Укрупнення районів, утворення Борівської ОТГ, вибори 2020: що зміниться і до чого готуватись

Ми вже знаємо, що 25 жовтня місцеві вибори пройдуть на новій адміністративно-територіальній основі. Тож незабаром у Харківській області біде 7 районів замість 27, а Борівський район перетвориться на об’єднану територіальну громаду, яка стане частиною Ізюмського району.

Спробуємо розібратися, що саме готують нам такі зміни.

Це карта нового адміністративно-територіального поділу Харківської області. Як бачите, область поділена на 7 районів, до складу яких включені об’єднані територіальні громади.

Розглянемо хронологію подій, які передували утворенню цієї карти

16 квітня 2020 року Верховна Рада прийняла Закон №562-9. Відповідно до нього Кабінет Міністрів України має повноваженнями своїм рішенням визначати території та адміністративні центри об’єднаних територіальних громад там, де вони ще не створені. Такі рішення приймаються на основі раніше затверджених перспективних планів формування ОТГ.

За вказаним Законом перші місцеві вибори до цих ОТГ мають відбутися одночасно з черговими місцевими виборами 2020 року. А Центральна виборча комісія має забезпечити формування виборчих округів та проведення місцевих виборів на основі зазначених територій.

12 червня 2020 року Кабінет Міністрів України своїм Розпорядженням № 725-Р визначив адміністративні центри та затвердив території територіальних громад Харківської області.

Територія Борівської ОТГ з центром в смт Борова повністю охоплює межі Борівського району.

15 липня 2020 року Верховна Рада приймає Постанову про призначення чергових місцевих виборів, які разом з першими місцевими виборами у новоутворених об’єднаних громадах відбудуться у неділю, 25 жовтня 2020 року.

17 липня 2020 року, після тривалих дискусій, Верховна Рада прийняла в цілому підготовлену урядом Постанову про утворення та ліквідацію районів.

Відповідно до Постанови Борівський район ліквідовується, а Борівська селищна об’єднана територіальна громада входить до складу Ізюмського району разом з територіями Барвінківського, Балаклійського та, власне, Ізюмського районів.

Перед цим, 16 липня, після розгляду величезної кількості поправок Верховна Рада приймає в цілому зміни до Виборчого кодексу, за яким будуть проводитись місцеві вибори.

Детальніше про зміни у виборчому законодавстві читайте тут.

Таким чином, 25 жовтня ми з вами будемо обирати депутатів Борівської селищної ради та Борівського селищного голову. Саме їм на найближчі 5 років ми довіримо керувати величезною територією в межах колишнього вже Борівського району. На цій території зараз існує 9 сільських та одна селищна рада.

Виконавчим органам цієї ради, яка є об’єднаною територіальною громадою, передаються повноваження Борівської райдержадміністрації з відповідними бюджетними ресурсами, інфраструктурою, галузями освіти, культури, охорони здоров’я, соціального захисту населення та ін. При цьому, об’єднана територіальна громада набуває значно більших повноважень, ніж є зараз у райдержадміністрації.

В цей час Держгеокадастр за кошти державного бюджету проводить інвентаризацію сільськогосподарських земель за межами населених пунктів для подальшої їх передачі у власність територіальних громад. Отже, селищна рада буде розпоряджатись майже усіма землями в межах території об’єднаної громади, окрім земель приватної власності.

Також можливим є варіант, що кошти державного бюджету, вивільнені після ліквідації районів, будуть спрямовані об’єднаним громадам на будівництво та ремонт доріг, закладів освіти, культури, медицини, щоб показати яскраву картинку великого будівництва, а також довести результативність проведеної реформи децентралізації.

Та чи готові будуть нові обранці ефективно розпорядитися цими ресурсами в інтересах громади?

Важливим викликом для новостворених рад буде формування структури та штату виконавчих органів. Від новообраного голови буде залежати вирішення кадрових питань і результативність роботи цієї команди. Враховуючи значний обсяг як власних, так і делегованих державою повноважень, необхідно набрати великий штат працівників, від професіоналізму яких залежатиме ефективність роботи селищної ради. При цьому не факт, що новий голова погодиться прийняти по переводу державних службовців, які зараз працюють в РДА і підлягають вивільненню за скороченням у зв’язку з ліквідацією РДА.

Величезну роботу треба буде провести і в галузі житлово-комунального господарства. Адже тепер доведеться вирішувати проблеми водопостачання, водовідведення, вивезення твердих побутових відходів не лише в межах Борової, а в усіх населених пунктах об’єднаної громади в межах території колишнього району.

Перелік викликів, які стоятимуть перед керівництвом і депутатським корпусом громади дуже великий.

Нагадаю лише, що територія Борівської ОТГ становить 875,33 км2, налічує 38 населених пунктів, де проживає понад 17 тисяч чоловік.

Тому, перед тим як голосувати на виборах, варто дуже ретельно і прискіпливо вивчити усі кандидатури. Ми поки що не маємо офіційних даних щодо того, хто саме висуватиметься на посаду голови та йтиме в депутати. Та важливо розуміти, що для громади однаково небезпечними є:

  • ті, хто хоче очолити громаду задля задоволення своїх особистих інтересів, примножити земельні наділи чи капітали свої і своїх бізнес-партнерів;
  • некомпетентні дилетанти, які через власні амбіції та відсутність досвіду здатні наробити багато лиха і зруйнувати навіть те, що є;
  • безвольні професіонали, які, начебто, і досвід мають, і якісь знання, та не мають політичної волі і постійно потрапляють під вплив інших – таким людям краще працювати в штаті, але не головувати в громаді.

Для того, щоб успішно та ефективно керувати в нових умовах об’єднаною громадою, треба мати не лише гарну освіту, а певний досвід та гнучкий розум, а також – бажання і волю. Ще дуже важливо вміти змінюватись, сприймати і шукати нові можливості та чути громаду.

Оксана Дудник

На ту ж тему
ПОДІЛІТЬСЯ СВОЄЮ ДУМКОЮ
Для оформлення повідомлень Ви можете використовувати наступні теги:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Борова-інфо © 2020 ·   Увійти   · Наверх