Як живуть об’єднані громади: Петриківська ОТГ

 ДУША ПЕТРИКІВКИ

Потрапивши у велике місто, або невеличке село, я завжди «слухаю музику» цього місця.

Що я почула у Петриківці? Тихенький наспів жіночки, яка розмальовує хату, вона схилилася над пензлем наче нашіптуючи своїм візерункам заговори природних звуків ревучого Дніпра, пташиних трелей , гудіння бджіл. Цей край наче обіймає вас своєю радістю до життя та натхненням сотень художників, які малюють з пелюшок дивовижні та унікальні орнаменти з рослин, квітів, пташок.

Голова Петриківської ОТГ Ольга Гавриленко

Нас зустріла усміхнена та проста жіночка – голова Петриківської об’єднаної громади Ольга Гавриленко, вона керує першою ОТГ у районі. Утворилася Петриківська ОТГ у 2017 році. До її складу увійшло 5 населених пунктів, де проживає 8683 мешканців, зараз тривають перемовини про приєднання ще двох сіл.

Бюджет громади збільшився в чотири рази, зараз він складає 84 мільйони гривень.

У Петриківці ми побачили повністю відремонтовану школу із затишним подвір’ям для малечі. Капітальний ремонт будівлі і реконструкцію шкільного подвір’я тут зробили за одні літні канікули.

Парк цього невеличкого селища порадує вас стриманою грацією та чистотою. Зона для закоханих, ковані скульптури, квітники, мармурові столики для шахістів, літня сцена, скульптура майстрині-художниці, розписане яйце – павільйон, будується роледром.

Керуюча справами Олена Квак відповідає на запитання журналістів

«Кожен свій робочий день ми з Ольгою Григорівною починаємо з обходу парку, – розповідає керуюча справами Олена Квак. – Дивимося, чи все на місці, у якому стані, що ще треба зробити».

Вирішили тут і проблему вандалізму – у парку встановлена система відеоспостереження. Коли відеокамери вперше зняли порушника, який пошкоджував майно в парку, це відео одразу потрапило в інтернет, а селищна рада подала на нього до суду. У підсумку порушник отримав осуд громади і штраф, тож після цього подібні випадки не повторюються.

СТРАТЕГІЯ РОЗВИТКУ

Зараз Петриківська громада створює стратегію, у якій основним напрямком є розвиток туризму. Приваблювати туристів громада планує завдяки своєму культурному спадку – петриківському розпису українського народного малярства.

В грудні 2013 року Петриківський розпис українського народного малярства занесено до списку нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО. Петриківський розпис у громаді усюди – на будівлях, парканах, вікнах, стінах… Ці яскраві візерунки милують око та радують душу.

Тетяна Якимівна Пата (1884 – 1976): Характерною особливістю петриківського розпису є, перш за все, переважання рослинного орнаменту (здебільшого квіткового) і створення фантастичних, небувалих в природі форм квітів, в основі яких лежить уважне спостереження місцевої флори, наприклад, «цибульки» або «кучерявки». Широке застосування в розпису мають мотиви садових (жоржини, айстри, тюльпани, троянди) і лугових (ромашки, волошки) квітів та ягід калини, полуниці і винограду. Характерним для орнаменту є також зображення акантового листу, що його звуть «папороттю», бутонів та перистого ажурного листя. Інколи квіти та ягоди поєднуються з птахами, рідше зустрічаються зображення тварин і людини.

Дуже важливим є те, що про цю спадщину дбали ще з 19-20 ст., за ініціативи  відомого вченого Д.І. Яворницького. Зараз діти починають навчатися розпису ще у дитячому садочку, далі – у школі та в училищі.

Петриківська дитяча художня школа – найстаріший учбовий заклад широко відомого осередку народного мистецтва петриківського розпису.  У 2018 році їй виповнилося 60 років. На сьогоднішній день у закладі навчається 70 учнів віком від 10 до 16 років, 14 з них отримують навчання безоплатно. У школі працює 6 викладачів.

Розписувалися не лише інтер’єр та екстер’єр хати, але також і клуні та всі господарські споруди, утворюючи єдиний ансамбль селянської садиби в гармонії з оточуючою величною та водночас лагідною природою Придніпров’я, що формувала особливий характер людини та її культури.

Зараз в громаді є понад 200 майстрів Петриківського розпису, 16 з них – майстри народної творчості.

Як зазначила голова ОТГ, у бюджет громади додаткові кошти від туризму поки що не надходять, але вона впевнена, що це відбудеться з часом. Петриківку вже зараз відвідують десятки тисяч туристів, і це величезний потенціал на майбутнє.

ЗЕЛЕНИЙ ТУРИЗМ

У громаді є дві садиби гостинного туризму, одну з яких ми відвідали. Господарі Микола та Валентина Деки  – відоме подружжя майстрів петриківського розпису –  в своїй оселі організували музей-садибу в етностилі, притаманному давнім українським хатам. Кожна річ у старенькій хаті – це частинка історії села, родини, розпису.

Є старовинна скриня з ледь помітними мазками і відтворений розпис на іншому експонаті. Ткацький станок, на якому було виткане простирадло, що знаходиться у музеї.

Тут можна пройти майстер-класи з виготовлення мотанок, розпису, вдихнути чисте, з ароматами трав і квітів повітря, отримати заряд для творчості, життя.

Є можливість скуштувати українські традиційні страви: домашню ковбасу, вареники з картоплею, вишнями, наливочку.

Є хостел з усіма зручностями, для тих, хто не звик до простого, селянського побуту.

Можна провести фотосесію у традиційному вбранні, відсвяткувати весілля, ювілей, та провести найспокійніші дні своєї відпустки.

Особливої уваги заслуговує хатинка на колесах – мандруючий будиночок, як його називають місцеві жителі. На вигляд – звичайна Петриківська хатка з маленькими віконцями, побіленими і розписаними стінами, під солом’яною стріхою. Та раптом цей будиночок рушає з місця і впевнено прямує степовою дорогою. Враження на межі подиву і захвату – степом їде українська хата. Це той випадок, коли краще один раз побачити, ніж сто разів почути. Телефон господаря садиби – 096-933-80-25 (Микола Васильович).

Опубліковано Іриною Столбовою Четвер, 30 травня 2019 р.

«Якщо хочеш у мандрівку, приїжджай у Петриківку!»

Більше фото за посиланням.

Валерія Гонтар.

 

 

 

 

 

 

 

На ту ж тему
ПОДІЛІТЬСЯ СВОЄЮ ДУМКОЮ
Для оформлення повідомлень Ви можете використовувати наступні теги:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Борова-інфо © 2022 ·   Увійти   · Наверх