Що робити з втомою від війни?

«Втома суспільства від війни. Що робити?» – пресконференція під такою назвою відбулася в Харківському прес-клубі. Психологи  пропонують  лікувати так звану «втому від війни».

Поняття «втома від війни» вже стало своєрідним кліше, що позначає стан сучасного українського суспільства. Проте поки одні пропонують боротися з цією «втомою», а інші – змиритися з нею, психологи говорять –передусім треба визначити її причини.

За словами Максима Жидка, завідувача кафедри психології в НАУ ім.М.Є.Жуковського “ХАІ”, «втома від війни» – це метафора всіх захисних механізмів людини, які змушують нас уникати зайвих згадок про економічні, політичні і власне військові проблеми. Лише сама думка про цей тяжкий досвід викликає у людини апатію і негативні емоції – саме тому їх і намагаються уникати. А війна, за словами людини, це лише спосіб все «списати» на ворога.

Експерт додає – пів біди, що така проблема існує, але, на жаль, вона стала елементом політичних маніпуляцій. «Поки інші ниточки – мова, газ і так далі, не діють, як за них не смикають суспільство, намагаються смикати за ниточку втоми від війни» – говорить він. Проте на думку експерта, займатися втомою, як і будь-яким стресом мають не політики, а психологи.

Психолог Володимир Інжир багато працював з тими, хто безпосередньо постраждав від війни. Експерт пояснює: «Не так багато солдат, що взяли участь у АТО і ООС, готові прийти і зустрітися з тією правдою, яка є всередині їх». Проте він говорить – для ветеранів людей держава робить дуже багато і дійсно намагається соціалізувати їх.

Зовсім інша ситуація з пересічними громадянами, які до конфлікту жодного стосунку не мають – пояснює Олена Федоренко, очільниця кафедри педагогіки та психології ХНУВС. Вона теж не вважає, що війна – це не єдиний стресовий фактор і погоджується з Максимом Жидко – людей більше турбує політична та економічна нестабільність. «Держава знаходиться в стані постійних змін. Будь-які зміни – політичні, особисті, – це завжди стресовий фактор. Людина має встигнути швидко підлаштовуватися,  але встигають – далеко не всі» – говорить Олена Федоренко.

Але як вилікувати втому? За словами експертів, держава – це надто великий механізм, для того, аби лікувати лише окремі наслідки. Передусім треба братися за причини проблем. Потрібний комплексний підхід – і недостатньо просто на політичному рівні вирішити самі проблеми.

Важливо також готувати людей до змін, а це неможливо без єдиної стратегічної цілі, яка має об’єднувати всіх громадян. Якщо люди будуть розуміти, що саме їх чекає попереду, то вони легше будуть переносити всі труднощі на шляху до мети.

А головне – це зробити так, щоб уперше в історії основною цінністю в державі стала людина. Лише в такому разі, на думку психологів, кожен почуватиметься важливим і буде впевнено дивитися у завтрашній день. І лише це зможе остаточно вирішити проблему втоми – не тільки в економічній чи політичній, але й в психологічній площині.

За матеріалами Харківського прес-клубу

 

 

На ту ж тему
ПОДІЛІТЬСЯ СВОЄЮ ДУМКОЮ
Для оформлення повідомлень Ви можете використовувати наступні теги:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Борова-інфо © 2021 ·   Увійти   · Наверх