Варто чи ні: у Боровій обговорили можливості створення Борівської ОТГ

Питання створення Борівської обʼєднаної територіальної громади обговорили у Боровій 4 березня.  За круглим столом зустрілися керівники району, селищний, сільські голови, депутати районної ради, громадськість – зокрема, представники ініціативної групі борівчан, які у лютому подали до селищної ради повідомлення про ініціативу створення ОТГ.

У ролі експертів з питань децентралізації участь у зустрічі взяли директорка Харківського Центру розвитку місцевого самоврядування Діана Баринова та радник з питань децентралізації Центру Віктор Нестеренко.

Обговорення тривало понад три години.

 

Під час свого виступу, Діана Баринова підкреслила, що 2019 рік останній рік добровільного об’єднання з можливістю отримання субвенції на розвиток інфраструктури з державного бюджету. Вона привела в приклад успішні практики вже об’єднаних громад Харківщини та говорила про фінансові втрати потенційних громад, що досі не об’єдналися.

Директорка Харківського Центру розвитку місцевого самоврядування Діана Баринова

«З Борівським районом, ми вже працювали неодноразово. Голови сільських рад району брали участь в заходах Харківського Центру розвитку місцевого самоврядування, їздили переймати досвід в ОТГ Харківщини та інші регіони країни, але якось не квапилися з об’єднанням. І нарешті, приємно, що ініціативу стосовно створення Борівської ОТГ підтримали представники громадськості і звернулися з ініціативою про скликання громадських обговорень щодо об`єднання до селищного голови», – зазначає Діана Баринова.

Зупинилася директорка Центру і на питанні демократичних засад в об’єднаних територіальних громадах: «Об’єднання забезпечує реальне місцеве самоврядування та демократичне управління. Бо голова ОТГ має більше повноважень та обирається жителями громади, а не призначається згори. Всі ключові посади у виконкомі ОТГ проходять призначення через раду ОТГ, обрану мешканцями, отже люди впливають і на кадрову і на фінансову політику – це одна з найважливіших речей в процесі децентралізації», – коментує Діана Баринова.

Голова райдержадміністрації Віталій Кіян поставив запитання експертам щодо ризиків обʼєднання громади не за перспективним планом: «Якщо у Борівському районі буде створена ОТГ, але навколо Борової обʼєднаються не усі населені пункти, як зазначено у перспективному плані, а лише одна чи дві сільські ради, наприклад, Борова і Підлиман, чи зможе така ОТГ отримати субвенцію на розвиток інфраструктури з державного бюджету, що надається обʼєднаним громадам?»

Діана Баринова відповіла, що така фінансова підтримка надається лише тим ОТГ, які обʼєднуються відповідно до перспективного плану. Тож варто не затягувати процес, а обʼєднатися всім і одразу.

Також експертка пояснила, що голова ОТГ і депутати, які будуть обрані у разі створення Борівської обʼєднаної громади у 2019 році, виконуватимуть свої повноваження протягом одного року, адже у 2020 році в Україні відбудуться місцеві вибори, які пройдуть вже на новій адміністративно-територіальній основі.

Діана Баринова зазначила, що після обʼєднання на території сільських рад будуть створені старостинські округи, у кожному працюватиме староста, діловод і фахівець, тож люди не відчують додаткових незручностей у отриманні послуг. Інтереси цих округів у раді ОТГ представлятимуть депутати, обрані місцевими жителями.

«Перший рівень реформи – це обʼєднання громад. Другий рівень реформи – це обʼєднання районів. Наразі це готується. Оʼєднані територіальні громади вже перебрали на себе ті повноваження, які зараз знаходяться в районної влади і дублювати їх немає сенсу. Тож громада, яка обʼєдналася, нічого не втрачає у разі укрупнення районів, а це ще одна причина обʼєднатися», – пояснила Діана Баринова.

Борівський селищний голова Олександр Тертишний у своєму виступі повідомив, що вже видав розпорядження про вивчення пропозиції про створення Борівської ОТГ  та призначив громадські обговорення на 16 березня 2019 року.

Депутат районної ради Олександр Малій виступив з різкою критикою реформи децентралізації: «Ліквідацію сільських рад і укрупнення районів, тобто ліквідацію Борівського району, не можна називати створенням. Села й так знаходяться на межі виживання», –  пояснив свою позицію депутат і залишив залу засідань.

Така позиція не знайшла підтримки серед учасників круглого столу. На думку присутніх, які відкрито висловили своє ставлення до сказаного, ситуація з селами, що протягом останніх двох десятків років стабільно занепадають, якраз і говорить про необхідність змін.

Громадська діячка Валерія Гонтар

Ініціаторка створення Борівської ОТГ, громадська діячка Валерія Гонтар говорила про те, що основний напрямок реформи децентралізації – створення безпечних умов для мешканців громади із залученням їх до прийняття рішень та створення умов для розвитку громади. Вона коротко зупинилася на результатах проведення картування громади у 2018 році, на питаннях, які найчастше порушували місцеві жителі під час анкетування, розповіла про досвід впровадження громадського бюджету у Боровій.

“Потрібно вже діяти, а не стояти осторонь важливих в державі процесів, і залучати до активних дій жителів громади” – підсумувала Валерія Гонтар.

Депутат районної ради Анатолій Васильєв

Депутат районної ради Анатолій Васильєв у своєму виступі говорив про ризики 2019 року, а саме президентські та парламентські вибори, які можуть вплинути на реалізацію реформи децентралізації в Україні та спровокувати додаткові труднощі.

Також депутат нагадав, що, відповідно до ст.10 Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад», пропозиції щодо надання фінансової підтримки об’єднаній територіальній громаді вносяться обласною державною адміністрацією за поданням сільської, селищної, міської ради об’єднаної територіальної громади Кабінету Міністрів України не пізніше 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому передбачається надання такої фінансової підтримки. Тож Борівська громада сильно ризикує не встигнути з обʼєднанням, щоб отримати таку допомогу від держави.

Таким чином, Анатолій Васильєв наголошував, що у 2019 році обʼєднуватися ризиковано і одночасно визнавав, що Борівська громада вже запізнилася з обʼєднанням і тепер може залишитися без додаткової фінансової підтримки від держави.

Діана Баринова запевнила присутніх, що у разі створення Борівської ОТГ у 2019 році, фінансова підтримка від держави буде надана незалежно від того, відбудеться це до 15 липня чи після.

У той же час експертка зазначила, що найшвидша процедура створення ОТГ становить 40 днів. І такий досвід в Україні вже є.

Депутат районної ради Олексій Гомон

Депутат районної ради Олексій Гомон висловив занепокоєння долею віддалених сіл району після обʼєднання, адже окремих бюджетів сільських рад не буде, а всі кошти будуть зосереджені у спільному бюджеті ОТГ. Позитивні ж зміни він бачить у тому, що земельні ресурси громади після обʼєднання будуть зосереджені у віданні ОТГ, а не Держгеокадастру.

Також депутат зауважив, що населення не має достатньо інформації про обʼєднані територіальні громади та ті зміни, які несе з собою реформа децентралізації в Україні. З огляду на це громаді важко прийняти правильне рішення щодо обʼєднання.

Експерти пояснили, що кожна обʼєднана територіальна громада розробляє свою стратегію розвитку терміном на 10 років, згідно з якою потім і вибудовує свій розвиток. Тож, щоб подбати про віддалені села, у стратегії варто чітко прописати і напрямки розвитку сільських територій.

Щоб регулярно отримувати актуальну інформацію про обʼєднані територіальні громади нашої області, Діана Баринова порадила підписатися на сторінку Харківського центру розвитку місцевого самоврядування у фейсбуці. Також важливу інформацію щодо впровадження реформи децентралізації в Україні кожен охочий знайде на сайті https://decentralization.gov.ua/ 

Підлиманський сільський голова Олександр Калінін розповів про успішні проекти, які були реалізовані на території Підлиманської сільради протягом кількох останніх років, і з обережністю зауважив: «Ми багато зробили і до обʼєднання, то чи варто щось змінювати?»

Голова райдержадміністраціі Віталій Кіян зауважив, що завдяки фінансовій децентралізації, яка діє з 2015 року, доходи місцевих бюджетів відчутно збільшилися, внаслідок чого зросли і можливості розвитку громад.

Крім того, очільник району відзначив, що спільними зусиллями районної влади, селищної та сільських рад за останні роки на Борівщині вдалося реалізувати ряд важливих інфраструктурних проектів. Для їх виконання були залучені кошти з різних джерел: державного, обласного, районного, селищного та сільських бюджетів, спонсорів та міжнародної технічної допомоги.

На пряме запитання Діани Баринової, чи підтримує голова райдержадміністрації створення ОТГ, Віталій Кіян відповів: “Так. Треба об’єднуватися і працювати всім разом для спільного результату, так само, як ми це робили в останні роки».

Радник з питань децентралізації Харківського Центру розвитку місцевого самоврядування Віктор Нестеренко зазначив, що команда Харківського Центру розвитку місцевого самоврядування, створеного за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону, продовжуватиме надавати консультативну та юридичну підтримку на шляху об’єднання та створення Борівської ОТГ, як і решти 18 ОТГ, що були створені на Харківщині.

 

На ту ж тему
ПОДІЛІТЬСЯ СВОЄЮ ДУМКОЮ
Для оформлення повідомлень Ви можете використовувати наступні теги:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Борова-інфо © 2021 ·   Увійти   · Наверх