Що таке щастя і де його шукати

Валерія Гонтар

Нещодавно, 20 березня, світ відзначав День щастя. Цього року дослідники заміряли рівень щастя в різних країнах світу: Україна зайняла 133 місце зі 156, поруч з нами Ефіопія, Уганда, Чад.

Рейтинг країн світу за рівнем щастя (World Happiness Report) — це міжнародний дослідницький проект, який вимірює показник щастя населення в країнах світу. Дослідження проводиться дослідницьким центром «Інститут Землі» (The Earth Institute), який діє при Колумбійському університеті під егідою Організації Об’єднаних Націй в рамках глобальної ініціативи «Мережа рішень сталого розвитку» (UN Sustainable Development Solutions Network) з метою показати досягнення країн світу і окремих регіонів з точки зору їх здатності забезпечити своїм жителям щасливе життя.

Від чого залежать ці показники?

Деякі дослідники говорять про зв’язок з релігійністю: чим вона менша, тим вищий показник щастя. Інші – з видом релігії, яка панує в даній країні: так, для країн з високим рівнем щастя, панівною релігією є протестантизм. Інші дослідники знайшли взаємозв’язок зі структурою ДНК.

Головне питання нашого життя: чи щасливий я?

На нього кожен відповість по-різному:

– Іноді, адже щастя швидкоплинне.

– Це не від мене залежить.

– Подивися як складно жити, про що ти питаєш?

Але як же бути щасливим незважаючи ні на що?

Виявляється, цьому можна навчитися. Так, на он-лайн платформі Coursera є курс Індійської бізнес-школи, який називається A Life of Happiness and Fulfillment, який я прослухала у 2017 році. На той момент я вже цікавилася історією релігій, йогою, як філософією життя, природними системами оздоровлення організму, психологією, біологією поведінки та іншими питаннями життя людини.

Основні тези цього курсу:

Неправильний вибір

Насправді ми постійно знецінюємо щастя під час вибору, який ми робимо протягом всього свого життя, а це відбувається через стереотипи, які живуть в наших головах. Наприклад, коли ми думаємо, що робити після закінчення школи, що ми вибираємо? Не завжди батьки прислухаються до дитини, враховують її бажання і таланти. Швидше за все вибір буде відбуватися в тому напрямку, який приведе до гарної зарплати, престижної посади і т.д.

Чому вибір не падає на щастя в якості мети? Вибір падає на кар’єру, гроші… Чи правильний це вибір?

Ось лише деякі дослідження, в яких вивчався вплив щастя на продуктивність і успішність: щасливіші страхові агенти продають більше страхових полісів, щасливіші робітники отримують більше грошей.

Що ми розуміємо під щастям?

Ми знецінюємо щастя, бо впевнені, що воно не триватиме довго, навіщо ж його цінувати? Але чи дійсно це так? Насправді ж, це залежить від того, що ви розумієте під щастям.

Якщо ви визначаєте щастя лише як чуттєву насолоду, воно буде короткотривалим.

З іншого боку, якщо ви визначаєте його як любов або близькість, у щастя є перспектива тривати значно довше.

У той же час, якщо б ви визначили щастя, як щось, що називають насиченістю, яка полягає у відчутті турботи або віри в те, що життя прекрасне з урахуванням усіх його недосконалостей, таке щастя з більшою ймовірністю триватиме ще довше.

Гонитва за перевагою

Ми увесь час порівнюємо себе з іншими людьми за багатством, красою, славою, могутністю, талантом, розумом, успішністю і хочемо бути кращими за інших у чомусь конкретному. Подумайте, наприклад, про вплив вчительської або батьківської думки на старшокласників, які отримують погані оцінки. Або уявіть вплив відсутності хлопця чи дівчини, коли у всіх навколо є, як мінімум, один чи одна. Чи варто дивуватися, що найнижчий рівень самооцінки серед старшокласників?

Отже, це приємне відчуття бути об’єктом захоплення інших людей, і це одна з причин, чому ми прагнемо до переваги. Але це не єдина причина. Згодом, ми вчимося поважати себе більше, любити себе більше, якщо ми перевершуємо оточуючих. Навіть якщо навколо немає нікого, хто б погладив нас по голові і привітав, ми відчуваємо себе добре, коли виграємо. Іншими словами, наша зарозумілість залежить від того, наскільки ми кращі або гірші у порівнянні з оточуючими. І це ще одна причина, з якої ми прагнемо до переваги.

Важливо сказати про такі перешкоди до щасливого життя, як бажання контролювати зовнішній світ при тому, що цей контроль можна направити всередину – правильно харчуватися, спати, рухатися, займатися розумовою діяльністю, саморозвитком.

Також перешкодою до щасливого життя є недовіра до інших людей, недовіра до життя, потреба у володарюванні.

Як позбавитися цього та чим замінити?

Доброта, співчуття як до себе і до інших, усвідомленість, вдячність, здорові відносини, соціальні зв’язки.

Недавнє опитування показало, наприклад, що у всьому світі працівників, які не задоволені своєю роботою, майже вдвічі більше за тих, хто нею задоволений. Багато людей розуміють, що це погано і що робота, яку вони виконують, безґлузда, а її виконання – не найкраща ідея. Тому Ермінь Ібарра, автор книги під назвою «Знаходячи Я», зазначає, що багато хто з нас мріє кинути роботу коли-небудь і почати робити щось більш вартісне. Але згодом це так і залишається мрією, оскільки ми дуже боїмося зробити це насправді.

Тому ми продовжуємо вести життя, яке нас не задовольняє, і відкладаємо пошуки реального задоволення і щастя до самої пенсії. Це дійсно погано, оскільки на той час, коли настає пенсія, у нас або не залишається енергії, або ми не витратили достатньо часу на розвиток своїх навичок, щоб відчувати потік регулярно, в якійсь певній області. Тому все зазвичай закінчується тим, що ми відкладаємо повноцінне і осмислене життя до тих пір, поки не стане занадто пізно.

Хороша новина в тому, що це необов’язково. Є деякі речі, які ви можете зробити вже зараз, щоб принести більше потоку в ваше життя. Перша і найочевидніша річ, яку ви могли б зробити, якщо ви ще її не робите, це завести нове або повернутися до старого хобі. Тому що хобі – це відмінний спосіб випробувати потік.

Як говорить Ермінь Ібарра в книзі «Знаходячи Я», можливо, краще, що ви можете зробити, це почати з невеличкого експерименту над собою. Конкретно, вона рекомендує взяти невелику перерву, навіть якщо ви залишаєтеся на нелюбій вам роботі, і витратити пару годин на тиждень на заняття, які, на вашу думку, вам подобаються.

Є дві причини, чому потік підсилює щастя.

Перша – потік приносить задоволення в момент протікання.

Друга – він робить вас більш привабливим.

Тож як стати щасливішим?

Ставити собі щодня питання:

– Чи зробив я сьогодні все можливе, щоб поставити щастя вище інших цілей, наприклад, власної правоти?

– Чи зробив я все можливе, щоб бути добрим і співчутливим?

І так далі.

Це повинно стати звичкою, яка формується за 21 день і, насправді, це не так складно – почати вже прямо зараз, читаючи ці рядки.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

На ту ж тему
ПОДІЛІТЬСЯ СВОЄЮ ДУМКОЮ
Для оформлення повідомлень Ви можете використовувати наступні теги:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Борова-інфо © 2021 ·   Увійти   · Наверх