Відновлювати, а не карати: нова програма для неповнолітніх правопорушників

До 70% неповнолітніх, що провели за гратами більше року, потрапляють у в’язницю вдруге. Щоб запобігти цьому на Харківщині і Луганщині запустили «Програму відновлення неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні злочинів».

 Анатолій Бородавка, директор Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, Луганській та Харківській областях, Алла Аніщенко, соціальний педагог-психолог і керівник ГО «Соціальний всесвіт», а також Олена Алехіна, адвокат-медіатор про програму розказали на прес-конференції «Відновне правосуддя, як інструмент цивілізованих відносин між неповнолітніми правопорушниками та суспільством» в «Медіа-хабі».

Наразі у рамках пілотного запуску програми в ній беруть участь 15 дітей, 6 – в Харківській області і 9 – в Луганській. З них третина – 5 дітей – завдяки адвокатам програми були звільнені з-за грат і проходять подальшу соціалізацію, – говорить Анатолій Бородавка.

Чоловік пояснює – всі їх підопічні вчинили нетяжкий злочин, але розкаялися, готові відшкодувати збитки, а також прагнуть влитися назад в суспільство. Але якби не участь в програмі, то наступні кілька років їм би довелося провести у в’язниці, що обов’язково зламала б їм життя.

Серед учасників – кілька підлітків, які весною цього року зламали елементи освітлення та забрали дві скульптури-гучномовці в парку Горького. За такі «веселощі» їх чекало до трьох років позбавлення волі за частиною 1 статті 185 (крадіжка). Алла Аніщенко склала їх психологічний портрет – діти дійсно не розуміли, що роблять і щиро каялися.

Тож вони стали учасниками програми – допомагати підліткам взялася Олена Алехіна. Вона зайнялася медіацією між сторонами – тобто налагодила між ними діалог. Для початку вирішили показати дітям, скільки роботи вони звели нанівець своїми руками.

Олена Алехіна, адвокат-медіатор:

«Нам не важливо, щоб дитина сіла у в`язницю. Нам важливо, щоб вона зрозуміла, наскільки багато роботи вкладено в цей парк, тож ми пропонуємо дитині взяти участь у роботах по догляду за парком»

Далі, за умови, якщо діти успішно пройдуть всю необхідну програму реабілітації, суд буде до них куди поблажливішим, і замість в`язниціїх чекатиме нормальне життя.

Але задача проекту, за словами Анатолія Бородавки, ширша, аніж допомога 15 порушникам. Головне – це напрацювати дієвий механізм медіації. Наразі вона передбачена в кількох законодавчих актах, але повноцінний «Закон про медіацію» ще досі обговорюється в Верховній раді. Тож доводиться працювати в межах нинішнього – поки що «карального» правосуддя.

І замість того, щоб досягти домовленості між сторонами та повернути дитину назад у суспільство, суд просто ламає життя неповнолітнім.

На ту ж тему
ПОДІЛІТЬСЯ СВОЄЮ ДУМКОЮ
Для оформлення повідомлень Ви можете використовувати наступні теги:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Борова-інфо © 2022 ·   Увійти   · Наверх