“Права людини в регіони ще не привезли” – експерт

На приуроченій старту “Правового форуму Донбасу” прес-конференції в “Харківському прес-клубі” правозахисники поговорили про те, як справи на українському фронті прав та свобод людини.

В Україні вже у всіх регіонах запрацювали регіональні представництва Уповноваженої з прав людини Людмили Денисової. Нову стратегію нового омбудсмена її підлеглі описують так: “Ми повинні йти до людей, ми не повинні чекати поки в Києві зроблять якусь там заяву”. Всі представництва також розділені по регіонах – Східний, Півдненний, Північний, Західний та Центральний. Відповідні представництва створені також і для жителів тимчасово окупованих територій Криму та Донбасу.

Що побачили в регіонах правозахисники?

Нічого хорошого, зазначає Сергій Красноперов, представник Уповноваженого в східних областях, коментуючи стан прав людини на Харківщині, у особистій розмові зазначає, що подекуди “права людини в регіони ще не підвезли”. Свіжий приклад для нього – ситуація на Харківщині: “От в місті Лозова є психологічний диспансер. І керівництво там зробило концтабір.”. Проте основні проблеми в його області “з питанням доступу до публічної інформації. Тут в органах місцевого самоврядування вважають, що та інформація, якою вони володіють, то вона таємна. А її має право отримати кожен”.

Павло Лисянський, представник Уповноваженого з дотримання прав жителів Донецької та Луганської областей, анонсує  профільний форум для активістів, чиновників та журналістів. Наголошує, що зараз, коли Росія вийшла з Женевської конвенції “це удар по міжнародній системі прав людини, а ми заслон на шляху цієї загрози. Тож, ми будемо цим заслоном, і для цього ініціюємо Правозахисний форум Донбасу”.

Він говорить, що в самопроголошених республіках люди постійно потрапляють до в’язниць через їх погляди, у підприємців забирають бізнес, а тортури стали звичним явищем в будь-якому силовому відомстві. І вирішувати це питання доведеться Україні – у Росії захистом прав ніхто займатися не планує, це показав хоча б вихід держави з Женевської конвенції, пояснює експерт. Тож вся надія на Українську державу і суспільство.

Не краща ситуація і в інших окупованих областях, зазначає Ісмаіл Халіков, представник Уповноваженого з дотримання прав жителів АР Крим та м. Севастополь. За його словами в Україні порядок перетину адміністративного кордону з Кримом прирівняли до перетину державного кордону в тій частині, де зазначено, як кордон має перетинати дитина.

Тож тепер дитина до 16 років має перетинати кордон в супроводі обох батьків, або з нотаріальною довіреністю від одного з них, якщо вони в шлюбі. При чому при перетині кордону нікого не попереджають, що можуть бути проблеми.

“От є батько дитини, який сидить у СІЗО, активіст проукраїнський, і це йому що, треба виїхати в Україну, щоб зробити довіреність українського зразка, щоб його дитину випустили з Криму?”.

Так окрім типових для усіх непідконтрольних територій проблем додається ще одна – українська бюрократична машина, що постійно “пробуксовує” навіть там, де треба стрімко рухатися вперед. І що з цим робити – треба вирішувати негайно, вважають експерти.

За матеріалами Харківського прес-клубу

На ту ж тему
ПОДІЛІТЬСЯ СВОЄЮ ДУМКОЮ
Для оформлення повідомлень Ви можете використовувати наступні теги:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Борова-інфо © 2021 ·   Увійти   · Наверх