ЩО РОБИТИ З БОРІВСЬКИМ ВОДОКАНАЛОМ?

Послуги водопостачання та водовідведення жителям селища надає водопровідно-каналізаційне підприємство, яке є комунальною власністю територіальної громади Борівської селищної ради.

Протяжність водогону, який був введений в експлуатацію в 1978 році, становить 27 км. Всього централізованим водозабезпеченням охоплено 2157 абонентів. Обсяг реалізованої промислової продукції по комунальному водопровідно-каналізаційному підприємству (КВКП) за 2018 рік складає 4957,4 тис. грн..

На сьогоднішній день зареєстровано 2100 абонентів, у той час як загальна кількість жителів селища близько 7000. Якщо порахувати споживання 2100 абонентів, в яких у середньому  2 члена сім’ї, то маємо близько 4200 споживачів. Норми споживання, в залежності від місця проживання, різні. Для багатоквартирних будинків – 6,3 м3, для приватних будинків, в залежності від того, які умови проживання – 3,6 -5,1 м3

https://www.facebook.com/sovprav/videos/1695158407295723/

Маємо 54 багатоповерхівки, це близько 1500 квартир (абонентів) та близько 3000 споживачів. Так отримаємо 4000 приватних споживачів. Тобто приблизно можна отримати з усіх цих споживачів близько 6 млн. грн. за умови старих тарифів та споживання води удвічі менше за норму. Ця сума удвічі  більша за фактично отримані кошти від споживачів у 2018 році.

Чому так відбувається? 

Безконтрольність у користуванні послугою

Приватний сектор у більшості не користується водопостачанням, бо має свердловини, але це не контролюється працівниками водоканалу.

У поливний сезон знижується тиск у системі водопостачання та подача води на верхні поверхи багатоповерхівок. Це підтверджує користування водою для поливу, але ніхто не контролює ці процеси. Безконтрольне користування водними ресурсами призводить до зловживань, які потім оплачує кожен платник податків.

Витрати на ремонт

За 2018 рік підприємством було проведено 75 ремонтних робіт на суму 206 800 грн., зношеність мереж системи – 72% водопровідних та 68% каналізаційних.

Оплата праці

Загальна сума заробітної плати і нарахувань складає 87% від суми витрат. Розмір середньої заробітної плати складає 6234 грн., але це не показує розподіл між адміністративним апаратом і безпосередніми виконавцями складних робіт – догляд за моторами, баштами, стоками, ремонтом поривів та інше. Як призначаються заробітні плати на підприємстві? Вони повинні мати колективний договір та керуватися низкою законів, а саме – Кодексу законів про працю України та Закону України «Про оплату праці»

Чи потрібна зміна та перегляд окладів, штатного розпису? Безперечно, бо, якщо підприємство стало збитковим, потрібно знаходити причини і можливості змін, бо все, що доплачується підприємству з бюджету селищної ради – це витрачання податкових надходжень з кишені кожного мешканця селища.

Дофінансування з кишені кожного платника податків

У липні з бюджету було виділено на заробітну плату і податки водоканалу 200 тис.грн.  Ви сплачуєте єдиний податок, податок на землю, акциз під час сплати за товар, і після цього ви ще доплачуєте за воду з бюджету, який самі і наповнюєте.

Чи ви згодні витрачати свої податки не на дороги, а на воду? Чи потрібно все ж таки провести аудит, прорахувати, та вирішити, де «слабке місце» цієї системи, та прибрати  його?

Схожі проблеми спостерігаються в усіх комунальних підприємствах нашого селища – постійні розмови про відсутність коштів. Можливо, є рішення для усіх цих підприємств?

Як у сусідів?

Як не платити за воду сусіда?

Київводоканал втрачає від 8 до 80% води, яка подається в багатоквартирні будинки. На це є низка причин, але головна з них одна – воду крадуть.

Втрати і витрати води загалом є нормальним явищем у процесі приготування та транспортування питної води.

Вирішити ситуацію покликаний закон “Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання”, який передбачає, що мешканці будинку як власники цілісного майнового комплексу мають сплатити за весь об’єм води, яку спожив їхній будинок.

Зараз цей закон не працює повною мірою, оскільки немає всіх необхідних підзаконних актів.

Зокрема, в Кабінеті Міністрів очікує затвердження Методика розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг.

Як тільки цей документ запрацює, вся вода, що зайшла у будинок, а точніше її вартість, буде розподілятися на мешканців будинку.

Як боряться з крадіжками води?

Втрати води – це різниця між водою, яку підняли з джерела, та реалізованою споживачам. Іншими словами, це бездохідна вода. Інколи ця різниця сягає колосальних цифр як у процентному відношенні, так і в натуральному вираженні, розповідає заступник генерального директора «Полтававодоканалу» Володимир Христинець.

Вода втрачається ще від витоків – аварій в мережах, аварій на водорозбірних колонках, аварій на пожежних гідрантах. Ці втрати складають від загального об’єму десь 33,8%.

Ще втрачається вода в багатоповерхівках. Тут відбувається пошкодження сантехнічних приладів та внутрішньобудинкових мереж. Це 20%. Частина води йде на промивання свердловин та резервуарів. Ці технологічні витрати становлять 17%. Страждає підприємство і від крадіжок. Ще 12%. Плюс втратами води, розповідає Володимир Христинець, вважають подачу води підприємству «Полтаватеплоенерго» для підігріву в багатоповерхівках, оскільки для цього немає встановлених лічильників. І ця вода ніяк не обліковується. – 17%. Аби така статистика зменшилася, вважають фахівці, необхідно застосовувати гідравлічний розрахунок.

Тож основні причини нестачі коштів на підприємстві та збитковості:

  • відсутність контролю за використанням води;
  • втрачання води внаслідок старих мереж та крадіжок;
  • неефективна система управління та адміністрування;
  • проблема з кадрами;
  • застаріле обладнання;
  • невикористана можливість надання додаткових платних послуг.

Що робити?

  • Можна і далі підвищувати тариф та витрачати податки на оплату неефективної системи.
  • Можна запросити сторонню допомогу у вигляді аудиту, аналітиків, інвесторів, як у сусідніх громадах, і почати потроху вирулювати на беззбитковість та модернізувати систему мереж, систему управління.

Валерія Гонтар.

На ту ж тему
ПОДІЛІТЬСЯ СВОЄЮ ДУМКОЮ
Для оформлення повідомлень Ви можете використовувати наступні теги:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Борова-інфо © 2022 ·   Увійти   · Наверх