ЯК ЖИВУТЬ ОБ’ЄДНАНІ ГРОМАДИ: ДОСВІД НОВООЛЕКСАНДРІВСЬКОЇ ОТГ

Новоолександрівська сільська об’єднана територіальна громада Дніпропетровської області знаходиться на 20 кілометрів південніше міста Дніпра. Центром громади є село Новоолександрівка, яке об’єднало 2 сільські ради – Новоолександрівську і Волоську. До складу ОТГ наразі входить 14 населених пунктів – 12 сіл і 2 селища.

Об’єднана громада займає площу 226 км2 і проживає в ній близько 12 тисяч чоловік.

Олександр Візір, голова Новоолександрівської ОТГ

Очолює ОТГ Олександр Олексійович Візір, який до об’єднання був Новоолександрівським сільським головою, раніше – очолював споживче товариство, ще до цього протягом 11 років ніс військову службу.

«ХТО ПЕРШИЙ, У ТОГО Є ШАНСИ ОТРИМАТИ БІЛЬШЕ!»

Новоолександрівська ОТГ утворена у 2015 році. Рішення про об’єднання громада прийняла 3 серпня 2015-го, а 25 жовтня того ж року відбулися перші вибори.

Сьогодні в ОТГ приїжджають делегації з усієї України. Представники місцевого самоврядування навчаються ефективно управляти громадою в нових умовах. Журналісти вивчають досвід, щоб потім поділитися ним зі своєю аудиторією. Саме під час одного з таких прес-турів, організованого Українським кризовим медіа-центром у рамках Програми USAID DOBRE “Децентралізація приносить кращі результати та ефективність”, мені і пощастило познайомитися з Новоолександрівською сільською об’єднаною територіальною громадою.

– Хто перший, у того є шанси отримати більше, –  говорить журналістам голова ОТГ Олександр Візір. Він переконаний, що громаді вдалося багато чого досягти саме завдяки тому, що вони пішли на об’єднання в числі перших. – Процес об’єднання необхідний, ми одразу відчули, що ці зміни на краще.

Про зміни на краще говорять і доходи громади. Спільний бюджет двох сільських рад, які об’єдналися в Новоолександрівську ОТГ, у 2015 році становив 26 395 100 грн. Бюджет об’єднаної громади за 2018 рік склав 138 831 055 грн.

Основні джерела доходів: податок на доходи фізичних осіб, акцизний податок, місцеві податки і збори (плата за землю, єдиний податок, податок на нерухоме майно), інші платежі, освітня та медична субвенції, субвенція на формування інфраструктури ОТГ.

Головним наповнювачем бюджету громади є місцевий цегельний завод. Також відчутний внесок роблять фермерські господарства, два садові товариства і два сучасні тепличні господарства, які поставляють свою продукцію не лише в різні регіони України, а й за кордон.

7% бюджету громада витрачає на утримання апарату. Наразі штат ОТГ налічує 48 працівників. Це значно більше, ніж до об’єднання, адже сюди тепер входять відділи освіти, культури, надання соціальних послуг, ЦНАП.

СТРАТЕГІЯ РОЗВИТКУ ГРОМАДИ

Олександр Візір розповів, що свою роботу вони почали з розробки стратегії розвитку громади на найближчі 10 років. До розробки стратегії по-максимуму залучали місцевих жителів, щоб урахувати думку і потреби більшості громадян, інтереси усіх населених пунктів об’єднаної громади.

Стратегія відображає мрії й уявлення людей про громаду і бачення її майбутньої форми. Це документ, який визначає основні стратегічні цілі та пов’язані з ними операційні цілі. Вони стосуються як соціальної сфери, так і розвитку інфраструктури загалом.

Стратегія була підготовлена завдяки підтримці Проекту “Децентралізація приносить кращі результати та ефективність (DOBRE)”, що фінансується USAiD і в якому прийнято методику Партисипативної Моделі Стратегічного Планування Фонду Розвитку Місцевої Демократії (FRDL).

ПРІОРИТЕТИ РОЗВИТКУ

Діти – наше майбутнє

– Ми дбаємо про майбутнє нашої громади, тож одразу почали з відновлення дитячих садків і шкіл, – розповідає голова. –Все починаємо з молоді, з підростаючого покоління, щоб діти розвивалися. Де діти, там батьки, там громада – так втілюємо в життя ідею згуртованості.

У дворі Новоолександрівської ЗОШ І-ІІІ ступенів

На території ОТГ знаходиться 4 школи. Жоден із освітніх закладів не був закритий після об’єднання. Більше того, у них зробили ремонти, закупили нове обладнання, меблі. Облаштували дитячі ігрові та спортивні майданчики. Будують футбольні і волейбольні майданчики. Усі заклади обладнані системами відеоспостереження. Кожна школа має свою бухгалтерію.

Кабінет трудового навчання у Новоолександрівській ЗОШ І-ІІІ ступенів

Кількість учнів у місцевих школах значно збільшилась. До 2016 року, наприклад, у Новоолександрівській школі було 296 дітей, сьогодні – 448. Тут працювала одна група продовженого дня, наразі їх дві, але вони переповнені, тож на наступний рік планується чотири. Це пов’язано з тим, що Новоолександрівка знаходиться близько від Дніпра, тож деякі батьки возили туди на навчання своїх дітей, а після того як у сільській школі створили належні умови, почали переводити дітей з міста у рідне село.

У Новоолександрівській ЗОШ І-ІІІ ступенів

У нас немає батьківських внесків. Усе фінансує громада, – продовжує Олександр Візір. – У кожному класі є мультимедійний дошка, ноутбук, закуплене обладнання для трудового навчання та позакласної роботи.

ДОЛЯ ПРИЄДНАНИХ СІЛ

У селах об’єднаної громади також вирує життя. Окрім ремонтів шкіл та дитсадочків ремонтують дороги, відновлюють вуличне освітлення, побудували водогін, налагодили вивезення сміття.

Водогін

– Ми створили комунальне підприємство «Волоські мережі», яке тепер забезпечує 4 села питною водою. Більше 25 років у цих селах води не було. – ділиться голова ОТГ. –  Встановили нове, сучасне обладнання, що дало змогу значно скоротити витрати на водопостачання. Крім того, завдяки цьому обладнанню директор, навіть перебуваючи у відрядженні в Києві, має можливість контролювати усі процеси на підприємстві.

Сміття

Вирішили у громаді і питання стихійних сміттєзвалищ. В усіх селах ОТГ діє послуга вивезення сміття. Збирає і вивозить відходи одне з Дніпровських підприємств. Люди укладають договори і сплачують за цю послугу по 11,69 грн. з особи на місяць.

Крім того, в громаді створили посаду інспектора з благоустрою. Він допомагає укладати договори, контролює своєчасність сплати, проводить профілактичну роботу, розповсюджує мотивуючі плакати тощо.

Голова ОТГ зізнається, що іноді доводиться у цьому питанні застосовувати і певні мотивуючі дії. Наприклад, громадянину, який не уклав договір на вивезення сміття, можуть не видати довідку у сільраді, поки він цього не зробить.

– Треба домогтися, щоб змінилася свідомість наших мешканців, – говорить очільник громади. – Щоб кожен розумів, що сам робить своє життя кращим чи гіршим.

ПЛАНИ І ПЕРСПЕКТИВИ

В Новоолександрівській громаді розуміють, що мало з користю використати кошти, важливо створити умови для збільшення надходжень у бюджет громади, що стане запорукою подальшого розвитку.

Нещодавно представники ОТГ їздили у Польщу вивчати досвід розвитку малого підприємництва.

Крім того, громада має значний туристичний потенціал. Наразі тут розробляють туристичні велосипедні та пішохідні маршрути за трьома напрямками:

– історичний (на території громади знаходиться знаменита Кодацька фортеця в селі Старі Кодаки, там же розташований невеличкий історичний музей);

На місці Кодацької фортеці

Музей в с. Старі Кодаки

– природничий (мальовничі схили Дніпра, змішані ліси);

– децентралізаційний (вивчати досвід успішної об’єднаної громади приїжджають делегації з усієї України).

На маршрутах встановлять кіоски, де можна буде придбати сувенірну продукцію тощо. Кіоски планують передати в оренду місцевим підприємцям.

СЕКРЕТИ УСПІХУ

Усі проекти, які були реалізовані в Новоолександрівській об’єднаній територіальній громаді, були профінансовані з різних джерел: це і місцевий бюджет, і обласний, і державний. Крім того, громада бере активну участь у міжнародних проектах та програмах DOBRE, DESPRO, U-LEAD, що також дає можливість залучити значні інвестиції.

Та що саме робити, де і як вирішує громада. Про розробку Стратегії сталого розвитку та залучення до цього процесу місцевих жителів йшлося вище. Крім того, на сайті Новоолександрівської ОТГ постійно працює система електронних петицій, там же можна подати звернення, скаргу чи пропозицію голові ОТГ. Впроваджується громадський бюджет.

Усі наші сьогоднішні здобутки – це спільні зусилля усіх жителів громади, – стверджує голова ОТГ Олександр Візір. – Головний напрямок нашої роботи – згуртувати людей, включити їх в життя громади. Кожен повинен відчути свої можливості і свою відповідальність. Щоб не казати, що хтось щось зробив не так – дій сам, роби сам, розвивай сам!

Оксана Дудник.

Більше фото за посиланням.

 

 

 

 

На ту ж тему
ПОДІЛІТЬСЯ СВОЄЮ ДУМКОЮ
Для оформлення повідомлень Ви можете використовувати наступні теги:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Борова-інфо © 2019 ·   Увійти   · Наверх