Лікувати не лише тіло, а й розум: як допомогти ветеранам, що повернулися з війни

Військові психологи на прес-конференції в Харківському прес-клубі розказують як зберегти розум ветеранів, які повернулися з війни з тяжкими психічними розладами, і скільки це коштуватиме.

Близько 10% всіх бійців, що пройшли через АТО, відчувають, що цілісність їх особистості порушила війна. Це відчуття називається «посттравматичний синдром» (ПТСР), або «посттравматичний ріст».

ПТСР має низку основних симптомів: флешбеки – прояви страху, викликані реакцією на звичайні речі, пришвидшене серцебиття і дихання, тремор, пітливість у звичайних ситуаціях, безсоння і часткова амнезія.

Людмила Зана, психолог, розказує – сам феномен існував давно, але оформився чітко лише в 2004 році. Вона пояснює, що основний спосіб лікування – регулярно спілкуватися з людиною і підтримувати її. Необхідно, за її словами, завірити постраждалого, що цей складний етап, як це не парадоксально, «допоміг людині зрозуміти себе, оцінити життєві пріоритети, навчив з більшою увагою ставитися до близьких та рідних».

Проте експерти жаліються – головна проблема не в тому, щоб вилікувати постраждалих від ПТСР, а в тому, що мало хто готовий звертатися за допомогою до спеціалістів.

Андрій Гайдабрус, керівник проекту допомоги учасникам бойових дій, розказує, що намагаючись допомогти бійцям, які скаржились на ПТСР, він паралельно збирав інформацію про них.

Результати виявилися невтішними – майже 2/3 після повернення додому так і не змогли знайти собі роботу. Також 51% розлучилися з коханими, або так і не були одружені. У 41% не було дітей. Все це говорить про те, що соціально-економічний статус постраждалих ветеранів зачасту доволі невисокий.

Так Андрій Гайдабрус підводить до найбільшої проблеми – фінансової. Навіть обстеження бійців, що мають ПТСР, потребує ряду регулярних лабораторних аналізів, а також проведення УЗД, електрокардіограм, МРТ і КТ.

Через те, що ані держава, ані самі постраждалі нерідко не мають достатньо коштів, остання надія – прості україніці. Сенс нового проекту психологів «Комплексна психологічна допомога учасникам АТО» – дати людям можливість не тільки жертвувати кошти на лікування і діагностику, але й спостерігати за тим, як покращується стан конкретних реальних людей в онлайн-режимі.

Це, за словами експертів, дозволить залучити значно більше коштів, адже кожен буде бачити результат своїх вливань.

За матеріалами Харківського прес-клубу

На ту ж тему
ПОДІЛІТЬСЯ СВОЄЮ ДУМКОЮ
Для оформлення повідомлень Ви можете використовувати наступні теги:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Борова-інфо © 2021 ·   Увійти   · Наверх