Чому в Україні Різдво святкують двічі

Сьогодні, 25 грудня, більшість християн світу відзначають Різдво. В Україні також вихідний, як і 7 січня. Традиція двічі відзначати одне з найбільших християнських свят є і в інших країнах, зокрема Білорусі, Молдові, Лівані та Албанії.

Різдво знаменує народження Ісуса Христа, який, за віруванням християн, посланий Богом у світ для спасіння людства. Саме цей день поділив історію на «до» і «після» – від народження Христа почалось сучасне літочислення під назвою «наша ера».

Згідно зі статистичними даними Департаменту у справах релігій та національностей Міністерства культури, трохи більше 23 тисяч діючих релігійних православних, греко-католицьких і деяких інших християнських громад відзначають Різдво христове 7 січня за Юліанським календарем. Водночас на сьогодні в Україні нараховується близько 11 тисяч релігійних католицьких і протестантських громад, що складає близько 30% від усіх релігійних організацій України, які святкують Різдво Христове за Григоріанським календарем, тобто 25 грудня.

Чому Різдва два?

Насправді свято одне, але дати його святкування – дві. Це залежить від того, за яким календарем його святкує церква – Юліанським чи Григоріанським.

Юліанський календар був запроваджений 1 січня 45 р. до н. е. Юлієм Цезарем. Під час дії цієї системи літочислення у 325 році відбувся перший Нікейський собор, який постановив відзначати Різдво Христове кожен рік того ж самого дня – 25 грудня, в день після сонцестояння. З плином літ люди помітили, що юліанський календар не зовсім відповідає правильному численню часу: за півтора тисячоліття він почав «відставати» на десять днів.

Тривалість астрономічного року 365 днів, 5 годин, 48 хвилин, 46 секунд. Юліанський календар не точний, тому Європа за пропозицією Папи Римського Григорія ХІІІ в 1582 році перейшла на більш точний григоріанський календар, який на сьогодні ухвалений у світі як міжнародний календар.

Григоріанський календар був запроваджений 4 жовтня 1582 року Папою Римським Григорієм XIII. Після 4 жовтня 1582 року одразу настало 15 жовтня. Цього дня в Італії, Королівстві Франція, Іспанії, Королівстві Португалія та Речі Посполитій (зокрема, й на території України) запроваджено григоріанський календар – десять днів було вилучено з календаря.

1583 року Григорій XIII надіслав Константинопольському Патріарху Ієремії II послання з пропозицією перейти на новий календар. Наприкінці 1583 року на соборі в Константинополі пропозицію відхилили як таку, що не відповідає канонічним правилам святкування Великодня.

Тепер кожні 100 років (за винятком тих, які без остачі діляться на 400) різниця між юліанським і григоріанським календарем зростає на один день. В 2100 році за юліанським календарем Різдво буде не 7 січня, а 8 січня, а з 2200 року – 9 січня.

У Росії григоріанське літочислення було запроваджене лише радянською владою аж у 1918 році. Що стосується православних церков, то після проведення Всеправославного конгресу в 1923 році в Стамбулі, більшість помісних православних церков стали святкувати Різдво 25 грудня. Російська православна церква не брала участі у Соборі, відтак досі зберігає традицію святкування Різдва 7 січня. Дотримуються таких самих традицій в Українській православній церкві, Сербській, Македонській, Грузинській, Грецькій церкві в Єрусалимі, а також УГКЦ.

Насправді, РПЦ та УПЦ також святкують Різдво 25 грудня, але за юліанським календарем (за старим стилем), а Новий рік відзначають 14 січня (старий Новий рік). Плутанина відбувається через те, що церква веде літочислення за старим юліанським календарем, а світська влада за новим григоріанським.

22, 23, 24 грудня відбувається зимове сонцестояння, а з 25 грудня день починає суттєво зростати (на 1 хвилину). Язичники святкували цю дату як перемогу добра над злом, тепла над холодом, світла над темрявою. День починає збільшуватися, світ відроджуватися. Бог мав народитися саме в цей день. 

Джерело

 

 

На ту ж тему
ПОДІЛІТЬСЯ СВОЄЮ ДУМКОЮ
Для оформлення повідомлень Ви можете використовувати наступні теги:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Борова-інфо © 2021 ·   Увійти   · Наверх