення населеного пункту. Договори про надання послуг з поводження з побутовими відходами мають містити інформацію про укладені договори між виконавцем послуг з вивезення побутових відходів та суб’єктами господарювання, що надають послуги з перероблення та/або захоронення побутових відходів…

ПЕРЕЛІК порушень, за які настає відповідальність згідно зі статтею 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення із зазначенням суми штрафів для фізичних та юридичних осіб дивіться тут.

Наостанок нагадаємо, що усі ми живемо в природному середовищі. І від стану навколишнього природного середовища залежить якість нашого з вами життя, здоров’я і майбутнє наших дітей. Тож давайте разом турбуватися про це.

Оксана Дудник

На ту ж тему
ПОДІЛІТЬСЯ СВОЄЮ ДУМКОЮ
Для оформлення повідомлень Ви можете використовувати наступні теги:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Борова-інфо © 2021 ·   Увійти   · Наверх