Які є ризики від створення ОТГ та від чого залежить успішність громад: роз’яснюють експерти

Чому ще не всі громади об’єдналися? Які є ризики для ОТГ? Від чого залежить спроможність та успішність громад? Яка ціна зволікання з об’єднанням?

На ці та інші запитання у прес-центрі Дніпровського телеканалу «Відкритий» та під час тренінгу для журналістів у Дніпрі відповідали Анатолій Ткачук – керівник інституту Громадянського суспільства, один з розробників реформи Децентралізації в Україні; Іван Лукеря – експерт Ради Реанімаційного пакету реформ, та Андрій Нагорний – регіональний менеджер програми «ДОБРЕ» у Дніпропетровській області.

Зліва направо: Іван Лукеря, Анатолій Ткачук, Андрій Нагорний

Тож коротко про головне.

Чому не всі громади України об’єдналися?

Анатолій Ткачук:

«Мета у децентралізації благородна, можливості – шикарні, але готовність не у всіх є.

Українська децентралізація побудована на принципах добровільності. Сусідні громади можуть об’єднатися і отримати купу бонусів, стати самостійними суб’єктами, самим приймати важливі рішення і самим за це відповідати. Але всі хочуть бонусів, та не хочуть відповідальності. Сільські голови хочуть добути на посаді свій термін, а то і ще один і так до пенсії. У них немає лету в майбутнє.

Децентралізація потрібна для того, щоб люди на своїй території мали кращу якість життя. Причому ця якість життя залежить від самої громади. Громада обирає адекватну владу, а ця адекватна влада має достатньо повноважень і ресурсів, щоб зробити життя громади кращим. Громада і місцева влада разом спрямовують свої ресурси на розвиток.

Зараз децентралізація дійшла до певного апогею, коли всі, хто хотів розвиватися і створити умови для свого зростання, об’єдналися, а решта, на жаль, не можуть цього зробити».

Які існують ризики для об’єднаних громад та від чого залежить їхня успішність?

Анатолій Ткачук:

«Один з ризиків – дріб’язковість, дрібні громади (менше 5 тис. чоловік населення – прим. журналіста). Громади, створені не у відповідності до методики, виявляються неспроможними. З часом вони будуть влиті у більш спроможні громади».

Іван Лукеря:

«Питання керівництва. Успішність громади залежить від ефективності обраного керівництва. Чи голова громади орієнтується у своїй діяльності на якісь політичні інтереси, чи реально займається розвитком громади. Деякі громади, навіть маючи ресурс, не показують ті результати, які показують інші.

Децентралізація – це тільки можливість ефективно управляти, а як буде здійснюватися це управління, то вже залежить від адекватності керівництва».

Андрій Нагорний:

«Є ризик надмірної спрямованості на інфраструктурні проекти – проекти залатування дірок. Це коли все і одразу треба відремонтувати: школи, садочки, дороги… Але треба розуміти, що є такі проекти, які можуть згенерувати податки у майбутньому, на які потім можна все відремонтувати. Треба створити умови для бізнесу. Наприклад, побудувати великий ринок, який би давав більше можливостей підприємцям, щоб з’являлися нові підприємці, вони будуть сплачувати податки, доходи громади зростатимуть, а тоді вже ці кошти можна буде вкладати в ремонти».

Яка ціна зволікання з об’єднанням?

Анатолій Ткачук:

«Громади, які не об’єдналися, втратили багато грошей і можливостей. Та найголовніше  – вони втратили час, який не повернеш. За цей час в об’єднаних громадах виросли управлінці, які вміють працювати в нових умовах. А це дорогого коштує. Громадам, які лише зараз йдуть на об’єднання, ще довго доведеться їх наздоганяти. Тож, чим довше зволікаємо, тим більше втрачаємо».

Оксана Дудник.

На ту ж тему
ПОДІЛІТЬСЯ СВОЄЮ ДУМКОЮ
Для оформлення повідомлень Ви можете використовувати наступні теги:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Борова-інфо © 2021 ·   Увійти   · Наверх