ЗАХИСТ ВІД НЕПРОХАНИХ ГОСТЕЙ: ЧИ ІСНУЄ МЕЖА НЕОБХІДНОЇ ОБОРОНИ?

Ніхто не застрахований від непроханих гостей, які можуть прийти в  ваш дім з лихими намірами. Інколи ситуація вимагає захищати себе та свою родину.
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі почувалися у безпеці вдома та щоб могли впевнено сказати: «Мій дім – моя фортеця».

Але тут виникає питання, якими є межі необхідної оборони? Що можна, а що ні, в таких випадках?

Закріплене у ст.36 Карного кодексу України право на необхідну оборону по суті є право кожного громадянина захищати своє життя і здоров’я, життя і здоров’я інших людей від протиправних посягань.

Необхідно розуміти, що право на необхідну оборону виникає лише тоді, коли суспільно небезпечне посягання викликає у того, хто захищається, невідкладну необхідність у заподіянні шкоди тому, хто посягає, для негайного відвернення або припинення його суспільно небезпечного посягання. Іншими словами, посягання повинне бути реальним і таким, що його необхідно негайно припинити інакше воно потягне за собою тяжкі наслідки.

Слід мати на увазі, що стан необхідної оборони виникає не лише в момент вчинення такого посягання, а й у разі створення реальної загрози нападу, побиття, заподіяння іншої шкоди. Ця загроза випливає, насамперед, з поведінки нападника, його агресивності, інтенсивності і характеру його дій, реальної обстановки самої події.

Саме для захисту, не маючи іншої можливості уникнути подальшого насильства, особа може використати будь-які засоби, предмети, якими можна захиститись від протиправних дій нападників.

Згідно з ч. 5 ст. 36 Карного кодексу, незалежно від тяжкості шкоди, яку заподіяно тому, хто посягає, не є перевищенням меж необхідної оборони і не підлягає кримінальній відповідальності  застосування зброї або будь-яких інших засобів чи предметів для захисту від нападу озброєної особи або нападу групи осіб, а також для відвернення протиправного насильницького вторгнення у житло чи інше приміщення.

Таким чином, законодавство України гарантує громадянам право на необхідну оборону, незалежно від того на кого направлене протиправне посягання, на нього особисто чи на інших людей, але при цьому необхідно зважувати рівень небезпеки і не вчиняти дій, які б перевищували ступінь небезпеки, межу необхідної оборони. Слід зупинитися на тих засобах, яких достатньо для вашого захисту. Не слід завдавати  нападнику шкоди більше ніж того вимагає ситуація і лише в крайньому разі можна застосовувати зброю чи інші речі, які можуть спричинити смерть зловмисника.

Консультацію надало Борівське бюро правової допомоги в межах правопросвітницького проекту «Я маю право».

Олександр Малій, головний спеціаліст Борівського бюро правової допомоги

На ту ж тему
ПОДІЛІТЬСЯ СВОЄЮ ДУМКОЮ
Для оформлення повідомлень Ви можете використовувати наступні теги:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Борова-інфо © 2021 ·   Увійти   · Наверх