Медична реформа. Чого чекати?

Наша країна зараз знаходиться на етапі масштабного реформування. І навряд чи хтось буде заперечувати, що зміни нам дійсно необхідні. Та в той же час суспільство, вимагаючи реформ, часто сприймає ці самі реформи негативно. Таке ставлення можна пояснити браком інформації про те, які саме зміни несе із собою реформування у тій чи іншій галузі.
Ця стаття присвячена медицині та нововведенням пов’язаним з реформуванням. За допомогою інфографіки, підготовленої ГО «Інтерньюз-Україна» в рамках проекту U-Media, можна легко розібратись якою буде нова сучасна модель фінансування охорони здоров’я, за що в ній платитиме держава, які права та обов’язки матиме пацієнт. Тут ви зможете побачити, які послуги увійдуть до Державного гарантованого медичного пакету, що таке “тариф покриття” та “тариф співоплати”, а також що треба знати про реімбурсацію, сімейного лікаря та госпітальні округи. За такою ж моделлю працює медицина в Польщі, Канаді, Великій Британії.

Джерело: http://internews.ua/2017/06/medical-reform-infographic/
І трохи детальніше про зміни, які нас очікують:
Страхова медицина та нова система фінансування
Якщо раніше держава виділяла гроші на лікарні та ліжко-місця, то тепер ці гроші підуть на оплату послуг наданих для пацієнтів. Для цього і запроваджується державне страхування, яке охопить всіх, хто проживає в Україні. Це не означає, що тепер доведеться сплачувати якісь додаткові кошти за страхування, адже саме за рахунок податків, і буде забезпечуватися фінансування послуг, які можна буде отримати в лікарні.
Медична допомога на первинній ланці буде повністю безкоштовною. Сімейні лікарі, педіатри, або лікарі внутрішньої медицини, які надають певний перелік послуг, будуть отримувати фінансування за кожного пацієнта, який підписує з ними контракт. Пацієнт нічого не платитиме цьому лікарю. Це ж саме стосується екстреної та паліативної допомоги.
На вторинній та третинній ланці медичної допомоги всі послуги будуть оплачуватися по єдиному тарифу, незалежно від місця проживання. Також передбачається можливість часткової оплати державою деяких послуг та наявність пільгових програм для вразливих верств населення.
Розпорядником бюджетних коштів, які виділятимуться на фінансування послуг, буде нова структура – Національна служба здоров’я. Коли пацієнт обирає свого лікаря та лікарню, саме ця служба і буде виділяти кошти на його лікування.
Зарплати лікарів
З переходом до нової системи, зарплата лікаря буде напряму залежати від кількості пацієнтів, які до нього звертаються. В середньому на одного пацієнта держава виділятиме 210 грн на рік. При цьому норма для лікаря буде становити 2 тис. пацієнтів.
Для педіатрів кількість становитиме 800-900 пацієнтів. Вони отримуватимуть на одного пацієнта більше (наприклад не 210 грн., а 270 грн.), оскільки вони мають більше роботи та навантаження. Це ж стосується і лікарів, які працюватимуть з літніми людьми.
Оплата буде надходити щомісяця. Пацієнт має підписати з лікарем договір. Якщо ж лікар не сподобається пацієнту, то він може раз в місяць змінити його, та почати лікуватися у іншого. Відповідно і оплата по ньому перейде до іншого лікаря.
Що стосується медсестр, то їм заробітну платню буде виплачувати лікарня, або лікарі, з якими вони працюють.
Зважаючи на те, що Президент уже підписав закон 2309а-д, який передбачає автономізацію медичних закладів, вони перетворяться свого роду на некомерційні підприємства. Це означає, що вони матимуть інше адміністрування всередині свого закладу і не будуть залежні від свого власника, наприклад якщо це міська чи обласна лікарня. Вони зможуть отримувати фінансування від інших джерел.
Призначення головних лікарів
Одна з майбутніх змін стосується призначення головних лікарів. Зараз, спільно з антикорупційними неурядовими організаціями, МОЗ займається створенням нової системи, за якої головних лікарів будуть не просто призначати, а відбирати за результатами конкурсу.
Ще одним нововведенням стане поява нової посади – адміністративного директора лікарні. Це робиться для того, щоб головний лікар міг займатися безпосередньо лікуванням пацієнтів та медичними справами. Натомість, окрема людина буде займатися адмініструванням, фінансовими питаннями. Відокремлення цих функцій дозволить підвищити ефективність управління в медзакладах. Таким чином в лікарні буде два директори – “адміністративний та медичний”.
Електронна система охорони здоров’я
Ще одним важливим кроком стане запровадження Електронної системи охорони здоров’я, яка включатиме реєстр пацієнтів та лікарів. Реєстр, в свою чергу, міститиме електронну картку з історією хвороби пацієнта. Це нововведення дозволить лікарям отримати доступ до інформації про пацієнта з будь-якого комп’ютера, підключеного до Інтернету. Єдина система покликана також з’єднати вже існуючі реєстри в деяких містах та лікарнях.
Розробкою такої системи займається окремо створений підрозділ при Міністерстві охорони здоров’я, завдання якого – зробити її простою та зручною у користуванні, щоб лікарі витрачали якнайменше часу на її заповнення та звітність.
Госпітальні округи
Одним з ключових елементів реформи системи охорони здоров’я є організація госпітальних округів, яка має допомогти впорядкувати існуючу мережу лікарень. Зараз хорошу спеціалізовану допомогу переважно можна отримати лише в обласних центрах та деяких містах. Реформа має сприяти тому, щоб лікарня другого рівня інтенсивного лікування була одна у кожному госпітальному окрузі. При цьому у МОЗ зазначають, що закривати існуючі лікарні у жодному разі не будуть.
Створення госпітальних округів та розподіл функцій між лікарнями відбуватиметься на місцевому рівні, оскільки там краще знають потреби свого населення. Станом на сьогодні вже 15 областей створюють госпітальні округи. Вони розподілили округи та створюють Госпітальні ради, які визначатимуть, які лікарні виконуватимуть ті чи інші функції.
Ліки
Національне страхування передбачає, що у випадку навіть важких захворювань, держава гарантуватиме, що пацієнт зможе отримати необхідні ліки. Держава буде закуповувати та оплачувати ці ліки протягом того часу, скільки буде потрібно, навіть якщо це дороговартісні ліки. Зрозуміло, що держава оплачуватиме повну вартість не всіх ліків, але будуть програми, що дозволятимуть покривати частину вартості.
Також всі лікарні мають оприлюднювати для населення перелік ліків, які є у них в наявності, і їх можна отримати безкоштовно.
Психіатрична допомога та ПТСР
Також нещодавно завершилася робота над новою стратегією охорони психічного здоров’я, яка пропонує кардинально інше бачення психіатричної допомоги. До цього часу така допомога полягала більшою мірою у лікуванні медичними препаратами, ніж у терапії та соціальній адаптації. Зміни мають сприяти тому, щоб пацієнти могли лікуватися більше амбулаторно, а не стаціонарно.
Джерело: http://reformsguide.org.ua/ua/analytics/eight-facts-about-health-reform/
Розроблено пакет законів, що змінять систему фінансування медицини, з якими ви можете ознайомитись самостійно:
• Проект Закону №6327 “Про державні фінансові гарантії надання медичних послуг та лікарських засобів
• Проект Закону №6328 “Про додаткові державні фінансові гарантії надання медичних послуг та лікарських засобів особам, які захищають незалежність, суверенітет та територіальну цілісність в антитерористичній операції та забезпечують її проведення
• Проект Закону №6329 “Про внесення змін до Бюджетного кодексу України
• Проект Закону №6347 “Про внесення зміни до статті 2 Закону України “Про публічні закупівлі

На ту ж тему
ПОДІЛІТЬСЯ СВОЄЮ ДУМКОЮ
Для оформлення повідомлень Ви можете використовувати наступні теги:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Борова-інфо © 2021 ·   Увійти   · Наверх