Як не потрапити у халепу і не стати жертвою шахраїв?

В часи кризи, війни, безробіття, соціальних перетворень чи інших трансформацій на поверхню «випливають» дуже непривабливі явища. Йде мова, зокрема, про шахрайство. Шахраї користуються слабкістю держави, оскільки зменшується контроль за їх діяльністю. Люди не можуть повністю розраховувати на підтримку з боку державних органів і тому мають знати, як самостійно піклуватися про себе.

Борівське бюро правової допомоги в межах правоосвітницького проекту «Я маю право», консультує

Відповідно до ч. 1 ст. 190 Кримінального кодексу України шахрайством є заволодіння чужим майном або придбання права на майно шляхом обману чи зловживання довірою. Знати цю статтю не завадить нікому, навіть особі без юридичної освіти.

Втім, найсильніша зброя – це обережність. Пам’ятайте, що першим бар’єром, який завжди необхідно подолати шахраям, є Ваша недовіра. Щоб зрозуміти, про що йде мова, треба розглянути окремі види шахрайства.

В еру сучасних технологій способів заволодіти Вашим майном стає все більше. Інформація є ключем для отримання доступу до Ваших грошей. Все частіше люди розраховуються он-лайн, і все більше інформації про нас потрапляє в мережу. Набули надзвичайної популярності соціальні мережі Facebook, Vkontakte, LinkedIn, Instagram, Swarm, а також програми для спілкування он-лайн Skype, Viber, Whatsapp. У соціальних мережах люди вказують інформацію про своє місце роботи, день народження, контакти, викладають свої фотографії, а також починають знайомитись. Для шахраїв, спецслужб і правоохоронних органів така інформація є просто знахідкою.

Наприклад, останнім часом з’явився такий вид шахрайства, при якому зловмисники копіюють всю інформацію зі сторінки у соціальній мережі, а потім створюють сторінку з аналогічною назвою і фотографіями, і надсилають повідомлення Вашим друзям з проханням позичити чи перерахувати певну суму коштів на рахунок у банку.

Як боротись з подібними шахраями?

По-перше, необхідно викладати інформацію в допустимих межах, щоб сторонні не могли дізнатись про Вас зайвого (наприклад, номер телефону чи адреса проживання є точно зайвими), або обмежувати доступ таким користувачам за допомогою відповідних опцій у Налаштуваннях. В ідеалі всіх «друзів» у соціальних мережах необхідно знати особисто, хоча маркетингова реальність вносить корективи у приватний характер наших сторінок.

По-друге, якщо Вам надійшло повідомлення від друга, зміст якого видається Вам дивним, перепитайте, запитайте Вашого співрозмовника щось, що тільки він може знати. Можливо, його відповідь дасть Вам зрозуміти, що Ви спілкуєтесь з невідомим.

Через соціальні мережі та електронну пошту шахраї нерідко надсилають повідомлення, зміст яких є більше, ніж дивним. Це може бути така собі казочка про померлого спадкодавця десь у Нігерії, у якого залишилась велика сума грошей на рахунку, і лише Ви в змозі допомогти нещасному спадкоємцю за відповідну винагороду. Це також може бути повідомлення про виграш Вашої електронної пошти у лотерею, для отримання якого необхідно надати інформацію про себе. До речі, шахраї можуть як вигадувати неіснуючі компанії-організатори лотерей, так і прикриватись відомими брендами. Як правило, в таких повідомленнях завжди є щось дивне, наприклад, граматичні, орфографічні чи стилістичні помилки або адреса електронної пошти, що жодним чином не вказує на зв’язок з відправником повідомлення. Останнім часом подібного змісту електронна пошта потрапляє у спам, однак, на жаль, спам-фільтри спрацьовують не завжди.

Крім того, навіть якщо Ви не надали добровільно інформацію про себе у електронному повідомленні, шахраї можуть отримати таку інформацію шляхом пропозиції до завантаження певних програм чи натискання посилань. При чому, це може виглядати як невинне відео із надписом на зразок «Це повинен побачити кожен» або «Як він це зробив?», в якому відмічено Вашого друга у соціальній мережі. Але натискаючи на таке відео, Ви тим самим надаєте комусь невідомому доступ до інформації, що зберігається на Вашому комп’ютері, зокрема, Ваші паролі. Щось схоже надсилалось невизначеному колу адресатів у вигляді смс-повідомлення, у якому нібито містилось посилання на фотографії, а насправді метою шахраїв було заволодіння інформацією на мобільних пристроях. Звичайно, якщо на Вашому комп’ютері встановлено антивірус, це може слугувати гарантією, що навіть після натискання посилання Вас буде попереджено про загрозу зараження Вашого програмного забезпечення, але антивіруси бувають різні і можуть не відреагувати не подібні загрози, особливо якщо вірус є новим, а антивірус ще не оновлений до останньої версії. Тому найосновніше в таких випадках – пам’ятати про власну інформаційну безпеку і не реагувати на такі пропозиції/провокації.

Вичерпний перелік всіх можливих шахрайств навести складно, але хотілось би згадати ще деякі приклади.

По-перше, фейкові пропозиції продажу товарів чи надання послуг. Вони можуть розміщуватись в Інтернеті чи у друкованих засобах масової інформації. Люди вносять передоплату, але отримати відповідний товар чи квартиру в оренду їм не вдасться.

По-друге, ситуація може мати зворотній характер, коли Ви є продавцем або надаєте послуги, і розміщуєте повідомлення в Інтернеті чи інших публічних сервісах. Пам’ятайте, що в Україні є багато фальшивих банкнот, якими можуть розрахуватись з Вами, а тому гроші завжди треба перевіряти.

По-третє, враховуючи активне використання платіжних карт, будьте пильними при знятті готівки з карт та їх використанні у розрахунках он-лайн. Банкомати не завжди обладнані засобами захисту, достатніми для безпечного зняття готівки, чим користуються шахраї, встановлюючи додаткове обладнання, за допомогою якого відбувається копіювання магнітної стрічки на картці і власне подальше копіювання картки. Тому будьте обережними при використанні банкоматів і, помітивши стороннє невідоме обладнання, уникайте використання картки та повідомляйте відповідну банківську установу про це.

Олександр Малій,

головний спеціаліст Борівського бюро правової допомоги.

На ту ж тему
ПОДІЛІТЬСЯ СВОЄЮ ДУМКОЮ
Для оформлення повідомлень Ви можете використовувати наступні теги:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Борова-інфо © 2021 ·   Увійти   · Наверх