Чим відрізняється католицьке Різдво від православного: цікаві факти, про які не всі знають

Різдво християни відзначають у всьому світі. Але одні відзначають його 25 грудня,  а інші 7 січня.  Чому так, ми писали тут. Та що спільного і відмінного має свято у християн-католиків і православних християн?

25 грудня Різдво відзначають католики (християни західного обряду) і частина православних християн, а через два тижні після цього – християни східного обряду.

Різдво Христове має давню історію з унікальними традиціями та звичаями – люди прикрашають ялинки, готують святкові страви, колядують, ходять до церкви та відвідують родичів.

Чим відрізняється Різдво західного обряду (католиків) від східного (православних)

Християни західного обряду святкують Різдво з 24 на 25 грудня, у той час як частина віруючих східного обряду відзначають народження Христа з 6 на 7 січня.

Дата святкування Різдва у всіх однакова, різниця лише у системі літочислення – західні церкви відзначають Різдво за Григоріанським календарем, а східні – за Юліанським, де 7 січня – це 25 грудня за старим стилем.

Також дещо відрізняється важливість свята. Для Заходу народження Христа – найважливіше релігійне свято у календарі, коли для Сходу важливішим за Різдво є Великдень – день Господнього Воскресіння.

Різдво для католицького світу символізує родинне свято, коли для православних і греко-католиків це передусім – духовне свято.

Окрім того, піст перед Різдвом у католиків не такий суворий, як у християн східного обряду.

Католики і протестанти перед Різдвом мають Адвент – місяць в очікуванні свята, протягом якого люди намагаються більше часу приділяти духовному життю, родині. Дехто, за бажанням, постить.

В обох християнських громад є Святвечір – святкова вечеря з пісних страв. Католики починають частування з оплаток або гостій – тонких хлібних пластин, якими причащають прихожан у церкві. У східному обряді частування починають з куті.

А 25 грудня у більшості віруючих західного обряду головною різдвяною стравою є запечена індичка або качка.

Також чимало християн готують так званий різдвяний пудинг. Такі традиції поширені у США, Великобританії, Німеччині, Франції, Греції та інших країнах.

У православних і греко-католиків на Різдво є одне нічне богослужіння, у якому одразу правлять Велике Повечір’я, Утреню та Літургію. Натомість у вірян західного обряду служать три різдвяні меси окремо – вночі, вранці та вдень, що символізує народження Спасителя у лоні Отця, у череві Матері Божої і народження Ісуса у душі кожного християнина.

На Різдво католики та протестанти дарують усім подарунки, які кладуть під ялинку чи у шкарпетки від Санти Клауса чи Святого Миколая.

Окрім того, вони прикрашають не лише ялинку, а й увесь дім. Обов’язково у декоруванні має бути різдвяний вінок та омела, під якою усі обмінюються поцілунками.

А також у домі має бути солома, яка є одним з головних символів Різдва, вона уособлює ясла Христа.

У християн східного обряду, зокрема в Україні, ставлять дідуха.

Спільним для обох обрядів є колядування. Та у католиків це не так поширено, як у православних і греко-католиків, і вони, зазвичай, колядують у родинному колі.

Натомість, віруючі східного обряду йдуть колядувати в кожну хату – так колядники приносять звістку про народження Сина Божого, який врятує світ.

Традиції святкування Різдва західного обряду

Різдво для католиків та протестантів є особливим і найважливішим релігійним святом. Напередодні Різдва люди дотримуються Адвенту – часу в очікуванні свята, коли люди  приділяють особливу увагу духовному життю, дехто, за бажанням, дотримується посту.

Свято об’єднує усю родину, яка з трепетом прикрашає домівку до Різдва – це символізує віру і шанування Ісуса.

Серед символів цього свята особливе місце займає ялинка, а також – різдвяний вінок, омела, солома та подарунки.

Увечері 24 грудня, коли на небі з’являється перша зірка, родини збираються на Святу Вечерю з пісних страв: риби, оплаток (пісний хліб), фруктів, горіхів та іншого. Перед початком трапези глава сім’ї читає уривок з Євангелія, родина співає першу коляду, потім усі переломлюють різдвяний хліб — оплаток.

Після вечері родина збирається до храму – на Месу Надвечір’я Різдва, яка символізує єдність Отця і Сина. Меса розпочинається, переважно, опівночі.

Під час неї священик кладе у різдвяний вертеп фігурку немовляти Ісуса.

Друга святкова меса відбувається на світанку і символізує час появи на світ нового життя з утроби матері. А третя меса, яка відправляється вдень, доносить символ народження Ісуса у серця всіх віруючих.

25 грудня подається святкова їжа. Головною стравою столу у більшості католиків і протестантів є запечена індичка, качка, свинина та інше.

А також 25 грудня усі, особливо діти, шукають подарунків від Санта Клауса чи Святого Миколая.

Традиції святкування Різдва східного обряду

Православні та греко-католики відзначають День народження Христа 7 січня. Для християн східного обряду свято Різдва Христового є важливим релігійним святом, але після Великодня, який для них більш важливий.

Щороку перед Різдвом християни дотримуються суворого різдвяного посту – Пилипівки, який починається з 28 листопада і закінчується 7 січня. Під час посту люди стараються духовно очиститись та покаятись у гріхах.

Напередодні Різдва 6 січня відбувається Святий Вечір – люди готують 12 пісних страв на честь 12 апостолів Христа. Традиційно на столі стоять узвар, пампухи, борщ з вушками і кутя, яка є головною стравою Святого Вечора.

А сідає родина вечеряти лише після того, як на вечірнє небо зійде перша зірка – господар хати запалює різдвяну свічку, промовляє молитву і благословляє їжу.

В ніч з 6 на 7 січня колядують та водять вертепи – пересувні театри з людей або ляльок, які показують вистави про народження Христа у Віфлеємі.

7 січня люди йдуть на богослужіння, а далі – ходять в гості до родичів. У цей день закінчується Різдвяний піст.

Що не можна робити на Різдво

Як і у будь-якого іншого релігійного свята, у Різдва існує свій власний список заборон, яких необхідно дотримуватися, якщо ви хочете провести свято правильно.

Найголовнішою традицією, звісно, є Великий Піст, який триває 40 днів. Протягом цього часу православному християнинові не дозволяється вживати м’ясо і молочну продукцію, засновуючи свій раціон на овочах і фруктах.

Вважається, що тільки через фізичне очищення протягом цього періоду людина може очиститися від душевних гріхів.

Найважливіші заборони, які не можна робити у католицьке та православне Різдво:

  1. У Святвечір не можна їсти до початку самої вечері.
  2. Після Святої вечері не можна прибирати страви зі столу, аж до настання самого Різдва.
  3. Придивіться уважніше до своєї ялинки. На верхівці не може бути іншої прикраси, окрім зірки, адже це символ Віфлеєму, саме Віфлеємська зірка сповістила про народження Ісуса.
  4. У Різдво не можна одягати старий одяг.
  5. Нікому цього дня не можна працювати, прибирати та виносити з дому сміття.
  6. Родині бажано не сваритися, а бути дружними, щоб не було непорозумінь протягом року.
  7. На Різдво в жодному випадку не можна ворожити.
  8. Не оминайте у цей день нужденних та бідняків, а дайте їм милостиню, адже ніхто не може залишатися без святкових радощів.

Різдво Христове – свято добра, миру і милосердя.

Усім веселого і світлого Різдва!

На ту ж тему
ПОДІЛІТЬСЯ СВОЄЮ ДУМКОЮ
Для оформлення повідомлень Ви можете використовувати наступні теги:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Борова-інфо © 2021 ·   Увійти   · Наверх