За затримку заплатимо вдвічі більше: нові правила оплати за газ

Днями борівчани отримали рахунки за доставку газу від АТ «Харківгаз». З 1 січня 2020 року вартість послуг з доставки газу виключена з загального рахунку за газ і виставлена окремою квитанцією. Раніше вартість доставки газу зазначалась окремим рядком в загальному рахунку.

Відповідно до умов Типового договору, вартість послуг з доставки газу побутовий споживач повинен оплачувати до 20 числа місяця, в якому надаються послуги, на підставі рахунку АТ «Харківгаз». Тобто за січень ви повинні сплатити у січні, за лютий – до 20 лютого і так щомісяця.

Як рахується платіж за доставку

За основу розрахунку береться обсяг споживання газу для кожного окремого споживача, за минулий газовий рік: з початку жовтня до кінця вересня. Цей індивідуальний об’єм використання газу розділяється на 12 частин та помножується на діючий тариф на доставку газу.

Наприклад: за минулий газовий рік споживач використав 1 тис куб.м газу.  Місячна вартість  доставки в першому півріччі 2020 року розраховуватиметься наступним чином: (1000/12)х 1,236 та складе 103 грн. на місяць з ПДВ.

Які тарифи за розподіл газу діють у Харківській області?

При цьому тарифи за розподіл в кожному регіоні України різні.

По Харківській області (крім м.Харків) до нового року була ціна 721.1 грн за 1000 куб.м, з 1 січня 2020 року по 1 липня становить 1030 грн, а з 1 липня 2020 року буде 1270 грн за 1000 куб.м.

Консультаційний центр для населення “ГазПравда” опублікував інфографіку з тарифами на послуги розподілу газу для облгазів по регіонах України, якими вони були до 1 січня 2020 року, якими стали з 1 січня і якими будуть з 1 липня:

Якщо клієнт АТ «Харківгаз» заощадив паливо та зменшив обсяги споживання газу, вже в наступному газовому році пропорційно цьому зменшується вартість доставки газу. Якщо у власника домоволодіння відсутня потреба в природному газі, а отже у послугах з його доставки і обслуговування мереж, споживач має право звернутись в АТ «Харківгаз» для від’єднання від газових мереж.

Платіжки приходитимуть у різні місяці

Платіжка за доставку газу буде приходити на місяць раніше платіжки за його споживання.

Так, в січні 2020 року приходять платіжка за грудень 2019 (загальна за споживання газу і його доставку, за старими правилами) і платіжка за доставку газу в січні (за новими правилами).

В лютому прийдуть платіжка за спожитий газ в січні (без доставки) і платіжка за його доставку в лютому.

Таким чином, через перехід, в січні платіж за доставку газу в рахунках українці побачать двічі (в грудневій загальній, і січневій – окремій).

Зекономити? Хіба що на комісії банку

Сума платежу за доставку газу не змінюватиметься до липня, тому можна оплатити її наперед, щоб не переплачувати за банківську комісію. Суму наперед вирахувати нескладно, адже вона дорівнює сумі в першій платежі за доставку газу (за січень).

Однак важливо пам’ятати, що з 1 липня тариф на розподіл дорожчає, тож збільшиться і плата за місяць. Тобто в платіжці за доставку газу, яка прийде в липні, буде інша сума. Тому краще або дочекатися рахунку від розподільчої компанії в липні, або кинути аванс, а потім врахувати його в майбутню оплату. Це дозволить уникнути штрафний пені.

Платіж з мобільного

Якщо з якихось причин ви не можете зробити платіж в строк, наприклад, немає доступу в особистий кабінет через відсутність інтернет-з’єднання, а поруч немає банку, пам’ятайте, що платіж можна зробити і з мобільного. Як саме – треба запитати у вашого оператора. За інформацією UBR.ua на даний момент таку послугу надає “Київстар”. Можливо, така функція з’явиться і у інших операторів.

Лічильник не врятує

Оплата за доставку газу проводиться завжди, незалежно від того, споживається газ за фактом чи ні. Лічильник же фіксує тільки обсяг спожитого газу, тобто має відношення тільки до однієї з платіжок. Тому тим, хто газ по факту не споживає, наприклад, поїхав на кілька місяців або років, щоб не отримувати рахунки за розподіл газу і борг не накопичувався, має сенс оформити собі відключення послуги, тобто повністю відключитися від системи газорозподілу.

За затримку оплати – подвійний тариф

Оплату за споживання газу газопостачальні компанії рекомендують здійснювати протягом 5 днів після отримання рахунку. Оплата за розподіл газу має точні терміни погашення.

Згідно з новими правилами, за послугу розподілу (доставки) газу промисловим споживачам необхідно сплатити до 1-го числа наступного місяця (за лютий – до 1 березня). Але у населення кінцевий термін оплати раніше – до 20 числа поточного місяця (за лютий – до 20 лютого).

За кожен день прострочення оплати після цього терміну продавець має право нарахувати штраф – компенсацію в сумі, що дорівнює тарифу за кожний прострочений день. Тобто по факту за кожен прострочений день доведеться сплатити подвійний тариф за день доставки (його вартість вираховується за конкретний місяць). Наприклад, при несплаті рахунку за доставку газу в 200 грн за місяць платіж з урахуванням компенсації може скласти вже 400 грн. Розподільна компанія має право нарахувати таку пеню, але може цього і не робити на свій розсуд.

В облгазах UBR.ua розповіли, що за прострочення платежу за доставку в січні 2020 року, швидше за все, ніхто штрафувати не буде через перехідний період. Особисті кабінети тільки-тільки “провели перезапуск”, а з банками ще не всі нюанси обумовлені. Але вже з лютого весь процес запрацює за вказаною схемою.

За матеріалами kh.104.ua та UBR.ua

На ту ж тему
ПОДІЛІТЬСЯ СВОЄЮ ДУМКОЮ
Для оформлення повідомлень Ви можете використовувати наступні теги:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Борова-інфо © 2021 ·   Увійти   · Наверх