Об’єднатися, щоб вижити: досвід Золотопотіцької громади

Коли у селі Золотий Потік, що на Тернопільщині, з’явилася ініціатива об’єднатися з сусідніми селами в єдину громаду, навіть оптимісти поставилися до такої ідеї скептично. А песимісти і скептики взагалі пророкували цій громаді повний крах та занепад. Дрібні, віддалені від обласного центру села, без власного виробництва і майже без інфраструктури, на думку критиків, просто не мали шансів вижити.

Та саме занепад штовхнув відчайдухів на об’єднання. Тож читайте, що з цього вийшло.

Золотопотіцька ОТГ

Золотопотіцька селищна об’єднана територіальна громада утворилася в жовтні 2015 року. Вона об’єднала 8 сільських рад – 11 населених пунктів (10 сіл і 1 селище). Територія громади становить 123,8 км2 . Проживає тут майже 11 тисяч чоловік.

На території ОТГ працюють лише дрібні підприємства та фермерські господарства – орендарі земельних ділянок (паїв). Всього громада має близько 4 тисяч га орної землі.

Ростислав Кушик, голова Золотопотіцької ОТГ

Очолює Золотопотіцьку ОТГ Ростислав Рафаїлович Кушик. Раніше він працював завідувачем місцевої ветеринарної дільниці, у 2014 році був мобілізований до лав Збройних Сил України, брав участь в АТО. А у 2015 році, майже одразу після повернення зі служби, Ростислава Кушика обрали головою об’єднаної громади.

Про те, як живе Золотопотіцька громада після об’єднання, Ростислав Кушик розповів журналістам під час прес-туру в рамках Програми “Децентралізація приносить кращі результати та ефективність” (DOBRE).

Проблеми, які довелося долати

«Після об’єднання ми стали спадкоємцями не лише здобутків, а й зобов’язань, – ділиться Ростислав Рафаїлович. – На початку 2016 року ми отримали понад пів мільйона боргу, після чого нам казначейство заблокувало всі рахунки. З технічного забезпечення було 2 ноутбуки, 1 комп’ютер і тачка без колеса. Така спадщина…

Але я не звинувачую попередню владу, адже вона не мала фінансових можливостей.

Життя після об’єднання

Бюджет

Після об’єднання нам почало лишатися 60% податку з доходів фізичних осіб та деякі інші податки. Бюджет усіх 11 сіл до об’єднання складав 2,5 млн грн, а після об’єднання ми маємо 12,5 млн грн.

Цього року сподіваємося на перевиконання, тож має бути навіть більше.

Селищна рада

У селищній раді по штату має працювати 40 чоловік, наразі працює лише 25. В громаді катастрофічно не вистачає фахівців, бо люди масово їдуть на заробітки за кордон.

Медицина

Велику частину своїх надходжень витрачаємо на підтримку медичної галузі, адже вона постійно недофінансовується. У нас є велика триповерхова лікарня, де працює близько 150 чоловік. Вона потребує значних витрат. Деякі песимісти стверджували, що зі створенням ОТГ лікарні не стане, та ми її втримали. Довелося, щоправда, ліквідувати одне відділення – інфекційне. Та на те були об’єктивні причини: відділення не відповідало сучасним вимогам і бракувало фахівців для роботи в ньому. Усі інші відділення ми зберегли.

Йде медична реформа, що буде далі з лікарнею, я точно знати не можу, але зараз вона працює. У будівлі поміняли вікна, зробили реконструкцію котельні, поставили нові котли.

З фельдшерсько-акушерськими пунктами склалася інша ситуація. Первинну ланку медицини ми фінансували до жовтня 2018 року. У зв’язку з медичною реформою у Бучачі (районний центр) було створене комунальне неприбуткове підприємство Бучацька районна лікарня.  Ми теж хотіли створити своє КНП, та фахівці з наших ФАПів захотіли підпорядковуватися Бучачу, побоялися, що ми їх не потягнемо. Ходять чутки, що тепер вони каються, але назад вороття немає. У нас вони завжди вчасно отримували зарплати і надбавки, вони бачили увесь наш бюджет. Ми їм казали: «Йдіть до нас, ми вас забезпечимо!», але вони самі не схотіли.

Освіта і культура

Кількість освітніх закладів після об’єднання не змінилася – на території громади працює 11 шкіл, 11 дитсадків, 2 заклади позашкільної освіти і 20 закладів культури.

Більшість шкіл у громаді дуже маленькі, у найменшій з них навчається лише 5 дітей. Але закрити ми їх не можемо, бо за законодавством дитина повинна отримувати початкову освіту максимально близько до дому. Тож найменші школи мають лише І ступінь, а після початкової школи возимо дітей до більших шкіл.

Відремонтований Золотопотіцький ДНЗ

Так, в громаді 4 школи І-ІІІ ступенів, 3 школи І-ІІ ступенів і 4 школи І ступеню. Щоб зменшити витрати на утримання шкіл, робимо своєрідний компакт – в одній будівлі розміщуємо і школу і дитсадок. У більшості освітніх закладів вже  зробили капітальні ремонти.

Безпека і охорона

У центрі об’єднаної громади – селищі Золотий Потік –  у березні 2016 року розпочала роботу перша в Україні поліцейська станція. Тут працюють шість досвідчених працівників поліції, які отримують зарплату з державного бюджету. Вони оперативно реагують на усі звернення громадян про скоєні злочини та правопорушення. Правоохоронці забезпечені окремим приміщенням, комп’ютерною технікою, зв’язком та транспортом.

Поліцейська станція працює цілодобово.

Також у Золотому Потоці створили місцеву пожежну команду та укомплектували пожежну машину.

Здобутки і перспективи

Як тільки з’явилася можливість, ми почали закупляти техніку, створили комунгосп (раніше в цих селах не було комунального господарства). Зараз маємо трактор МТЗ-82 з лопатою для снігу, автобус.

У рамках Програми USAID DOBRE «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» закупили сміттєвоз МАЗ 4381, 10 м. куб та сміттєві баки. Плануємо ще закупити навісне обладнання на МТЗ-82: кущорізку, навантажувач, вишку, посипач доріг.

Комунальне господарство займається благоустроєм населених пунктів громади. Вони забезпечують вивезення сміття, обкошування, підвозку щебеню тощо.

Автобус, закріплений за комунгоспом, розвозить дітей по школах. Ним також користуються спортивні команди та творчі колективи.

Хочемо налагодити водопостачання по селах. Централізованого водогону наразі немає в жодному селі громади. Ми вже розробили проєктно-кошторисну документацію, але до реалізації цього проєкту ще не дійшли.

Співпраця з DOBRE

Першу заявку на співпрацю ми подали у 2016 році, але з першого разу у нас нічого не вийшло, нас відкинули. Та друга спроба виявилась успішною. Почалися навчання, виїзди, розробка стратегії розвитку громади. Це було нелегко…

Стратегія розвитку громади

Зібрали інтелігенцію – медиків, вчителів. Люди, що допомагали писати стратегію, питають: «Які саме нагальні питання у вас тут є? Що треба вирішувати в громаді? Що б ви хотіли змінити?» А ті в один голос: «Підняття зарплати!»

Та врешті-решт спільними зусиллями напрацювали стратегію. Нещодавно приїжджали люди, які допомагали її писати, і були приємно здивовані: багато пунктів або вже виконані, або в стадії виконання.

Спільні проєкти

Загалом, завдяки Програмі USAID DOBRE, ми вже реалізували кілька проєктів: купили сміттєвоз та баки для сміття, відремонтували клуб, побудували вуличну сцену, закупили апаратуру для проведення заходів на понад 200 000 грн, обладнання для спортивного майданчика, облаштовуємо конференц-залу, створюємо туристичний центр. Нещодавно виграли проєкт на створення жіночого фітнес-залу з дитячою кімнатою. Мами зможуть приходити разом з дітками, займатися спортом, проводити своє дозвілля.

#DOBRE #ЗолотийПотік #СмакГромадТепер можна сміло презентувати роботу людей Видиво Arsenii Bortnyk Taras Pidhirnyak Олена Брайченко Levko Dovgan Цьомик Михайло Sergiy Pidmogylnyy Андрій Крисюк База відпочинку Над Стрипою Програма DOBRE Західноукраїнський ресурсний центр Юрій Андрухович, яких об'єднав Золотий Потік та його околиці, а оперезав їх Дністер… За що щиро всім дякую!Отож, запрошую до Золотопотіцької громади!П.С.: А щоб краще зрозуміти нашу роботу, читайте Юрій Андрухович: "Лексикон інтимних міст".

Опубліковано Andriy Martyshko Понеділок, 5 серпня 2019 р.

Вже вдруге за підтримки Програми DOBRE проводимо етно-гастрономічний фестиваль «Смак Золотого Потоку», щоб привабити сюди туристів. Створили відеоролик громади.

Етно-гастрономічний фестиваль “Смак Золотого Потоку”

У центрі селища Золотий Потік плануємо зробити реконструкцію ринкової площі – облаштувати її під старовину. Це вписується у нашу стратегію розвитку туристичної галузі.

Розвиток туризму

Ми маємо значний туристичний потенціал, тож плануємо розвивати туризм і отримувати з нього прибуток. У кожному селі громади є церкви різних конфесій та інші культові споруди.

Замок Потоцького\Золотопотіцька фортеця

Золотопотіцька фортеця. Сучасний стан

У центральній садибі громади знаходиться Золотопотіцький замок – пам’ятка архітектури національного значення. Це фортифікаційний комплекс, зведений у XVІ столітті брацлавським воєводою Стефаном Потоцьким. За часів радянської влади тут працювало деревообробне підприємство. Зараз замок у стані запустіння та часткової руйнації. Треба відновлювати. ПКД вже замовили, але то все дуже дорого коштує. Попередня влада обіцяла виділити 10-20 млн грн на початок відновлення, але як буде тепер ніхто не знає.

Палац Гнєвоша

Палац Гнєвоша

У центрі Золотого Потоку маємо колишній панський палац Гнєвоша. Ми в нього вклали неповних 5 мільйонів гривень, щоб відновити автентичний вигляд. Будівля буде багатофункціональною: тут розташований Будинок дитячої та юнацької творчості – діти вже займаються, плануємо облаштувати ще велику конференц-залу і Центр надання адміністративних послуг. Проектно-кошторисна документація зроблена, будівельні матеріали завезені, тендер об’явлений.

Дністер, Стрипа, кемпінги, сплави

Дністер

Через територію нашої громади протікають ріки Дністер та Стрипа. Тут можна влаштовувати сплави на байдарках, головне – створити умови для туристів. В рамках співпраці з Програмою USAID DOBRE плануємо поставити на сплавах два кемпінги. Це питання наразі у стадії документальної підготовки».

База відпочинку «Над Стрипою»

На базі відпочинку “Над Стрипою”

Громада має на своїй території приклад успішного туристичного проєкту – це база відпочинку «Над Стрипою» у селі Скоморохи.

Тут приймають спортивні групи, як дитячі так і дорослі, мають спеціальні пропозиції як для приватних клієнтів, так і для груп  з поєднанням різноманітних туристичних, оздоровчих та азартно-спортивних програм: сплави по Дністру, джип-ралі, пейнтбол, баня, басейн, риболовля, трекінг по водоспадах сили та багато іншого.

База відпочинку займає досить велику, доглянуту і зручно облаштовану територію. Тут одночасно можуть прийняти велику кількість туристів, поселити в комфортних умовах, організувати дозвілля і смачно нагодувати.

Русилівський каскад водоспадів

Русилівські водоспади

На правому березі річки Стрипи, поблизу села Русилів Золотопотіцької ОТГ, у глибокій ущелині, розташована ще одна місцева цікавинка – Русилівські водоспади. Каскад водоспадів схований у трикілометровому каньйоні серед густого лісу. Краса водоспадів зачаровує, але наразі туди досить складно дістатися – погана дорога і відсутність вказівників можуть стати на заваді туристам.

Зелений туризм

«Зареєстрованих садиб зеленого туризму в громаді немає, але неофіційно такі послуги надаються, – говорить Ростислав Кушик. – Програма DOBRE працює з людьми у цьому напрямку, проводить роз’яснювальну роботу, консультує, заохочує».

Проблеми громади

Найперше, що стоїть на заваді розвитку туризму в Золотопотіцькій громаді – це стан доріг, вважає голова ОТГ. Через Золотий Потік лежить найкоротший шлях з Коломиї на Івано-Франківськ, та через поганий стан дороги люди сюди не їдуть. Відремонтувати дорогу обласного значення власними силами громада не може, але по мірі можливостей виділяє співфінансування на ремонт доріг, залучає до співпраці церкву, бере участь у різних проєктах і поступово покращує свій добробут.

Незабаром Золотопотіцькій об’єднаній громаді виповниться чотири роки – незважаючи на прогнози скептиків вона живе, розвивається і будує плани на майбутнє.

Оксана Дудник

 

 

На ту ж тему
ПОДІЛІТЬСЯ СВОЄЮ ДУМКОЮ
Для оформлення повідомлень Ви можете використовувати наступні теги:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Борова-інфо © 2021 ·   Увійти   · Наверх