ЩО ТАКЕ НОВА УКРАЇНСЬКА ШКОЛА І ЯК ВОНА ПРАЦЮЄ

ЩО ТАКЕ НОВА УКРАЇНСЬКА ШКОЛА?

Нова українська школа – це назва реформи загальної середньої освіти, яку зараз реалізовує Міністерство освіти і науки спільно з сотнями вчителів і управлінців з освіти по всій Україні.

Саме Нова українська школа зустріла першокласників 1 вересня 2018 року.

ЯК НАВЧАЮТЬ ДІТЕЙ?

Головна ідея Нової української школи – компетентісне навчання. Це означає, що учні не просто набувають знань, а вчаться використовувати їх на практиці й опановують навички. Для НУШ створено новий Стандарт освіти і нові програми.

ЗАКОН «ПРО ОСВІТУ» ЗАКЛАВ ТАКІ КОМПЕТЕНТНОСТІ:

 • Вільне володіння державною мовою;
 • Здатність спілкуватися рідною (у разі відмінності від державної) та іноземними мовами;
 • Математична компетентність;
 • Компетентності у галузі природничих наук, техніки і технологій;
 • Інноваційність;
 • Екологічна компетентність;
 • Інформаційно-комунікаційна компетентність;
 • Навчання упродовж життя;
 • Громадянські та соціальні компетентності, повʼязані з ідеями демократії, справедливості, рівності, прав людини, добробуту та здорового способу життя, з усвідомленням рівних прав і можливостей;
 • Культурна компетентність;
 • Підприємливість та фінансова грамотність.

РОБОТА В КОМАНДІ

Дуже складно передбачити, у якому світі житимуть наші діти – адже він швидко змінюється. Проте із впевненістю можна сказати, що їм потрібно буде вміти працювати в команді і співпрацювати. Саме тому значну частину навчального часу в НУШ присвячено роботі в групі. Причому школярі не просто разом розвʼязуватимуть, наприклад, математичні приклади, а робитимуть проекти і спільно шукатимуть рішення проблем.

ДОСЛІДЖЕННЯ І ВМІННЯ ВЧИТИСЯ

Уміння вчитися – це ще одна навичка, яка стане в пригоді кожній людині. Адже у світі, який швидко змінюється, потрібно не відставати, а значить – уміти самостійно навчатись. Саме тому навчання в НУШ побудоване на дослідженнях: дитина самостійно шукає відповіді на запитання, осмислює вивчене, а вчитель допомагає їй у цьому.

Тому в НУШ діти часто навчаються, граючись. Це означає, що вони опановують той самий навчальний матеріал, але в інший спосіб. Вчителю не потрібно більшість часу розповідати щось класу, стоячи біля дошки. Через гру (тобто моделювання ситуацій із додаванням руху, гумору й творчих завдань) учні зможуть дізнатися набагато більше.

ЕМОЦІЙНИЙ ІНТЕЛЕКТ І ВМІННЯ СПІЛКУВАТИСЬ

Людина з розвиненим емоційним інтелектом розуміє власні емоції, керує ними й дослухається до відчуттів інших. Навчання цьому – одне з важливих завдань Нової української школи. Тому дітям пропонують висловлювати свої почуття і думки, слухати один одного і не робити людині щось, що їй неприємно. Цьому, зокрема, навчають під час ранкового кола – щоденної зустрічі, на якій діти обговорюють свій емоційний стан, власні думки, актуальні питання класного і шкільного життя, або ж просто говорять на цікаві їм теми.

НОВИЙ УЧИТЕЛЬ

У 21 сторіччі учитель перестав бути єдиним джерелом знань, а отже – він повинен опанувати нову роль. З ретранслятора він має перетворитись на помічника, ментора дитини, який супроводжує її у процесі пізнання і досліджує світ разом із нею. Учитель і дитина – це партнери, тому рішення щодо роботи на уроці вони приймають спільно. Своїм запитанням дитина може спрямувати урок, а правила поведінки в школі та за її межами вчителі й учні випрацьовують разом. Усі вчителі, які взяли перші класи у 2018\2019 навчальному році, пройшли спеціальне навчання і з 1 вересня вже працюють по-новому.

ПЕДАГОГІКА ПАРТНЕРСТВА

Батьки разом з учителями та адміністрацією школи мають спільну мету – щаслива і успішна дитина. Тому стосунки між цими 3-ма категоріями побудовані, насамперед, на співпраці, взаєморозумінні й бажанні разом йти до мети.

У НУШ пропонують відійти від традиції публічного обговорення успішності учнів на батьківських зборах. Навчальні результати – тема індивідуальних консультацій з батьками, а на загальних зборах вирішуються важливі для класу і школи питання.

Нова українська школа працює прозоро – тому щорічно має публікувати звіти про отримані та використані кошти, і не має права примусово збирати гроші з батьків. НУШ дослухається до думки батьків і прагне працювати з ними спільно.

Стаття підготовлена за матеріалами семінару “Як писати про медичну і освітню реформи?”, організованого в рамках проекту “Медіашкола з Децентралізації. Курс ІІ”, що впроваджується Центром політичних студій та аналітики “ЕЙДОС” за підтримки U-LEAD з Європою.

На ту ж тему
ПОДІЛІТЬСЯ СВОЄЮ ДУМКОЮ
Для оформлення повідомлень Ви можете використовувати наступні теги:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Борова-інфо © 2020 ·   Увійти   · Наверх